Zpět na články

Potřebuješ se dobře rozhodovat? Mně pomohlo studium dat

Martin Pejsar se z vrcholového sportovce stal úspěšným manažerem ve finančních institucích. Pak přešel k nám do consultingu a k tomu si ještě přibral studium datového MBA programu, které letos úspěšně dokončil. Klientům – primárně bankám nebo energetickému gigantovi – pomáhá třeba s hotovostní strategií nebo s optimalizací pobočkové sítě.

Jak tě napadlo studovat data?

Mým úplně prvním projektem v KPMG byla optimalizace fleet managementu v jedné bance. Kolegové z týmu Lighthouse na to šli hodně datově a já tehdy ne úplně všemu rozuměl. A to byl okamžik, kdy mě partner David Slánský nadchl pro data. Plánoval jsem, že si doplním vzdělání, ale zvažoval jsem spíše nějaký manažerský program. Nakonec vyhrál Data & Analytics for Business Management powered by KPMG. Firma mi navíc na studium přispěla, za což jsem rád.

Měl jsi jasnou představu, co od školy očekáváš?

Chtěl jsem vědět, jak se má s daty pracovat, kde se ukládají a jaká data potřebuji pro určitý výstup. A to mi studium dalo beze zbytku. Kolegům datařům umím práci lépe zadat a vím, jak by měl výstup vypadat. Zároveň si u klienta dokážu vyžádat správná data, a co je důležité, umím vysvětlit, proč sestavujeme takovýto konkrétní datový požadavek. Dřív se občas stalo, že jsem zadal obsáhlý datový požadavek ve stylu od Šumavy k Tatrám, což je neefektivní pro obě strany.  

Jak studium probíhá?

Učili jsme se v xPORTU, což je byznysový akcelerátor VŠE na pražském Jarově. Měli jsme k dispozici několik místností a rovněž plný servis včetně snídaní, obědů a večeří, takže jsme se mohli soustředit jen na studium. Počáteční lehké zklamání z toho, že výuka nebude přímo na Churchillově náměstí, mě rychle opustilo. Absolvoval jsem celkem 16 víkendových bloků (pátek až neděle), dva týdenní a také exkurzi ve Škodovce.

Záleží na tom, co člověk předtím vystudoval?

Myslím, že předchozí vzdělání není pro MBA studium rozhodující. Samozřejmě je rozdíl mezi těmi, kteří vystudovali třeba matfyz nebo přímo informatiku na VŠE, ale s tím se počítá. Na začátku nás rozdělili do dvou skupin právě podle zkušeností. Ti, kteří datům rozumí, měli svůj blok s Davidem Slánským, který je učil manažerským dovednostem. My ostatní jsme měli úvod do datové analytiky a pak jsme se spojili. Já jsem třeba věděl, co je SQL, ale nevěděl jsem, jak funguje, podobně Python. A tohle všechno nám ukázali v prvním týdnu – jak se tvoří databáze, jak se programuje, kam se to ukládá, co to je enterprise architektura atd.

Dá se skloubit škola s prací?

Věděl jsem, že to bude náročné, ale nakonec to bylo ještě náročnější, než jsem si představoval. Začínali jsme pětidenním intenzivním soustředěním. Takže ráno do devíti hodin odbavit to nejnutnější v práci, od devíti do pěti škola, od pěti do jedenácti práce, pak domů vyspat a druhý den vše nanovo. Ale tyhle týdny byly jen dva, takže jsem to nakonec nějak zvládl.

promoce-vse-029

Co tě nejvíc bavilo?

Když za námi chodili zástupci různých firem. Třeba šéf IT Komerční banky, spolumajitel Avastu, šéf IT ze Škodovky, lidé z Microsoftu nebo Tableau. Každý ve zkratce představil, co dělá, a pak přiblížil nějaký problém z praxe, jak ho reálně řeší, jaký to má ekonomický dopad na firmu, jaké jsou přínosy nebo úspory. Na tom bylo krásně vidět, co všechno data dokážou a jak velký vliv má jejich správné používání. Samozřejmě nemůžu nezmínit kolegy z KPMG, třeba Martina Hladíka nebo Martina Matějku, kteří prezentovali naše úspěchy a seznamovali nás s novými tématy.

Můžeš dát nějaký příklad?

Třeba ve Škodovce používají pro efektivní řízení hal technologie založené na datech, které jsou schopny na základě nestandardního chování predikovat, kdy se nějaký stroj může rozbít. Takový stroj se pak začne opravovat preventivně dopředu, jen aby se linka nezastavila, protože několikaminutová pauza znamená ohromné náklady navíc. Bez dat by vznikl identifikační problém, kdy by hledali příčinu problému i několik hodin.

Co bys na studiu pochválil?

Jednoznačně jeho organizaci. Třeba veškerá cvičení se nahrávala, takže když jsem se při výkladu občas „ztratil“, mohl jsem se na to v klidu znovu podívat. Doma jsem si na jednom monitoru otevřel databázi, na druhém jsem si pustil výukové video a vše jsem si procvičil.

O čem byla tvá závěrečná práce?

Máme rodinný minipivovar, takže jsem se zabýval jím. Sepsal jsem takový návod pro toho, kdo si chce založit minipivovar, aby věděl, co má dělat, jak ho řídit a co sledovat, aby byl efektivní.

Máš za sebou poměrně úspěšnou kariéru – ředitel pobočkové sítě, obchodní ředitel… Jak ses dostal do KPMG?

Úplně jednoduše. V předchozím zaměstnání jsme si najali KPMG na strategii pobočkové sítě a zákaznické cesty. Organizace týmu složeného z Vládi Okáče, Kláry Janákové a Davida Slánského a celková spolupráce se mi zalíbily natolik, že jsem se rozhodl pro změnu, kývl jsem na Davidovu nabídku a přešel jsem do consultingu. A musím říct, že nelituji. Práce v consultingu je úplně jiná, tady nikdy nevíš, co budeš dělat za rok, jaký projekt zrovna vyhraješ. Tím, jak poznáváš kultury jiných společností, vidíš věci z různých úhlů pohledu. V KPMG jsem se naučil tolik jako nikde jinde.

Pokud ještě nevíš, proč studovat data, přečti si argumenty Davida Slánského. Jak probíhala slavnostní promoce prvních absolventů našeho programu, se dozvíš tady a jestliže tě Martinův příběh inspiroval, tak se nezapomeň podívat na naše volné pozice a třeba na dalším projektu budete pracovat spolu.

Volné pozice