Zajímá vás, jaké cíle si dává nastupující auditor a jaké senior auditor?
Atmosféra Vánoc a oslav konce roku se nezadržitelně blíží. Firma KPMG už má konec roku a oslavy bohužel za sebou.
Fiskální rok u nás končí 30. 9. a tak jsme se začátkem října statečně účastnili oslav konce roku. Auditní oddělení COM2, pod které spadám, uspořádalo oslavu na curlingové dráze. Toho jsem se ale bohužel nemohl zúčastnit a tak vám popíšu něco jiného v souvislosti s koncem roku. Celoroční hodnocení. Rozhodně se hodnocení nedá srovnávat s párty na ledě, ale myslím, že vás to bude také zajímat.
Nejdříve ohlédnutí za minulým rokem...
První část tvoří shrnutí uplynulého roku. Sejdu se se svým manažerem a bavíme se o tom, kam jsem se za rok posunul, co jsem se naučil, kolik ACCA zkoušek se mi povedlo nebo nepovedlo a kam jsem jel na dovolenou za nasbírané přesčasy během sezony.
... potom pohled do roku budoucího.
Druhá část je zajímavější, týká se totiž nastavování cílů na novou sezónu.
Úvodní část cílů je přednastavená a vychází z firemních hodnot KPMG.
Druhá část se týká profesních cílů. Začínající nováčci si za cíle stanovují především naučit se základní auditní procedury, být proaktivní a hlásit se sám o práci. V druhé části sezóny si můžete vyzkoušet práci druhoročních asistentů, jako například zásoby nebo dohadné účty. Protože každý začíná se svými znalostmi na jiné úrovni, je tady velký prostor k tomu zazářit hned od začátku. Ambicím se meze nekladou.
Zkušenější kolegové si většinou stanovují cíle typu vyhledávat u klienta potenciál pro nabídku našich dalších služeb kromě auditu, být inovativní a snažit se zefektivnit auditní postupy, přípravy na zakázky a další časově náročné aktivity. U mne samozřejmě nesmí chybět ani cíl z oblasti práce se studenty a blogování. Abych byl konkrétní, dal jsem si za cíl, aby každý článek přečetlo alespoň 1 000 čtenářů. Uvidíme za rok, jak se to povede.
A to je to celé takhle obecné?
Kromě profesních cílů si plánujeme také rozvojové cíle. Ty už bývají trochu konkrétnější. Já mám třeba naplánováno, kterou ACCA zkoušku chci úspěšně zvládnout tuto zimu v prosinci a kterou příští rok. Také se plánují konkrétní oblasti, ve kterých se chce každý zlepšit, jako třeba IFRS, daňová oblast, nebo konsolidace. Dalším mým konkrétním cílem je vést tuto sezónu 5 svých zakázek.
Poslední částí je dlouhodobý rozvoj, kde si každý plánuje svoji pozici za pět nebo třeba i deset let. Podle mne je velice důležité mít takovýto střednědobý plán. Není nic horšího, než nastoupit do práce proto, že tě tam zkrátka vzali a pak dělat, co tě naučí. Já jsem přišel do auditu s jasným cílem naučit se firemní účetnictví. Až si budu jistý, že mám dost znalostí, posunu se zase o krok dál na manažerské účetnictví.
A k čemu je to vůbec dobré?
I když to někomu může přijít jako zbytečná ztráta času, považuji za důležité jednou za půl roku zkontrolovat, že jsem na správné cestě a moje každodenní práce mě posouvá k mému cíli. Kdyby to tak nebylo, okamžitě bych s tím něco dělal a navíc už bych to asi dříve poznal na své motivaci a náladě, s kterou chodím ráno do práce.
To je rada i pro vás všechny. Než se budete někam hlásit, zamyslete se nad tím, co chcete opravdu dělat a jak vám k tomu pomůže zrovna vybraná pracovní pozice. Pracovat ve velké čtyřce může znít fajn, ale k vaší vysněné profesi letušky vám to opravdu nepomůže. Nechci vás od auditu odrazovat, ale jděte do toho po hlavě od začátku, ať už je vaší vysněnou profesí cokoliv! A ty blázny, kteří mají nejradši audit, rádi přivítáme na jaře na assessment centru.