Zpět na články

Zkouškové období stážisty v KPMG

Zkouškové je nejnáročnějším obdobím ve školním roce, i když student nepracuje. Jaké je to být studentem ve zkouškovém a navíc pracovat v KPMG?

Zkouškové nemá nikdo rád

Zkouškové je období plné nadměrného vypětí a stresu. Je třeba se zvládnout naučit na všechny zkoušky, jak říkáme my právníci, řádně a včas, což je někdy těžší, než to zní. Nekonečné hodiny učení jsou ale vykompenzovány četnými zápisy do indexu, které nás ve studiu posouvají dál a nakonec nám umožní dosáhnout na kýžený titul. Jak se dá zvládnout zkouškové a zároveň práce v KPMG?

Plánování a time management

Protože jsem si byla vědoma náročnosti celého měsíce ledna, vypracovala jsem si už v půlce prosince plán, co přesně budu každý den dělat – který den se budu učit který předmět, který den budu psát diplomku a který den budu v práci. Plánování se opravdu osvědčilo, ačkoli jsem trochu přecenila své síly a nyní, na konci ledna, vůbec nemůžu vypátrat, kam se mi celý měsíc poděl.

Vyjednávání volna s nadřízenými

Před zkouškovým je třeba promyslet taktiku, jak často se my stážisti budeme chtít/moci vyskytovat v práci, a tuto taktiku prokonzultovat s nadřízenými – není možné, abychom se všichni stážisti na zkouškové vypařili!

Možnosti, jak je možné zvládat zkouškové s prací, jsme každý pojali trochu jinak – zde uvádím taktiky, ke kterým jsme dospěli, protože jsme měli velmi tolerantní nadřízené, kteří nám to dovolili.

A) Taktika „baby steps“

Já jsem zvolila taktiku „každý týden něco“ - učila jsem se přes víkend, zkoušky si dávala ideálně na úterý a po zkoušce si šla odpočinout do práce:)  Zvládala jsem tak pracovat 3-4 dny v týdnu, což bylo ale na úkor osobního života a volného času.

B) Taktika „all in one“

Kolega Tomáš zvolil taktiku „vše najednou“, kdy tři týdny v práci nebyl, ale vrátil se jako Mgr. a teď se může naplno věnovat práci a nic ho nerozptyluje. Nutno dodat, že Mgr. Tomáš studium nemá dokončené, protože si dodělává i vzdělání ekonomické.

C) Taktika „study, work and travel“

Kolega Martin se rozhodl na státnice připravovat dva týdny, poté nás ještě týden potěšit svou přítomností a nato odletět se rozloučit se studentským životem dvoutýdenní dovolenou v Japonsku.

Lze shrnout, že zkouškové není žádný med, ale když se spojí vůle, úsilí a tolerantní nadřízení, tak to jde i bez bolesti!

Volné pozice