Zpět na články

Daňová stáž v Manchesteru: obrovští klienti, AI a pivo

Zahraniční stáže v KPMG si užije i introvert. Své o tom ví Honza z daní. Do Británie vyjel na radu svého okolí a rozhodně nelitoval, i když se ze začátku potýkal s jazykovou bariérou. Co dělají v daních na západě jinak a je silnější česká nebo anglická pivní kultura?

Když jsem v roce 2018 nastupoval do daňového oddělení KPMG, můj cíl byl vzhledem k mým daňovým znalostem jasný – přežít alespoň zkušebku! Zdálo se to jako poměrně náročný úkol, nicméně díky různým daňovým školením, na které mě firma ochotně posílala, jsem svůj znalostní handicap postupně stahoval. Úspěšně jsem složil zkoušky na daňového poradce a šplhal po kariérním žebříčku. V rámci profesního rozvoje jsem mohl vyjet na stáž do jedné ze zahraničních kanceláří, tzv. tax track. Upřímně, vzhledem ke své introvertní povaze to byl jeden z mála benefitů, které jsem rozhodně využít nechtěl. Pracovat v cizí zemi? V cizím jazyce? A s cizími lidmi? Děkuji pěkně.

Stáž zaplatila KPMG od A do Z

Nicméně, jednou mi stáž nabídl sám partner daňového oddělení. Odvětil jsem, že si to rozmyslím, ale neměl jsem to v plánu. Ze zvědavosti jsem se ale zeptal rodiny, přítelkyně a přátel, co si o tom myslí. Shodně řekli „jeď! Rozhodl jsem se to zkusit.

Vzhledem k tomu, že se kromě daní specializuji i na převodní ceny (Transfer Pricing), jejichž pravidla jsou v zemích OECD obvykle podobná, vyrazil jsem do oddělení převodních cen v Manchesteru. Vše potřebné od víz přes dopravu až po ubytování mi pomohly vyřídit Global Mobility týmy v ČR i UK. Platit jsem si nemusel nic. Vše bylo na účet KPMG.

S dokumentací pro desítky firem pomáhala AI

Po nástupu do kanceláře mě čekalo hned několik překvapení. Prvním bylo, že ačkoli jsem považoval svou angličtinu za obstojnou, dorozumět se s novými kolegy ze severu Anglie (nedejbože z Liverpoolu) byl ze začátku celkem oříšek. Ale uklidnilo mě, že kolegové z různých koutů Británie měli občas problém dorozumět se i sami mezi sebou. Také mě překvapilo, jak vstřícní a přátelští místní lidé jsou. Během pár dní jsem se s jejich pomocí plnohodnotně zapojil do projektů. Ve Spojeném království dělají většinou pro velké klienty. Na jediném projektu zastřešují přípravu dokumentace převodních cen až pro 120 společností po celém světě. Díky tomu se naučili ve velké míře používat moderní technologie, třeba AI. Z možnosti vyzkoušet si tyto technologie v praxi čerpám doteď, jelikož jejich využívání se rychle rozšiřuje i u nás.

Ověřil jsem si, že se znalostí převodních cen se dá velice dobře uplatnit i v zahraničí, což potvrzovalo i několik kolegů ze Španělska, Itálie a dalších zemí, kteří se do Manchesteru za prací přestěhovali.

Služebky, pivo a fotbal

Abych si z tax tracku odnesl co nejvíce, se snažilo také tamní vedení. Pravidelně mě posílalo na služební cesty do různých kanceláří v UK – jednou na workshop s klienty v Londýně, tu na teambuilding v Birminghamu či seznámení s kolegy v Leedsu. Už jen díky služebním cestám jsem projel slušnou část Anglie. O víkendech byl samozřejmě dostatek času i na další cestování.

Stejně ochotně jako projekty mi kolegové představili i místní „puby“. Do nich jsme obvykle zavítali na fotbalová utkání. Bohužel jsem si tam musel vytrpět i neslavný zápas Sparty s Liverpoolem. Vždy jsem si myslel, že česká pivní kultura je nepřekonatelná, ale kam se na Manchester hrabeme! Jelikož jsem s nimi sdílel jak zájem o pivo, tak i fotbal, můj pobyt byl o to zajímavější. Pozoruhodné bylo, že s každým dalším pivem bylo jednodušší novým kolegům rozumět. A od určitého piva už diskuze plynula jako v rodném jazyce!

Ačkoli jsem měl z tax tracku obavy, odjížděl jsem se spoustou nových zkušeností, plynulejší angličtinou, novými přáteli a také bolestí hlavy z rozlučkové „tour de Manchester pubs“. Pokud se chcete prosadit ve světě daní, cesta přes KPMG je díky této podpoře jedna z nejlepších (a věřte, nebo ne, to tvrdím i mimo zdi kanceláře).

Kam bys chtěl vyjet ty? Koukni na volné pozice v daních a třeba další tax track naplánujeme zrovna tobě.

Volné pozice