Co to vlastně znamená projekt?
Věřím, že tahle otázka zajímá spoustu uchazečů o práci v Management Consultingu. Projektová práce je pro naše oddělení typická. Ve svém článku se vám pokusím přiblížit, jak takový projekt probíhá a dám vám také nahlédnout pod pokličku našeho slangu. Pokud k nám pak náhodou nastoupíte, budete mít po jeho přečtení náskok před ostatními nováčky.
Tak tedy trocha terminologie na začátek
Aby pro vás můj článek nebyl španělskou vesnicí, vezměte si na pomoc slovníček. Anebo si ho nechte na konec a nejdříve si vyzkoušejte, jak se orientujete v konzultantské mluvě.
- Engagement manager – manažer zakázky
- Alokace projektu – rezervace konzultanta v systému
- Task – úkol v projektu
- Deadline – termín dodání
- Status – interní meeting
- Scope – stanovený rozsah dodávky projektu
- Manday – člověkoden = 8 hodin
Jaký je průběh projektu?
Za každý projekt nese odpovědnost tzv. engagement manager, který vás na projekt alokuje. Engagement manažer nebo seniorní kolega vás poté pověřuje dílčími tasky a nastavuje vám deadliny. Většinu svých pokroků nejčastěji sdílíte na statusu.
Jak dlouho projekt trvá?
To je otázka, která zajímá spoustu lidí, a na kterou se poměrně těžko odpovídá. V první řadě je důležitý scope projektu. Na základě scope má manažer zakázky jasnou představu kolik lidí na kolik mandayů bude potřebovat, a kdy takový projekt může dodat, tedy jaký je deadline. Celková délka projektu se tedy odvíjí především od těchto dvou faktorů, avšak může se stát, že se projekt z nejrůznějších důvodů protáhne, ale o tom třeba jindy.
Kdy můžu na projekt naskočit?
Samotná délka projektu je tedy jedna věc. Druhá věc je délka našeho setrvání na jednom projektu. Ta závisí na tom, jakého charakteru projekt je, a jak je na něm využitelná vaše specializace. Může se tedy stát, že na projektu strávíte měsíce od jeho začátku do konce nebo jen týdny, dny či hodiny v rámci výpomoci. Může se také stát, že v jedné chvíli působíte na více projektech – tzn., že vaše specializace je v určité míře potřebná na více projektech zároveň. To přináší samozřejmě o něco větší zodpovědnost v hlídání svých povinností, ale také větší rozmanitost třeba v rámci zajímavých klientů.
Optimální doba působení na jednom projektu
Obecně platí, že pokud je člověk 100% alokován na jednom projektu (tzn. 8h denně), je optimální délka působení na projektu zhruba 6 měsíců. Avšak reálně spíše záleží na osobních preferencích a specializaci. Jsou mezi námi kolegové, kteří preferují opravdu dlouhé projekty (třeba i 2 roky) a jsou rádi u celého procesu od začátku až do konce. Jiní kolegové zase rádi skáčou z jednoho projektu do druhého v rámci týdnů či měsíců. U nás si každý najde to, co mu vyhovuje.
Tak, teď už nám rozumíš zase o kousek víc! Takže pokud tě láká kolotoč práce na projektech a nechceš se ani chvíli nudit, podívej se na seznam volných pozic a pošli svoje CV. V MC jsme velká a zábavná parta, která se mimo kancelář ráda pobaví při sportovních aktivitách, pub kvízech a dalších kratochvílích.