Telenovela na pokračování
Jak jsem sliboval, přináším odpověď na zbylé dvě otázky, které mi položili letošní nováčci během naší návštěvy na školení.
„Je důležité, z které jsem fakulty? Berete studenty jenom s ekonomkou?“
Určitě ne! Samozřejmě, že se při přijímacím pohovoru může dostat i na dotaz z obecných ekonomických znalostí, ale hlavní váha při výběru nových kolegů stojí úplně někde jinde. Pro příklad, já jsem při pohovoru dostal dotaz, kde najdu v rozvaze zisk z aktuálního roku. Tak trochu doufám, že jsem tím neodradil některé studenty, ale tohle považuju za opravdový základ a pokud někdo netuší, co je to rozvaha, tak mu u nás bude opravdu úzko
Pohovor je jako rande
Přirovnal bych to k rande. Taky neřeknete holce, že se vám hodně líbí, jak je vyzývavá a jak vás svádí očima. Spíše nadhodíte něco obecného jako, že je opravdu inteligentní a společenská. Stejně tak já vám teď neřeknu, jaké jsou přesně vlastnosti a znalosti, které vás přivedou na pozici auditora, nebo konzultanta. Jsou to takové ty obecné řeči, že by student, nebo absolvent měl být svědomitý, odpovědný a odvádět kvalitní práci. Více se toho zkrátka říct nedá, protože záleží na konkrétní osobnosti každého člověka a také na tom, jaké typy do oddělení zrovna manažeři hledají. Vůbec to tedy neznamená, že pokud jste například u konkurence neuspěli u pohovoru na pozici daňového poradce, je pro vás velká čtyřka navždy uzavřená. Můžete se například skvěle hodit na pozici konzultanta!
Hurá do toho
Důležité je si uvědomit, že i když nejste z ekonomky, nemáte u nás dveře zavřené. Na druhou stranu budete denně pracovat s čísly a tabulkami. Pokud nemáte rádi čísla a šli jste kvůli tomu například na sociální vědy, tak vás práce u nás bude stěží bavit a naplňovat, na to je třeba myslet. Naopak, kdo má čísla rád a je analytický typ, hurá do toho, zkuste se přihlásit a uvidíte. Je celkem jedno, z které jste fakulty, protože jako to tak bývá, ze školy konkrétních znalostí opravdu moc nevyužijete.
„Jak je to doopravdy s pracovní dobou?“
No, tady se nedá moc chodit kolem horké kaše. Já budu mluvit za audit, především audit obchodních a výrobních společností, protože jiná oddělení to mají dost odlišné. V auditu je to sezónní věc. Žádná katastrofa, ale na konci sezóny už je to fakt otrava. Pro letošní nováčky bude jejich první rok vypadat asi následovně. Celé září je školení. V říjnu už je člověk tak „přeškolený“, že se nemůže dočkat první zakázky. Do prosince bývá tempo ještě volnější, nějaký ten přesčas se přes týden najde, ale většinou se chodí domů kolem páté, nebo šesté. Od listopadu do ledna je hlavní sezóna inventur.
Lyžování přes Vánoce a Silvestra není dobrý nápad
Na inventuru jsou posíláni asistenti, především ti prvoroční, a standardní inventura vám s cestou zabere 5-8 hodin. Nevýhoda je, že inventury jsou většinou o víkendu nad rámec pracovní doby a také přes Vánoční svátky. Je tedy třeba počítat s tím, že první dva roky je hodně velká šance, že pojedete např. 23. 12., nebo 27. 12. na inventuru a plánovat si lyže přes Vánoce a Silvestra opravdu není dobrý nápad.
Pořádný dárek
Od ledna začíná hlavní sezóna. Do dubna počítejte s tím, že v práci budete průměrně do šesti, nebo sedmi do večera od osmi od rána. Někdy se vám poštěstí lepší zakázka, kde budete méně, ale stejně tak můžete narazit na zakázku, kde budete až do noci a v některých případech i v sobotu nebo neděli. Každá hodina přesčasů se vám ale počítá a tak vás může hřát alespoň představa, že se po těžké práci můžete odměnit pořádným dárkem. Situace se uklidní koncem dubna, v květnu už takový shon nebývá a navíc se každý intenzivně učí na zkoušky ACCA. Jo a to bych zapomněl, tyto zkoušky jsou také na začátku prosince, takže listopad a květen je třeba si vyčlenit víkendy na učení.
Nanovo
Přes prázdniny nastává zasloužený odpočinek. Konečně nastává čas vybrat si dovolenou a přesčasy (které si můžete také nechat proplatit), také čas různých školení a dodělávek. Ale jen zřídkakdy se vám stane, že jste v práci déle. Červen až září jsou tedy volnější měsíce a od října to začíná celé nanovo, avšak s tím rozdílem, že už člověk ví, do čeho jde