V auditu je pořád co se učit
Krátké výběrko, pravidelné vzdělávání, svižná kariéra. A také flexibilita, přátelská atmosféra a zábava. Nejen takto popisuje auditní týmy KPMG Česká republika jeden z jejích partnerů Ondřej Fikrle.
Audituješ už 25 let. Pořád tě to baví?
Baví. Když jsem po škole začal pracovat v auditu, bavilo mě sledovat, jak se dennodenně posouvám. Tehdy jsem si řekl, že dokud se budu učit nové věci, tak tady zůstanu. Audit dělám už 25 let a učit jsem se nikdy nepřestal. Baví mě to ale také proto, že audit je o týmové práci, takže se člověk posouvá díky kolegům, ať už těm zkušenějším nebo i těm s čerstvým pohledem. Navíc auditujeme firmy z různých odvětví, takže průběžně nahlížíme do často odlišných byznysů. A někdy i do prostředí cizích zemí – například já jsem se podíval do Kanady, Švýcarska, Pobaltí a Kazachstánu.
Jak vypadá takový audit?
Obecně to chodí tak, že se nejprve podíváme, jak auditovaná firma funguje. Celý tým, včetně nováčků, se potom snaží proniknout do uspořádání kontrolních systémů. A jak auditem postupujeme, začnou na nás vyskakovat čísla. Ty pak dáváme do vzájemných vztahů a odhalujeme všechny jejich významy.
To zní skoro jako v detektivce…
Ano, auditoři se stali tak trochu i detektivy. Nekontrolují jen čísla, ale zajímají se i o to, jakým způsobem do systému doplula. Kromě toho se nově zabýváme i řadou nefinančních ukazatelů, které souvisí s obecným trendem většího důrazu na environmentální a sociální principy.
Takže je dnes práce auditora komplexnější?
Práce je komplexnější a dynamičtější. Já pamatuji audity z 90. let, kdy to bylo o papírových šanonech a tužkách či propiskách. Od té doby nastal obrovský posun jak ve formě, tak obsahu. Práce je v současnosti také méně sezónní, dá se lépe plánovat a není tak stresující. Dřív to bylo daleko víc černobílé. Řekl bych, že kdyby někoho práce auditora před 15 lety nebavila, má dnes mnohem větší šanci se v ní najít. V auditu navíc člověk získá robustní základ, na kterém může stavět, ať už se později vydá jakýmkoliv směrem, třeba do daní nebo poradenství.
Jak jsi nabyl pracovní zkušenosti z tolika cizích zemí?
Šlo o pracovní stáže v tamních kancelářích KPMG. Hodně mi k nim pomohlo složení mezinárodní zkoušky ACCA, na kterou také pomáháme naše nováčky připravit. Ta zkouška se může zdát těžká, pro někoho je dokonce strašákem. My ale dáváme studentům plnou podporu, aby se na zkoušku důkladně připravili. Zohledňujeme termíny zkoušek a sledujeme, jak se jim daří. Když se tomu člověk věnuje, dá to!
Jak se v auditu projevují trendy spojené s digitalizací a robotizací?
Audit dávno není jen o Excelu, s analýzou dat nám pomáhá umělá inteligence. Její prvky má v sobě nový software pro naše auditní spisy. Dokáže nás upozornit na rizika, a navíc se z těchto zkušeností sám učí. Pomáhá nám tedy analyzovat data, nad kterými bychom jinak trávili spoustu času.
Může umělá inteligence v budoucnu lidské auditory nahradit?
Je fascinující sledovat, co umělá inteligence dovede, a jak moc urychluje práci. Na druhou stranu nedílnou součástí auditování je lidské myšlení a vyhodnocování návrhů, které umělá inteligence přináší. Myslím, že ani v budoucnosti se audit bez lidského faktoru neobejde. Proto potřebujeme mladé lidi ochotné učit se novým věcem, kteří u práce přemýšlí, a kteří si tu zkušenost užijí!
Proč si vybrat audit zrovna v KPMG?
Nikdy jsem nepracoval pro žádnou jinou firmu z velké čtyřky, ale dost často se setkávám s jejich prací a kolegy. A nejen tady v Česku, ale i v zemích, ve kterých jsem působil. V každé z těch zemí KPMG vynikalo, na rozdíl od konkurence, opravdu mimořádně otevřenou firemní kulturou a přátelským prostředím. Není to tedy jen naše česká specialita. Je to pozitivní vibe, který se globálně šíří po KPMG vlnách.
Pokud tě Ondrova práce zaujala, tak se podívej na výpis volných pozic, zašli životopis a na příští zakázce už třeba budeme pracovat spolu.