Zpět na články

Z pobytu v Dubaji budu čerpat celý život, říká o nové kariéře baseballista a auditor Filip Smola

Když si loni česká baseballová reprezentace dala premiéru na legendárním mistrovství World Baseball Classic v Japonsku, byla z toho mediální senzace. Za tým, který překvapil celý svět, hrál také Filip Smola, mimo jiné junior v našem auditním oddělení. Jeho cesta mezi kontinenty letos pokračuje, i když na Blízký východ ho tentokrát nezavedl sport, ale profese auditora v KPMG.

Loni tuzemská média psala o jeho „story jako pro film“. Výjezd na šampionát do Japonska totiž nabral nečekaných rozměrů a Filip se v zemi vycházejícího slunce setkal se špičkami jak sportovního, tak byznysového odvětví. Letošní rok přitom není o nic méně zajímavější. Kariérní cesty Filipa nově zavedly do kanceláře KPMG v Dubaji, kde rozvíjí kariéru v auditu.

Popiš nám ve zkratce svou dosavadní auditní kariéru.

Do auditu v české KPMG jsem nastoupil před ani ne dvěma lety a teď už téměř půl roku dělám audit v KPMG Lower Gulf (oficiální název pobočky v Dubaji – poznámka editora). Jsem tu na pozici Audit Associate (v Česku se pozice jmenuje Analyst 2) a kontroluji a ověřuji finanční výkazy. V prvním roce člověk spíše objevuje, co a jak funguje, v tom druhém se připravuje na to, aby byl schopný vést tým a zvládal audity dokončit správně bez vedení. Právě k tomu nyní mířím já.

Proč zrovna Dubaj?

Dubaj jsem si vybral proto, že se sem přestěhovala za prací moje manželka. Bylo to v době, kdy jsem byl na mistrovství světa v baseballu v Japonsku a byli jsme domluvení, že se k ní po mistrovství přidám. V Praze jsem pak se svým performance manažerem a partnerem řešil přestup do Dubaje.

Dubaj

Stačila ti praxe z Prahy, nebo jsi musel prokázat, co umíš?

Protože jsem přestupoval z pobočky do pobočky, výběrové řízení nebylo tak obecné, jako když nastupujete do auditu poprvé. Probírali jsme, co dělám a na čem už jsem pracoval, aby mohli odhadnout, na kterou pozici bych se hodil. Ale samozřejmě hned po nástupu člověk zjistí, kde má mezery a na čem musí pracovat. Dá se říct, že se každý den učím něco nového.

Co je tedy v dubajském auditu jinak?

Metodologie je stejná, liší se hlavně účetní standardy, což se propisuje například do podoby používané dokumentace. Vtipné je, že když jsem pracoval v Česku, zaváděl se zrovna nový software Clara pro naši auditní dokumentaci, který se začal implementovat tady v podobném období. Je zajímavé vidět, jak k tomu přistupují oproti tomu, jak to bylo u nás. V České pobočce se kladl velký důraz na dokumentaci, a i její osvojení juniorními kolegy ihned po nástupu. To pro mě byla velká výhoda při přestupu. Je fajn, že mám zkušenosti, které zdejší kolegové zatím nemají, a naopak a můžeme si tak vzájemně předávat znalosti.

Výhled-z-kanclu-Dubaj

Jaký je život v Dubaji?

Je tady vedro – přes den bývá kolem 40 °C. Už v osm ráno, tedy v čase, kdy vyrážím do práce, kterou mám od bytu 20 minut pěšky, je vážně velké teplo. To je jediné mínus, jinak se mi tady moc líbí. Mezi velké výhody patří i to, že Dubaj je velmi multikulturní město. Žije zde spousta cizinců z celého světa a mluví se tu převážně anglicky. Bydlím v destinaci, kam lidé jezdí obvykle na dovolenou, to je na tom velice příjemné. Co je samozřejmě těžší, že mi chybí rodina a přátelé.

Jak to máš tady s baseballem?

Hraju tady, i když úroveň je daleko nižší, než na co jsem byl zvyklý v Americe nebo v Česku. Pro mě je ale nejdůležitější, že se i nadále pohybuji v baseballové komunitě. Navíc jsem si tu díky baseballu našel nové přátele, což je vždycky velice těžké, když člověk přijde do nového prostředí. Zároveň jsem v kontaktu i s kluky z národního týmu a bývalého klubu a český baseball neustále sleduji.

Jaké je nyní tvůj kariérní výhled?

Vím, že mi v pražské KPMG zůstaly dveře otevřené, žádné mosty jsem nespálil a možnost vrátit se tu je. Na druhé straně, žijeme v době, kdy si člověk nemůže být jistý, co udělá za měsíc, natož za rok. Zatím jsem tu krátce, ale jsem tu spokojený.

Co se týká vycestování do zahraničí, byl to jeden z důvodů, proč jsem do KPMG nastoupil. Přál jsem si jednou vycestovat, a to se mi splnilo. Je to zkušenost k nezaplacení. Člověk zjistí strašně moc nejen o kultuře a lidech v jiné krajině, ale i sám o sobě. I kdybych tu měl být jen jeden rok, je to věc, ze které člověk čerpá celý život.

Pokud bys taky jednou rád/a nabral/a pracovní zkušenosti v zahraniční pobočce KPMG, podívej se na volné pozice

Volné pozice