Zpět na články

Jak jsem se stal datovým analytikem v KPMG

To že čteš tento článek nejspíše znamená, že tě práce v KPMG opravdu zajímá - to mě těší, mě totiž taky! Taky vím, jak mohou být tyto články užitečné, ať už ve chvíli, kdy se člověk kouká po práci, která by ho bavila, nebo se musí rozhodnout mezi nabídkami, které se mu sešly na stole. V tomto článku se ti pokusím nastínit mou práci a taky popsat tu klikatou cestu, která mě do tohoto podniku vedla.

Původně jsem měl být hokejistou

Je na místě začít tím, že práce datového analytika nebyla odjakživa mým životním snem, ale byla to spíše mnoholetá úvaha během studií, která mě do KPMG zavedla. Původně jsem totiž plánoval být hokejistou a poslední dva roky střední jsem strávil v Kanadě s vizí kariéry profesionálního sportovce. Během mnoha hodin strávených na zimních stadionech od Ostravy až po Vancouver mi ale došlo, že představa honění se za pukem dalších 20 let mě nikterak nevzrušuje a začal jsem hledat jiné výzvy.

Sebral jsem se a odjel studovat do Skotska

Zabalil jsem tedy věci (ber s rezervou, zas tak rychlé to nebylo, protože v Kanadě se mi velice líbilo) a přestěhoval jsem se ze Skalistých hor do skotských Highlands na vysokou školu. Na univerzitě v Aberdeenu jsem měl v plánu vystudovat ekonomii, ale když jsem jednou během prvního semestru vcelku náhodou zavítal na přednášku etiky, propadl jsem kouzlu toho, co vše může studium filozofie člověku nabídnout – přibral jsem si ji tedy jako druhý obor k již zmiňované ekonomii. Během studia jsem si také dovolil využít mých hokejových zkušeností a zařadil jsem se na soupisku Aberdeenského týmu, v jehož řadách jsem strávil čtyři velice zajímavé a obohacující sezony.

A co teď - Londýn, nebo Praha?

Na řadu tedy přichází poslední fáze mého dosavadního života, kterou je přesun zpět do Prahy, ve které to všechno začalo. Musím se ale přiznat, Praha nebyla na prvním místě seznamu lokalit, kde jsem si představoval svůj budoucí život, alespoň ne na několik let dopředu. Původně to byl Londýn, který zaujal mou pozornost, ale po dlouhém hledání práce, všemožných testech a pohovorech na různé pozice mě velice zklamal přístup mnohých lidí, kteří měli zaručit mé hladké začlenění do firmy mého nového zaměstnavatele. Rozhodl jsem se tedy na popud několika lidí v mém okolí podívat se na pracovní nabídky na Jobs.cz a k mému mírnému překvapení jsem našel o mnoho zajímavější pozice, než ty, o které jsem tak dlouho usiloval v Londýně. Rozeslal jsem hned několik přihlášek na pozice velice rozdílného charakteru – a téměř od všech jsem se setkal se zájmem! To mě po zkušenosti z Anglie mile překvapilo a následně jsem si poslušně prošel všemi nabízenými pohovory.

KPMG u mě byla na prvních příčkách

Lhal bych, kdybych tvrdil, že KPMG byla jediná firma, o které jsem vážně uvažoval, ale vždy byla rozhodně na předních příčkách. Lákaly mě ty klasické věci Management Consultingu – různorodost práce, zajímavé projekty a inspirativní lidé, kteří se v této sféře pohybují. Proč jsem si ale nakonec vybral práci v KPMG Lighthouse? Kromě toho, že jsem měl velký zájem o to, se pohybovat v prostoru datové analytiky, to byli to zejména právě ti lidé, kteří mě do KPMG dostali. I když jsem se v mnoha firmách setkal se skvělými lidmi, kteří mi připadali velice chytří a zajímaví, pohovor jako jsem zažil na sedmém patře naší budovy na Florenci, se nikdy neopakoval. Otázky mých stávajících kolegů pohovor zavedly všemi směry, ale žádné dveře nikdy nezavíraly. V jiných firmách, ve kterých jsem se ucházel o práci, bylo vždy relativně jasné, jaká práce mě čeká, ale ani po dvou pohovorech v KPMG jsem si nebyl jistý, co přesně mě čeká a zda mi dají nabídku – jen jsem věděl, že to určitě bude zajímavé.

A tak je ze mě datový analytik

Teď už je mi to dost jasné: v současné době dělám na dvou velice zajímavých a od sebe odlišných projektech; v jednom se jedná o automatizaci procesů a v tom druhém o projekt ve veřejné sféře. Často se sám pozastavím nad tím, jak rychle jsem se s pomocí mých velice nápomocných kolegů dokázal vypracovat do pozice, kdy dokážu řešit problémy, o kterých jsem neměl sebemenší ponětí, než jsem do KPMG nastoupil. Každý den v této firmě znamená přiučit se něčemu novému: v mém případě to jsou často technické věci (jak pracovat s Pythonem nebo Batch soubory), ale i soft skills, jako jak vést schůzku (na které věci je třeba se ptát a jak filtrovat ty informace, které nejsou pro projekt relevantní).

Na vzdělání a zkušenostech nemusí vždy záležet

Doufám, že tento článek tě utvrdí v tom, že ne vždy záleží na tom, jaké máš zkušenosti nebo vzdělání. Pokud máš opravdu chuť učit se novým věcem, tak je KPMG tou správnou volbou.

Snad jen závěrem: máme v týmu Lighthouse, i v celém Management Consultingu, skvělý kolektiv velice chytrých a rozdílných lidí. Jestli to není poslední kapka, která by tě donutila opravdu vážně přemýšlet o práci v KPMG, tak už nevím. Kdyžtak tady najdeš aktuální volné pozice.

Volné pozice