Tak jako Vás to čeká, já už to mám za sebou
Je to více než rok, co jsem přijímací řízení absolvovala, a protože důležité e-maily nemažu, dohledala jsem, jak to vlastně celé před tím rokem bylo, jak dlouho jsem čekala na odpověď a čím vším jsem si musela projít, než jsem do KPMG nastoupila.
Protože AS&P (Accounting Services and Payroll) je v rámci KPMG jedno z nejmenších oddělení, možná vlastně i nejmenší, je výběrové řízení odlišné od ostatních. Nekoná se žádné Assessment centrum, nebo logické testy, ani tři kola, nebo kolik jich vlastně ti auditoři mají. Ale teď pěkně od začátku…
Jednoho krásného dne, a to konkrétně 24. července 2014, jsem na internetovém portálu našla pracovní nabídku společnosti KPMG. Pozice asistentky finanční účetní bylo přesně to, co jsem si představovala pro nastartování své kariéry. Tak jsem poslala životopis. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a 31. července 2014 zazvonil telefon a první kolo přijímacího řízení mělo jasný termín 6. srpna 2014 v 10:00 v pražské budově na Florenci. Následně mi dorazil e-mail s potvrzením termínu a instrukcemi, že mě bude čekat písemný test z anglického jazyka sestávajícího se z gramatiky a eseje, celkem na 45 minut.
První kolo výběrového řízení
Když jsem ve sjednaný den dorazila na hlavní recepci asi 15 minut před desátou, představila se a slečnám na recepci řekla, z jakého důvodu tam jsem, usadily mě na gauč ve vestibulu budovy. Už zde čekali další uchazeči a to konkrétně dvě dívky a jeden muž, kteří se hlásili na stejnou pozici. Po chvilce dorazila PPC asistentka, která nás zavedla do menší místnosti. Sdělila nám potřebné informace, rozdala testy, zadala témata eseje a odešla s tím, že se vrátí zhruba za 45 minut. Ani na vteřinu jsem nepomyslela, že bych se mohla podívat na internet a poradit se s google překladačem . Nakonec jsem se do psaní tak zakousla, že mě ta myšlenka hodně rychle přešla. Pokud si vzpomínám, gramatická část měla kolem šesti oddílů, různé doplňovačky, práce s textem a další. Připomínalo mi to klasický test, co jsem psávala na střední škole. Já osobně jsem upřednostnila esej, kterou jsem začala psát jako první, protože gramatika byla vždycky moje slabší stránka, a tak jsem si ji schovala na zbývající čas. Esej jsem napsala zhruba na 1,5 strany A4, protože zadané téma mi sedlo. Musím říct, že jsem se angličtiny docela bála, protože na vysoké škole jsem jí moc nedala, ale nakonec mi dvoudenní intenzivní příprava dost pomohla.
Pozvali mne na pohovor
Zhruba týden od prvního kola mi z KPMG zavolali podruhé s tím, že jsem v testu uspěla a pozvali mě k ústnímu pohovoru. Nevěděla jsem, kdo přesně mě u pohovoru čeká a na co se připravit. Opakovala jsem si anglické fráze, slovíčka, pravidla účtování a další, ale téměř zbytečně. U pohovoru mě čekaly dvě ženy – managerka oddělení a supervisor. Nejdříve mi představily společnost a oddělení, do kterého bych měla nastoupit. Následně se mě ptaly na věci v mém životopise, moje pracovní zkušenosti a jak si práci asistentky představuji a poté mi danou pozici popsaly. Trvalo to necelou hodinku. Rozešly jsme se s tím, že se mi ozvou a to i v případě, že vybrána nebudu.
Pracovní nabídka po telefonu
Jenže zase ten telefon …15. srpna 2014 jsem dostala konkrétní nabídku. Ještě ten den mi na e-mail přišel pdf soubor s uvedeným termínem nástupu, mzdovými podmínkami, benefity, o jaký úvazek se jedná a dalšími obecnými informacemi. Nabídku jsem obratem potvrdila a 8. září 2014 jsem nastoupila.
Určitě vás bude zajímat, čím jsem uchvátila přijímací komisi ... Takže až se potkám s managerkou a supervizorkou, zkusím je vyzpovídat a zjistit, co si tenkrát myslely a proč mě vybraly… Máte se na co těšit.