Vystudoval práva, ale začal v daních. A rovnou ve třech týmech
Matěje Koláře baví byznys. Sice vystudoval práva, ale to mu nebránilo začít kariéru v daních. Nastoupil do týmu M&A, k tomu si časem přibral Transfer Pricing a ještě pomáhá s dotacemi. „Když dáš najevo zájem, můžeš dělat napříč týmy i projekty a dostaneš se k čemukoli. V KPMG jsem našel intelektuální výzvy, které jsem hledal. Jinak by mě ta práce nebavila."
Jak ses dostal do KPMG?
Na podzim 2019 jsem dodělával školu a přemýšlel kam dál. Přihlásil jsem se na Ace the Case, což je dvoudenní workshop pro studenty, kde se učí řešit a prezentovat případové studie. Chtěl jsem hlavně zjistit, jaká je ve firmě atmosféra a jací lidé tu pracují. Workshop se mi líbil a do daní zrovna někoho hledali, takže jsem poslal CV a vyšlo to.
Vystudoval jsi práva v Británii, proč jsi šel dělat junior konzultanta v daních? Právní praxe tě nelákala?
Notářem nebo soudcem jsem být nikdy nechtěl. Na gymplu jsem si dal cíl vystudovat v zahraničí. Už jen proto, že tam kladou důraz na to, aby si člověk ze studia odnesl dovednosti, které může uplatnit v jakémkoliv oboru: schopnost komunikovat s lidmi, vyjednávat, prezentovat, analyzovat problémy nebo psát dokumenty. Mám rád historii, tak mi práva přišla nejbližší. Ale nejvíc mě baví byznys.
Nastoupil jsi netradičně v lednu, takže jsi nezažil rotaci, kdy nováčci postupně projdou všech šest oddělení v daních a zůstanou tam, kde se jim nejvíc líbí. Podle čeho sis tým vybíral?
Daně právnických a fyzických osob nebo DPH mě moc nelákaly. M&A má širší záběr, je to od každého něco, navíc kromě fúzí řešíme mezinárodní zdanění a také věci, které vycházejí z práva EU, což jen potvrzuje, že se právnické vzdělání vždycky hodí.
Kromě toho jsi v týmu Transfer Pricing…
To vzniklo úplnou náhodou, protože partner zodpovědný za Transfer Pricing zrovna něco urgentního potřeboval, já jsem mu pomohl a už jsem tam zůstal. V tomto týmu se řeší ekonomické analýzy, analýzy trhu, pomáháme firmám předělat byznys model atd. Je to tak trochu na pomezí management consultingu, což jsem dělal v Británii během školy.
Cítil jsi někdy handicap neekonomického vzdělání?
Samozřejmě kolegové z VŠE to mají v něčem jednodušší. Já ke všemu přistupuju tak, jak jsem zvyklý ze školy, a to mi pomáhá se s tím poprat: udělám si analýzu problému, podívám se na něj kriticky, najdu si relevantní zdroje, připravím a odprezentuju řešení. Takhle řeším všechny úkoly a tím pádem mi je jedno, z jaké oblasti jsou.
Jsi jako junior v kontaktu s klientem?
Záleží to na oddělení a co zrovna děláš, u běžného callu jsi vždycky. Díky koronaviru jsem se dostal k dotacím, které u nás spadají do oddělení korporátních daní, a zkusil si samostatnější práci na zakázce.
O co šlo?
Když začal covid a vznikla řada podpůrných programů, ozvali se klienti, protože potřebovali pomoci se žádostmi o podporu. Tak jsem dostal na starost jednu zahraniční firmu, která nemá v Česku management, jen prodejnu. Šlo o malou zakázku, proto jsem ji mohl dělat sám, samozřejmě pod dohledem zkušené manažerky. Jenže jak se covid táhne, tak jsme žádosti podávali opakovaně, občas se objevil nějaký zádrhel a z jednorázové pomoci je najednou skoro roční spolupráce, na které jsem se naučil hromadu věcí a která nám i slušně vydělala. Primárně se ale soustředíme na jiný typ dotací, třeba když firmy chtějí podporu při vývoji, to se pak bavíme o stostránkových dokumentech, a to bych sám dělat ještě nemohl.
Kromě toho přispíváš do Daňovek, našeho největšího newsletteru o novinkách ze světa daní a práva…
Za Daňovky jsem rád. Když začínáš, dostáváš jednoduché úkoly a tohle byl můj první složitější „projekt“, na kterém jsem pracoval sám a mohl se víc realizovat. Psal jsem třeba o digitální dani nebo o zlomových rozsudcích SDEU.
Co tě na tvojí práci nejvíc baví?
Rád komunikuju s lidmi, baví mě vytvářet vztahy. Chtěl bych se posunout do fáze, kdy sháníš firmě zakázky, ale je jasné, že tohle nemůžeš dělat hned po škole. Proto se snažím co nejvíc načerpat technické znalosti, sleduju manažery a partnery, jak komunikují s klientem, jak naceňují zakázky, aby byly výnosné pro firmu, abych byl ready, až přijde příležitost.
Jaké máš další plány do budoucna?
Určitě bych chtěl časem na stáž do jiné KPMG, asi někde v Evropě, ale počkám, až se situace s koronavirem uklidní, protože se chci s kolegy normálně potkávat, zajít do hospody nebo na nějakou kulturní akci. No a samozřejmě bych to rád dotáhl na partnera.
Jestli chceš vidět, co dalšího o své práci Matěj říká, mrkni taky na náš profil na Welcome to the Jungle. Najdeš tam jeho video i spoustu našich dalších kolegů.