Jak vypadá den v sezoně?
aneb statistiky jednoho náročného dne seniora v sezoně. Kolik času jsem byl v práci, kolik jsem napsal mailů a kolik jsem toho naspal? Jak to vypadá, když toho mám zrovna nejvíc? Myslíte si, že tady na blogu budeme o práci psát jen v superlativech? Ne e, tady je realita všedního dne v sezoně :-)
Abych Vám přiblížil, jak vypadá život seniora v tu nejkritičtější část sezony vzal jsem si na pomoc pár čísel. Jako kritický den jsem si vybral 8.1.2013. V době, kdy píšu tenhle článek je to pro mne včerejšek.
Včera jsem dokončoval práci na reportingu (odesílání finančních výsledků mateřské společnosti) jedné vodárenské společnosti do Francie. Zároveň mi začala práce na jedné stavební firmě, takže jsem se opravdu nenudil. Kdybych měl jmenovat pár dní, kdy jsem toho zatím měl v práci nejvíc, včerejšek by mezi ně opravdu patřil. Tak ale teď už k těm číslům.
Ráno jsem stával v 6:50, bus mi jel v 7:24 a na osmou jsem přijel ke klientovi v Praze. Tu půlhodinu v MHD jsem věnoval četbě životopisu Steva Jobse od Waltera Isaacsona (mimochodem doporučuju).
Za celý den jsem:
- v práci vyřídil 7 telefonů, v celkové délce cca 20 min
- s asistenty jsem mluvil tak 30 min (odhad, stopky jsem nedržel :-) )
- dostal jsem 80 mailů, 35 mailů jsem napsal
- pro reporting do Francie jsem napsal zhruba jednu stránku textu (naštěstí v angličtině :-) ), jednu těžší větu jsem si nechal raději přeložit od překladatelů
- připravil jsem základní porovnání hospodaření stavební společnosti, abych hned na úvod zjistil, co se u klienta děje a mohl určit, na co se při auditu zaměříme
- připravil jsem rozdělovník prací, kdo co bude na zakázce dělat
Z práce jsem odcházel v 18 hodin. Sice jsem neměl hotovo vše, co jsem chtěl stihnout, ale hlava už to moc nebrala. Rozhodl jsem se tedy jít raději domu a trošku si ji pročistit. 18:30 přijíždím domu, nazouvám běžecké boty a chystám se na svůj oblíbený způsob relaxace – běhání. 45 min běhám ve tmě, vracím se domu a dávám si sprchu a pak večeři. Pak ještě kouknu v rychlosti na zprávy v cca 20 sedám k práci.
21:50 - Zrovna tento den běží prezidentská debata na Nově, kterou jsem si nechtěl nechat ujít. Pouštím si TV debatu a u toho dodělávám resty ze zakázek.
22:25 končí televizní debata, já ale ještě asi hodinu pokračuju v práci.
23:30 končím s prací a chystám se do postele.
Následující den vstávám v 7:05.
Celkem jsem tedy odpracoval za den 13 hodin. To je víc než je normální pracovní doba. Za práci mi tedy vznikne přesčas, který si buď nechám proplatit, nebo si vyberu volno až nám skončí sezona.
Jen podotýkám, že tohle je den seniora v tu opravdu pro většinu lidí včetně mě nejkritičtější část roku. Je to tím, že velké části klientů končí finanční rok k 31.12. a audit chtějí často rychle, takže se musíme otáčet. Asistenti jsou takto vytíženi výjimečně. Ani pro mne tohle není každodenní rutina. Jen zrovna v téhle části roku je toho na nás opravdu hodně…¨Pokud ale někdo tvrdí (jak jsem to občas slýchával na škole), že se takhle v BIG4 pracuje pořád, není to pravda. Aspoň u nás to teda takhle určitě není. Jako asistent jsem za celé roky dnů jako byl včerejšek opravdu moc neměl.
Doufám, že bude tento článek trošku kontrastem s tím, co tady na blogu píšeme o dovolených:
firemních společenských akcích, např.
Chefparade KPMG zoznamka trochu inak
Závěr? Opravdu se u nás pracuje ! :-) V sezoně docela dost. Nepředpokládám, že by ale tahle informace někoho překvapila :-) Delší dovolené, více volna v létě je tedy vykoupeno větší zátěží zhruba od ledna do únor či března a čím je člověk ve firmě déle tím je zátěž samozřejmě trošku větší (i když jsou jistě výjimky).
P.S. Doufám, že si važíte toho, že v takovéhle časové tísni píšu byť jen stručný článek, už se to nemusí opakovat :-)