Výběrové řízení do Forensic Services aneb hledáme Sherlocka
Zaujal tě Forenzik a chceš se přihlásit do výběrového řízení? Zrovna teď hledáme kolegu! V článku se dočtete, jak vypadalo výběrové řízení, když jsem se hlásila já, a naleznete odkazy na vypisované pozice a další informace.
1. Detekce
Po zhlédnutí vypsané pozice do Forenziku jsem vyskočila radostí. Byl únor a já jsem měla po zkoušce z trestního práva. Měla jsem jasno ve dvou věcech: chci dělat trestní právo a nechci být advokát.
2. CV, životopis a motivák
Strávila jsem víkend nad cizelováním svého životopisu (v angličtině a češtině) a motivačního dopisu. Později mi bylo naznačeno, že na jejich kvalitu v přijímacím řízení tolik nehledí („Hele, všichni jste si na Googlu našli těch pět vzorovejch CV a pět vzorovejch motiváků, podle kterejch jste to napsali... Co na tom máme posuzovat?“). I tak bych ale doporučovala tuto fázi nezanedbat.:o)
3. English test and essay
Dalším krokem byla zkouška z angličtiny, která se sestávala z testu a eseje. Test byl tak na úrovni B2/C1, nebyl těžký, ale některé otázky byly dost zapeklité. V eseji jsem měla nastínit obsah své diplomové práce. Na zkoušku bylo 45 minut.
4. Logické (výkonové) testy on-line
Testy se ukázaly velmi komplexní – obsahovaly příklady na logické a analytické schopnosti, schopnost práce s čísly, krátkodobou paměť, schopnost práce na několika souběžných úkolech a schopnost koncentrace a výdrže. Test se dělal doma, v klidu, online, a byl koncipován tak, aby opravdu ukázal, co ve mně je, a abstrahoval od externích faktorů jako je stres, únava nebo nedostatek času na pochopení zadání.
Po hodině a půl jsem byla úplně utahaná a vařil se mi mozek. Doporučuji si opravdu dobře nacvičit hry v aplikaci test2job (pro iPhone a Android), aby vás při počítání malé násobilky tolik nevykolejil kyblíček, do kterého máte chytit padající kuličku.
5. Assessment centrum
Obsahem assessment centra byly příklady na pracování v Excelu a forenzní případová studie. Myslela jsem, že v assessment centru musí být více lidí, ale byla jsem tam sama. V Excelu na mě čekala obrovská tabulka s 400 řádky, ze které jsem měla za úkol vytahat požadované informace. Pokud jste nikdy nepracovali hlouběji s Excelem, rozhodně doporučuji si na internetu projet nějaký kurz, mně na to semestr informatiky na VŠE nestačil, musela jsem operativně používat Google:o) Forenzní studie vypadala tak, že jsem dostala asi deset dokumentů – objednávku, dodací list, smlouvu, fakturu, výpis z účtu atd. – a měla jsem investigovat, jaká porušení jsem našla, výsledky shrnout do powerpointové prezentace a v angličtině odprezentovat. Což bylo docela zrádné, protože materiály byly v češtině:o)
6. Prezentace a pohovor
Po dvakrát 45 minutách nad Excelem a case study jsem nakráčela do zasedačky, kde na mě čekalo PĚT lidí! Odprezentovala jsem svoje findingy (a děkovala za roky na VŠE, kde jsme prezentovali každý druhý týden), reagovala na zapeklité dotazy a potom jsem ještě ukázala, jak jsem postupovala v Excelu.
Následoval pohovor, během kterého naproti mně seděli čtyři manažeři a slečna z HR, která si dělala poznámky. Pohovor je až posledním kolem výběrového řízení a jeho hlavním cílem je poznat uchazeče jako člověka - zjistit, jak reaguje, jak přemýšlí a jestli by ho bavil právě Forenzik. Mě se ptali hlavně na to, co vím o Forenziku a proč bych ve Forenziku chtěla pracovat, a šli docela do hloubky - celý pohovor trval HODINU!
7. Reakce
Z pohovoru jsem měla špatný pocit, myslela jsem si, že jsem to nakonec celé zkazila. O to větší bylo moje překvapení, když mi po týdnu oznámili, že mě vzali!
Informace o pozici a přihlášky jsou k dispozici buď na webu pribehzacina.cz nebo na stránkách s aktuálními volnými pozicemi v KPMG, kde naleznete seznam všech volných pozic jak pro studenty a absolventy, tak pro zkušené odborníky, a také odkaz na online registraci (Forenzik patří pod Transakce a Restrukturalizace, nově přejmenované na Deals).
V případě dotazů neváhejte napsat do komentářů!