Studium na katedře KPMG
V rámci kariérního vzdělávání v našem oddělení v Praze jsem měl možnost studovat ACCA spolu s našimi auditory, kteří na tento certifikát studují povinně. Dále jsem měl možnost (povinnou) nastudovat a projít zkouškou CFE (Certified Fraud Examiner) a účastnit se každý rok školení ohledně jedné z business line, které naše oddělení nabízí klientům. Jak si proti těmto poměrně bohatým možnostem stojí kancelář v Madridu vám přiblížím v tomto článku.
Jelikož jsem nastoupil jako kterýkoliv Španěl z ulice, teoreticky bez znalosti prostředí KPMG, tak jsem hned na začátku musel projít úvodními školeními. O bezpečnosti práce, nezávislosti pracovníka KPMG, jak používat místní software na počítání hodin v práci, jak se kopíruje, kdy se chodí domů a jiná, velmi potřebná témata.
Jen co jsem se drobet rozkoukal, tak mi přišla pozvánka na seminář o výsledcích KPMG studie o profilu podvodníka (dostupná i v ČR). Ukázalo se, že tyto dvouhodinové semináře se opakují každý druhý týden. Od té doby jsme stihli projít témata oceňování společností, digitální důkazy při vyšetřování podvodů, problémy ve smlouvách na trhu s hypotékami a další.
Studium ACCA jsem tu přerušil, i když jsem to ještě nenahlásil v Praze. Místo toho se mi totiž naskytla příležitost navštěvovat půl roku dlouhý kurz o praní špinavých peněž a financování terorismu. Docházíme na něj na katedru vyšetřování finančních podvodů, která je součástí Universidad Rey Juan Carlos. Tato katedra vznikla v roce 2007 na základě spolupráce mezi univerzitou a KPMG.
Kurz je zaměřen hlavně na španělské právní prostředí a zákony a na konci samozřejmě bude zkouška jak tak bývá z předmětu na VŠ. Kurz je jeden večer týdně 3,5 hodiny. Přednášky jsou většinou od odborníků z oboru – vyšetřovatelé, žalobci, právníci. Podobně jako na VŠ máme povoleny pouze 4 absence. Jak už to tak bývá, každá účast je velkým bojem mezi potřebami klienta a mé budoucí kariéry. Jak si vedu? Z prvních 5 přednášek mám 3 absence. :)
Tato spolupráce mezi školou a naší firmou mi přijde velmi zajímavá a užitečná. Nejsem si jist, zda nějaká podobná je i u náš v Praze, ale nemyslím si. Takže o naše vzdělání je tu postaráno velmi dobře, i když trochu jinak než v ČR. Co je ale stejné, je boj účast na tomto vzdělávání. Rozhodně platí, že přihlášení na jakýkoliv kurz nutně neznamená jeho bezproblémové navštěvování. Většinou, a to platí jak ve Španělsku, tak v ČR, je nutné čas věnovaný studiu následně nahradit při práci na projektech.