Zpět na články

Byli jste někdy v elektrárně? Je to hukot!

Za svůj život jsem ještě nikdy v žádné elektrárně nebyl. O víkendu jsem si ale konečně splnil jeden ze svých klukovských snů a využil spolu s kolegy v rámci firemního outdooru na Šumavě možnost prohlídky Vodní elektrárny Lipno I.

Když jsme se před pár týdny dozvěděli, že na firemní outdoor (více o něm brzy napíše Terka) pojedeme na Šumavu, mé běžkařské srdce zaplesalo. Od kolegů jsem ale slyšel spíše neutrální až negativní ohlasy - že je to daleko, že je to v lese odříznuté od světa (kdo ví, jestli tam vůbec bude internet!!!) atd.

Nakonec ale většinu remcalů umlčelo naprosto luxusní prostředí bývalé Schwarzenberské lesovny (hotel Svatý Tomáš) a tradičně bujará atmosféra našich společných akcí. A pokud ještě někdo váhal s pozitivním hodnocením akce, pak ho definitivně musela přesvědčit návštěva nedaleké Vodní elekrárny Lipno.

Minimálně pánové mi dají jistě za pravdu. Co může být lepší, než kodrcavý výtah šachtou hluboko do skály, stovky tun oceli v klidu i v pohybu, desítky metrů krychlových vody každou vteřinu padajících z výšky přes 150 m, spousta decibelů hluku a několik kilometrů podzemních tunelů … Že je to fakt hukot dokazuje i moje foto a video dokumentace. A kdo nevěří, ať tam běží – stojí to za to!

Pár fotek z elektrárny

Sestup k malému osobnímu výtahu do podzemí.

Sestup k malému osobnímu výtahu do podzemí.

 

Tak přesně takhle jsem si to představoval - tím bych tu elektrárny řídil! Ačkoli většina řízení se prý odehrává vzdáleně, asi bych byl zklamán ...

Tak přesně takhle jsem si to představoval - tím bych tu elektrárnu řídil! Ačkoli většina řízení se prý odehrává vzdáleně, asi bych byl zklamán ... 

 

Tak tohle je srdce elektrárny, tudy proudí desítky metrů krychlových vody za vteřinu, roztáčí stovky tun oceli a vyrábí ve špičce až 60MW.

Tak tohle je srdce elektrárny, tudy proudí desítky metrů krychlových vody za vteřinu, roztáčí stovky tun oceli a vyrábí ve špičce až 60MW. 

 

Právě probíhá generální rekonstrukce (dle plánu každých 25 let), takže jsme viděli i vnitřek soustrojí, které vyrábí elektřinu.

Právě probíhá generální rekonstrukce (dle plánu každých 25 let), takže jsme měli možnost vidět i spoustu součástek celého soustrojí rozložených po hale.

 

Nejsem si jistý k čemu přesně tohle sloužilo, každopádně nad tím je 160 m vysoká šachta přivádějící vodu a byla to prostě ohromná věc z oceli, která k něčemu slouží. A to do elektrárny patří.

Nejsem si jistý, k čemu přesně tohle slouží. Ale každopádně je to ohromný kus oceli, který má svůj smysl a působí velmi důležitě. A to do elektrárny patří. 

 

Tak tohle zvládne rozsvítit spousty žárovek, když se to vloží na správné místo a roztočí dostatečně rychle.

Tak těchhle 230 tun oceli zvládne rozsvítit spousty žárovek, když se vloží na správné místo a roztočí dostatečně rychle.

 

Po prohlídce jsme měli možnost si vše prohlédnout na zmenšených, interaktivních modelech v budově na povrchu. Škoda, že jsme modely neviděli před prohlídkou, člověk by si některé věci lépe představil.

Po prohlídce jsme měli možnost si vše prohlédnout na zmenšených, interaktivních modelech v budově na povrchu. Škoda, že jsme modely neviděli před prohlídkou, člověk by si některé věci lépe představil. 

 

A na závěr dvě perličky:

Bohužel, celé monstrum vodní elektrárny zvládne jedna osoba (včetně vedení prohlídek), celkem se zde na směny střídají čtyři lidi. Takže šance se sem dostat je minimální ...

Bohužel, celé monstrum vodní elektrárny zvládne obsluhovat jedna osoba (včetně vedení prohlídek), celkem se zde na směny střídají čtyři lidi. Takže šance se sem dostat (a uposlechnout tak cedulku na fotce) je minimální ... 

 

I do Vodní elektrárny Lipno jezdí dodavatelé. Až tam pojedete něco konzultovat, tak vězte, že pro vás mají připravenou útulnou kancelář!

I do Vodní elektrárny Lipno jezdí dodavatelé. Až tam pojedete něco konzultovat, tak vězte, že pro vás mají připravenou útulnou kancelář hned vedle skladu materiálu!

Volné pozice