Jak jsem našel to pravé v týmu Intellectual Property & Compliance
Filip po práci v KPMG pokukoval už delší dobu. Po studiích na ČZU, kde původně marketingový obor vystřídal za IT, nastoupil do oddělení Management Consultingu (MC), konkrétně týmu Intellectual Property & Compliance. O náplni práce, nejlepším projektu nebo o tom, pro koho je tento tým jako dělaný, píše v řádcích níže.
Vyšlo to až napodruhé
Do KPMG jsem se poprvé hlásil před mnoha lety na pozici v Risk Consultingu. V té době se ještě praktikovaly assessment centra, takže už samotný pohovor byla cenná zkušenost. V týmech jsme vypracovávali nejrůznější úlohy, při kterých nás osoby v modrých oblecích nenápadně hodnotily. Na danou pozici jsem se kvůli neznalosti účetnictví nedostal, ale zjevně se jim líbil můj týmový duch a rovnou mi nabídli pozici jinou. Tehdy jsme se ale bohužel neshodli na datu nástupu.
Znovu jsem se hlásil zhruba před rokem a půl, když mě zaujala nabídka pozice v mém současném týmu. Tentokrát už byl pohovor zkrouhnutý pouze na online test a schůzku v kanceláři. Trochu jsem měl obavy z online testu, ale po pár pokusech nanečisto to šlo bez obtíží. Na samotné schůzce jsem si povídal s mými budoucími kolegy o škole, vztahu k IT a o tom, jak málo vím o licencování. Celé to probíhalo v angličtině a neměl jsem z toho ten nejlepší pocit, protože jsem mluvil anglicky po velmi dlouhé době. Nemusel jsem se tím ale dlouho trápit, protože HR se mi ozvalo s nabídkou hned v následujících dnech.
Můj tým Intellectual Property & Compliance
V rámci MC jsem nastoupil do týmu Intellectual Property & Compliance (IP), který se zaměřuje na licence, licenční audity a optimalizace. Naše práce probíhá tak, že si nás Vendor (například IBM nebo Microsoft) najme a pošle nás zkontrolovat vybranou společnost nebo instituci. Tam zanalyzujeme jejich IT prostředí, nasazený software a následně vydáme nezávislý report. Ne vždy jsme ale v roli auditorů. Často také pracujeme pro samotné společnosti a instituce, které dané licence využívají a pomáháme jim jejich licenční spotřebu optimalizovat. Kromě licencí také značnou část naší kapacity věnujeme IT auditům, kde pro kolegy z finančního auditu ověříme spolehlivost vybraných IT systémů. Občas se nám do rukou dostanou i další projekty. Za zmínku stojí například software review nebo IT due dilligence.
Stále se učíme novým věcem
V týmu pracujeme na různorodých projektech, a přestože používáme stejnou metodiku, průběh bývá pokaždé jiný. Dříve jsem na tohle koukal spíše jako na nepříjemnou okolnost, že člověk sotva stihne něco dodělat a hned mu to vezmou a posadí ho před další prázdný papír. Dnes tuhle dynamiku a pestrost práce považuji za výhodu. Člověk tímto způsobem neustále poznává nové kolegy i klienty a rozšiřuje si svou odbornost.
Minulý rok jsem byl součástí velkého M&A projektu v rámci týmu na IT due diligence. Původně jsem měl pouze organizovat dodané dokumenty a dohlížet na včasné dodání. Následně mi ale manažer přidělil i jednu část v samotném reportu, kterou následně doprovázely i další části. V závěru jsem už kromě vybraných témat měl na starosti i samotnou kompletaci celého našeho reportu, což byla skvělá zkušenost.
Kdo se k nám hodí
K nám do týmu Intellectual Property & Compliance se hodí lidé, kteří mají sympatie k IT a rádi analyzují. Skrze licencování jednotlivých produktů lze vcelku plynule proniknout do IT a poznávat komplikovanější technologie. Důležitou složkou je komunikace, protože v případě auditů jsme to my, kdo se vyptává a snaží se pochopit kontrolované prostředí. Naše působnost je mezinárodní, takže bez angličtiny se tu člověk neobejde. Co se týče samotného licencování, většina informací je dostupná online a je toho tolik, že spíše než učení se licenčních podmínek nazpaměť, se stačí naučit kde a v jakých situacích danou informaci hledat.
Pokud tě náš tým zaujal, tak se koukni na naši volnou pozici a dej nám o sobě vědět.