Zpět na články

Hi I am still alive… #2

Kolega Jiří pokračuje psaní o svých dojmech ze secondmentu v JAR. Jak vypadá jeho pracovní den? A jaké jsou rozdíly práce v KPMG ČR a KPMG SA?

Můj pracovovní den začíná běžně zhruba půlhodinovou jízdou v ranní špičce Johannesburgu, což znamená mezi kličkujicími taxi vany a všudestojicími prodejci novin na křižovatkách. Pracuju v týmu zhruba 14 lidí na auditu místní velké skupiny zaměřené na pojišťovnictví, finančního poradenství, ale i real-estate sektoru a dopravy. V pracovních úkolech a auditním přístupu žádné rozdíly nejsou. Jak my v Čechách, tak i KPMG v SA (South Africa) používá celosvětový KPMG auditní program – Eaudit. Pro budoucí auditory je třeba zmínit, že nám to otevřelo více dveře k získání krátkodobých či dlouhodobých secondmentů po celém světě.

V čem jsme důslednější, tak to je hranice deailů a získávání podkladů. Zatímco u nás má “auditor” zvuk, stejně jako pracovní pozice po dokončení vysoké školy, tak ve zdejším měřítku je mnohdy obtížné z klienta dostat potřebné materiály a podklady. Běžná čekací doba je den, dva dny a nepomůže ani známe zdůraznění “now-now”. Důsledně se tu snaží řídit hranicí významnosti (materiality), zatímco my chodíme často pod tuto hranici v zájmu získání většího komfortu pro vydání výroku auditora.

Hodně mi pomohlo i mnohdy mými kolegy neoblíbené studium programu ACCA, které vám pomůže zvládnout “profesní” angličtinu. Pár dnů mi trvalo přizpůsobit se zdejšímu slangu, ale v pracovním jazyce jsem byl velmi dobře připraven z předchozích 5-ti let ve službách KPMG Česká republika. Prvoroční asistenti zde začinájí pracovat po dokončení vysoké školy zhruba v 21-23 letech a proto zde průměrným věkem je zhruba 25-28 let. Zdejší juniornější i seniornější kolegové obecně lépe zvládají práci s excelem a mají přirozeně větší povědomí o IFRS. V porovnání s českým zastoupením celosvětové společnosti KPMG, tak KPMG SA má zhruba 3000 zaměstnanců, zatímco my zhruba 800.

Úžasná je tady firemní kultura a její každodenní prezentace a to nejen KPMG, ale i klientská. Naše KPMG Česká republika je v oblasti Corporate Social Responsibility mezi prvními v Čechách a stejně je tomu i v KPMG SA. Je zde organizována celá řada CSR aktivit a zdůrazňování této povinnosti probíhá zcela přirozeně.

 

Jak se lze dostat na stáž do Johannesburgu? Předně je třeba nastoupit k nám do KPMG Česká republika a to konkrétně do oddělení auditu finančních institucích. Dalším úkolem je se probít na seniorskou pozici, mít za sebou zrhruba 3-4 roky praxe a participovat na auditních zakázkách z oblasti pojišťoven, zajišťoven atd. Nebojte se, lze se dostat i s univerzálním zaměřením, sám jsem toho důkazem. Závěrem musíte získat schválení “rady starších”, tj. partnera a manažerů, protože přeci jenom jedete reprezenotovat naši kancelář do světa, vyplnit kupu papírů, dojít na rentgen plic, očkovat se, zajet domů pohladit psa, políbit mamku, rozloučit s partnerem/partnerkou a večer nastoupit do letadla s 25 kg zavazadel kolem 19:30, přestoupíte ve Frankfurtu a ráno se probudíte při přistání v Johburgu na Tambo Airport.

 

Odtud vás šofér odveze do vašeho bytu v hlidaném areálu s 3 m zdmi a elektrickými dráty na plětě. A než si vybalíte, hned za tepla vyrážíte s bývalým profesionálním vojákem britských SAS na zkušební jízdu do kanceláře, přičemž dostáváte menší briefing o bezpečnosti, tricích, pastí a nástrah přichystaných zdejších zlodějíčků. Samotnou bezpečnost a pravidla bych nechal na příště, ale ve zkratce, je třeba se hlídat, dodržovat pravidla a odstup.

 

Při běžném životě se tu cítím skvěle a lidé jsou tu více “open-mind”. Hrozně moc mi tu chutná zdejší kuchyně. Mám asi stěstí, ale v jidelnach jsou 2x lepší jídla než u nás a také 2x tak levnější, stejně jako určité ovoce, potraviny a zboží v obchodech. Na druhou stranu jsou tu drahé služby a vše co má pozadí lidské práce. O tzv. pozitivní diskrimanci a uměle držené přezaměstnanosti by se dalo popsat několik knih, ale v podstatě, i když se to může zdát v individuálních případech nespravedlivé, je to pro budoucnost této země správná cesta. Velká škoda, že se nemůžeme touto zemí v otázkách soužití různých skupin obyvatelstva inspirovat.

 

Bonusem této pracovní zkušenosti je možnost cestovat po Jižní Africe či sousedních zemích a poznávat úžasná přírodní místa včetně světoznámého Kruger parku, pobřeží od Durbanu až k mysu v Kapském městě, což mě čeká během dovolené v příštích týdnech. Hezký zážitek byl i poslední sobotu 17. srpna na oficiálním sportovním dni Unite Day k oslavám 95. narozenin Madiby na FnB stadium, kde se odehál fotbalový a rugbyový zápas.

Národní zvíře SA – Springboks – antilopy

Lion & Rhinno park

S koťátky

Kdo dočetl až sem, tak děkuji za pozornost a pokud máte dotazy, tak se klidně ptejte či posílejte emailem. V případě čtenářského zájmu a inspirativních otázek k práci v KPMG Česká republika či zdejší kanceláři KPMG SA a životu v Jižní Africe napíšu další blog. Slibuju, že už kratší :-)

 

Jiří

Volné pozice