Pět otázek pro čtyři konzultantky
V tomto článku jsem sobě a třem svým kolegyním položila pět otázek o práci v Management Consultingu. Díky odpovědím zjistíte, že nezáleží na tom, odkud přicházíte, a že i když si myslíte, že je něco nad vaše síly, vždycky to nakonec zvládnete.
1. Co jsi dělala před nástupem do KPMG?
Já: Před nástupem do MC jsem byla sekretářka v daňovém oddělení v KPMG, předtím jsem dělala sekretářku ředitele v jedné menší firmě.
Simona Vazačová: Pracovala jsem jako HR konzultant.
Aneta Trepáková: Byla jsem přes 4 roky v bance. Z toho přes 2 roky na pozici business finančního analytika v rámci datového týmu, kdy jsem poslední rok „budovala“ princip self-service BI pro management/TOP management
Tereza Hrubá: Před MC jsem byla v oddělení Audit Commercial v KPMG, předtím jsem rok pracovala na HR v mezinárodní firmě.
2. Jak dlouho pracuješ v KPMG?
Já: Pět let – z toho dva roky v MC.
Simona: Rok a tři čtvrtě.
Aneta: Rok a měsíc.
Tereza: Dva a půl roku.
3. Čeho se týkají projekty, na kterých nyní nejčastěji pracuješ?
Já: Procesní optimalizace a robotizace procesů.
Simona: Optimalizace. Procesů, poboček, distribuce peněz a všeho dalšího, co jde.
Aneta: Vzhledem k předchozím zkušenostem vyhledávám projekty ve finančním sektoru – nejčastěji pracuji na velkých bankách, ale také na pojišťovnách. Projekty se pak točí zejména kolem témat, kterým se chci věnovat, tzn. projektový management, vizualizace/reporting + datová analýza, business strategie.
Tereza: Kulturní transformace, digitalizace procesů a fleet optimalizace.
4. Popiš ve stručnosti, kdy jsi měla velký úkol (projekt), který sis na začátku myslela že nedáš, ale dala jsi ho.
Já: Teď třeba připravujeme s naším daňovým oddělením strategii optimalizace procesů v daních. To zahrnuje různé vychytávky, které by mohly práci daňařům usnadnit. Ze začátku pro mě byly daňové procesy španělská vesnice. Člověk se ale rychle zorientuje za pomoci kolegů, kteří oblasti rozumí.
Simona: Vytvoření demo dashboardu pro absolutně neznámou oblast a v tu dobu v absolutně neznámým programu Power BI. Dneska mě to hrozně baví a přijde mi to sranda, na začátku jsem ale měla momenty, kdy jsem byla ztracená a nebýt některých kolegů, tak to nedám. :)
Aneta: Kritický byl pro mě nástup do Kejpu (pozn. redakce: tak interně říkáme KPMG), kdy jsme měli projekt na implementaci Microsoft Dynamics ve spolupráci s belgickým KPMG. Naskočila jsem do rozjetého vlaku, kdy pro mě bylo všechno úplně nové a navíc nebyl den, kdy by nedošlo k vyhroceným hádkám mezi českými a belgickými klienty. Do toho to bylo asi 14 dní do go life, takže jsme denně jeli min. 12 h. Tenkrát jsem myslela, že to vážně nedám. Pak jsem naštěstí zjistila, že to byla výjimka a rozhodně to není standard. Na druhou stranu mi tohle „tempo“ hodně pomohlo dál, od té doby jsem si už neřekla, že něco nedám. :)
Tereza: Každý nový projekt je výzvou, ve které nevíte, co přijde a co bude vaší rolí. V MC jsem ale zatím neměla pocit, že bych něco neměla zvládnout. Takový pocit jsem měla parktát v auditu, kde jsou velmi přísné deadliny a samotná práce se hodně lišila od toho, co jsem studovala. Consulting je mi o dost bližší. Řekla bych, že v consultingu můžu více zapojit selský rozum a kreativitu. To někdy může být těžší než vyplnit čísla do vzorečku, ale o to je to větší zábava.
5. Co tě nejvíc baví na práci v KPMG?
Já: Různé projekty z různých oblastí, které mě zajímají.
Simona: Různorodost projektů.
Aneta: Vybudovala jsem si pozici, kdy si můžu vybírat projekty, na které půjdu. Tím mi Kejp umožňuje naplňovat moje hodnoty – svoboda, učení, kreativita, růst, zodpovědnost – a využívat svých silných stránek. :)
Tereza: Různorodost projektů i klientů a lidi, se kterými pracuju.