Zpět na články

Python, moje láska na druhý pohled

Tomáš Míček, konzultant z oddělení Risk Consultingu, k nám nastoupil ještě při studiích na ČVUT. Právě během nich se poprvé setkal s Pythonem, programovacím jazykem, jehož kouzlu tehdy ani zdaleka nepropadl. Přečtěte si Tomášův blog, ve kterém popisuje, jak a proč se to v KPMG změnilo.

Již na střední škole jsem měl základy programování. Vzhledem k tomu, že mě počítače a technika obecně hodně zajímaly a bavily, bylo tak nějak logické, že další cestou bude buď VUT, nebo ČVUT. Hned v prvním ročníku jsem si zapsal předmět s názvem „Základy algoritmizace“, ve kterém se vysvětlovaly základy programování, struktura kódu, proměnné atd. Mimo jiné se během tohoto předmětu vše vysvětlovalo v Pythonu a byl to tedy první moment, kdy jsem s tímto programovacím jazykem přišel do styku.

Můj předešlý článek najdeš zde.

První kroky v Pythonu

Na porozumění jazyku jsem měl tehdy pouze jeden semestr, a tak vše šlo celkem rychle a mé první nadšení začalo velmi rychle opadat. Z počátku se mi syntaxe moc nelíbila, a navíc se vzhledem k povaze předmětu nedaly využívat knihovny, které jsou dle mého alfa a omega každého programovacího jazyka. Smyslem předmětu bylo naučit člověka si napsat například třídící algoritmus sám, což se mi na začátku zdálo jako super nápad, nicméně po celém semestru se mi tento jazyk hodně zprotivil a řekl jsem si, že takhle tedy ne.

Python vs. Já, druhé setkání

Naše další setkání přišlo v moment, kdy jsem nastoupil do KPMG. Již při nástupu jsem dostal otázku na Python, který jsem měl napsaný v CV. Už si nevzpomínám, co jsem přesně říkal, nicméně jsem tehdy nebyl úplně nadšený z faktu, že bych v něm měl něco programovat (navíc jsem se hlásil na neprogramátorskou pozici :D). Po pár týdnech v nové práci jsem dostal od již bývalého kolegy nabídku se s Pythonem více seznámit a případně mu s něčím pomoct. Jako jeden z mála ve firmě jsem tedy dostal do počítače Python (tehdy ještě v rámci Anacondy) a šlo se na věc.

Z počátku jsem k němu měl stále odpor a pořád si říkal: „Sakra, však se tu všechno dělá tak složitě…“ (ne, nedělalo :D) Ovšem po pár týdnech a ukázkách, jaké knihovny bych mohl využívat, jsem mu začal přicházet na chuť. Čím víc jsem v něm programoval, tím víc mě bavil. Přeci jen je to nejpoužívanější jazyk ve FinTech projektech, tak přeci nemůže být zlý. Začalo mi docházet, že jsem si o něm na škole udělal obrázek zřejmě moc brzo nebo pouze na základě dat/zkušeností, které jsem s ním měl.

Já a Python nyní

Aktuálně v Pythonu dělám v podstatě úplně všechno. Potom, co jsem ho začal více využívat a učit se sám nové a nové věci a objevovat knihovny, které práci velmi zjednodušovaly, doslova jsem se do něj zamiloval.

Nyní v něm pracuji například na vývoji našeho interního nástroje pro správu auditních zakázek, k testování velkých účetních deníků, kde se počet záznamů může pohybovat až ve stovkách milionů záznamů, píšu v něm svou vlastní knihovnu nebo vytvářím datové analýzy pro klienty. Oproti například testování účetních deníku v IDEI jsem v Pythonu nejen rychlejší a efektivnější, ale také zvládnu větší objemy dat. Díky open-source knihovnám jako je například NumPy, Pandas, SciPy a například webovému frameworku Django, jste schopný nejen velké množství dat zpracovat, ale také hezky graficky zobrazit.

Ponaučení na závěr 

Naučil jsem se tedy následující: Never judge programming language by it’s cover/syntax. A pokud uvažujete o tom, že se začnete učit například zrovna Python, věřte, že nebudete litovat. Jeho využití je opravdu široké, což mimo jiné dokládá i velmi široká nabídka dobře placených pozic.

Pokud tě můj příběh s Pythonem zaujal a sám ho umíš používat nebo bys chtěl začít, tak mrkni na naši novou volnou pozici a pošli nám CV. Budeme se těšit.

Volné pozice