ŽIVOT stážisty v KPMG - práce a škola dohromady?
Jsou školní a pracovní povinnosti kombinovatelné? Jak se liší pracovní náplň stážisty a prvoročního asistenta? Jak mi vůbec prospěje taková stáž během studia?
Možná si říkáte, že vám v tomhle článku pomůžu najít odpověď na tyto otázky... NE, bohužel, zklamu vás... KIPem jsem nikdy nebyl a už určitě ani nebudu :-) Nastupoval jsem rovnou na plný úvazek. Tak do hry kdo zodpoví otázky vstoupila Katka. Jednoho dne mi v kanclu nabídla, že se role KIP informátotky zhostí. Katka v loňském roce stáž absolvlala a letos nastoupila už na plný úvazek.
Katko, díky za pomoc :-) Zkušenosti Katky:
Stážista není žádná podržtaška
Tak předně, na stážistu je ve firemním žebříčku nahlíženo jako na plnohodnotného prvoročního asistenta. Z tohoto faktu vyvstávají určitá pozitiva i negativa. Super je, že se KIPové (zkratka pro KPMG Internship Programme) ve firmě nemusí cítit nijak méněcenně, což je podle mých zkušeností z vejšky vaši častou obavou . Naopak tady má člověk jedinečnou příležitost se ihned zapojit do důležitých firemních procesů. Je skvělý, že se vám starší kolegové snaží neustále pomáhat a ještě lepší je, že tato pomoc vede k vašemu vzdělávání :-) V tomto ohledu je na KIPa nahlíženo úplně stejně jako na asistenta pracujícího na plný úvazek. Prostě vzdělávat se tady budete ať jste v jakékoliv pozici :-) Neplatí zde tedy mýty, že stážisti velkých firem jsou pouze stálými zaměstnanci kopírky a kuchyňky, přestože ovládání kopírky je jedna z věcí, kterou si vřele doporučuji dobře osvojit ihned po nástupu :-) (občas se přeci jen hodí si umět něco udělat sám :-) )
Škola a práce dohromady
Určitě vás napadá: „pokud budu fungovat jako plnohodnotný zaměstnanec, jakým způsobem budu zvládat denní studium na univerzitě?“. Není důvod se obávat. V práci všichni ví, že člověk asi nastupoval jen jako stážista z nějakého důvodu. Ví, že jste studenti, kteří se jednoho dne třeba vrátí jako stálí zaměstnanci (což je hodně časté). Je tedy v zájmu firmy umožnit stážistům dostudovat. Přesto je třeba se připravit na určité oběti. Je pravděpodobné, že se nebudete moci zúčastnit úplně všech přenášek a cvičení během semestru. Jednotlivé zakázky, zejména po Novém roce, trvají často celý týden a může se stát, že nebudou ani probíhat v Praze. Existují tedy případy, kdy není možné upřednostnit školní docházku před pracovními povinnostmi. Nicméně, podle mé vlastní zkušenosti je každý problém možné vyřešit včasnou domluvou s nadřízenými, kteří se nám vždycky snaží vyjít vstříc. I vy jako studenti máte možnost si svůj pracovně/studijní život usnadnit tím, že si např. budete zapisovat povinná cvičení na pátek odpoledne, kdy bývá nejméně práce, a budete školní práci dělat včas (jako doposud :-) ). Předně si je třeba uvědomit, že v práci nebudete každý týden. Stáž znamená částečný úvazek. Může se stát, že budete dva týdny po sobě v práci, ale pak budete mít třeba týden volno. Já jsem stáž absolvovala v posledním ročníku a v letním i zimním semestru jsem měla po třech předmětech, psala jsem diplomku a zimě skládala státnice z vedlejšky. Zcela volných dnů jsem sice měla méně než obvykle, ale školu jsem dokončila v řádném termínu a s velkou radostí do KPMG v září opět nastoupila.
ACCA
Dalším rozdílem mezi KIPem a prvoročním asistentem je studium ACCA, které absolvují pouze zaměstnanci na plný úvazek, to znamená zase o starost méně pro KIPy.
Co od práce čekat?
Na to je těžká odpověď. KPMG ořádá různé workshopy, in-housy a akce (např. Den auditorské profese na VŠE). Pokud o stáži uvažujete, vřele doporučuju těch pár hodin času obětovat. Stážista si může poměrně „nezávazně“ práci v auditu vyzkoušet, vstřebat ji po menších doušcích a adaptovat se.
Výhoda KIPa po nástupu na plný úvazek
Při nástupu na plný úvazek se pak vystaví mnohem menšímu šoku. Pro většinu čerstvých absolventů je to první práce na plný úvazek, pro některé dokonce první vážnější pracovní zkušenost vůbec. Vstupuje do velmi specifického prostředí velké společnosti, prochází celou řadou intenzivních školení, je zahlcenej haldou nových informací, nervózní, jak bude práce probíhat, jestli se mu bude dařit a do toho všeho musí složit první dvě poměrně studijně náročně zkoušky ACCA a před Vánoci hned další…..Já osobně jsem velmi vděčná, že jsem si celý tento stres (a věřte, že to byl stres, tolik nových věcí najednou!) prožila bez nervů z ACCA. Letos jsem nastupovala s jistotou, co mám očekávat a naopak, co se bude očekávat ode mě, což bylo poměrně uvolňující.
K čemu je stáž vlastně dobrá?
Jednoduše řečeno, spousta zkušeností, zajímavá práce a v CV to taky nevypadá vůbec špatně :-)