Studium a práce v KPMG? Jde to zvládnout!
Chtěli byste zkusit stáž v KPMG, ale bojíte se, že byste nezvládali při studiu pracovat? Pokud chcete získat pár tipů a rad, jak vhodně skloubit studijní povinnosti s prací v auditu, čtěte dále!
KPMG každoročně nabízí studentům čtvrtých a pátých ročníků VŠ možnost získat cenné pracovní zkušenosti prostřednictvím odborných stáží pořádaných v rámci KPMG Internship Programme. Asi každý student by rád získal kontakt s praxí již během studia a stáž v KPMG představuje ideální příležitost. Každý potenciální zájemce se ale určitě ještě před zapojením do výběrového řízení zamýšlí nad otázkou, zda bude schopen zvládnout studium a práci.
Když jsem nastupoval na stáž do oddělení Auditu finančních institucí, tak mě tato otázka samozřejmě trápila také. Nastupoval jsem na začátku čtvrtého ročníku studia na VŠ, takže jsem ještě navíc přemýšlel, zda nebude magisterské studium přeci jen výrazně náročnější než bakalářské. Naštěstí jsem se ale nenechal odradit svými obavami, a tak se teď s vámi mohu podělit o své zkušenosti .
Dobře sestavený rozvrh – půl úspěchu
Zásadní krok pro pohodové zvládnutí studia nastává již před začátkem samotné výuky – mám tím na mysli sestavení rozvrhu. Podle mého názoru je třeba mít na paměti hlavně dvě kritéria. Zaprvé, je dobré si zapisovat více přednášek do souvislých bloků tak, aby vaše spolupráce s týmem na jednotlivých zakázkách nebyla zbytečně ztížena. Pro vaše kolegy bude určitě snazší, pokud shrnete svou docházku např. do dvou dnů delší nepřítomnosti, než kdybyste museli každý den odbíhat do školy na jednu či dvě přednášky.
Druhou velice důležitou podmínkou je zachovat realistická očekávání. Nemá smysl se zbytečně přeceňovat a zapisovat si stejné objemy předmětů, které byste si zapsali, pokud byste nepracovali. Je lepší si první semestr dát o něco volnější, zvyknout si na pracovní zátěž a postupně zvyšovat i studijní tempo.
Efektivita a odpočinek
Během semestru pak již vše závisí hlavně na schopnosti efektivně využít svůj čas. Přeci jen je občas nutné otevřít skripta po příchodu z práce či o víkendu, pokud ale vyhrazený čas strávíte skutečně učením, měli byste vše zvládnout.
V neposlední řadě je třeba také dbát na své koníčky. Je určitě dobré se nepřestat věnovat svým zálibám, ať už jde například o sport či hru na hudební nástroj. Při aktivně stráveném volném čase snáze přijdete na nové myšlenky a budete se cítit více odpočatí.
Doufám, že jsem tímto článkem budoucím stážistům alespoň trochu pomohl. Není se čeho obávat, vše se dá zvládnout a ačkoliv je někdy třeba obětovat část svého volného času, za získané zkušenosti a zážitky to rozhodně stojí!