Zpět na články

Stáž v KPMG netradičně

Představte si, že v noci kolem jedenácté jedete výtahem kancelářskou budovou, ve které už skoro nikdo není. Výtah sjede do Vámi požadovaného podlaží, ale dveře se neotevřou a o chvíli později se ve výtahu zhasne. Tma. Mačkání tlačítek je k ničemu. Výtah nereaguje. Mobil hlásí krizový stav baterie. Voláte kolegyni, se kterou jste se před chvílí loučili, ale nezvedá to. Začínáte cítit přicházející paniku. Co uděláte?

Inu, má to celkem jednoduché řešení – zkuste prostě pořádně zatlačit do dveří, protože minimálně ty v KPMG se naštěstí dají otevřít ručně zevnitř. Ano, i tohle jsem se naučil díky dvouměsíční stáži v KPMG. Zajímá Vás, co dále? Na co si dát pozor při žádosti o zaměstnání? Kolik hodin se v KPMG skutečně pracuje nebo kde to stálo fakt za to?

Pak račte pokračovat ve čtení.

Celé mé dvouměsíční angažmá začalo čtyřkolovým výběrovým řízením v programu UNICHANCE, díky kterému se vybraní studenti právě teď účastní kolečka stáží ve třech společnostech. Mou první štací byla právě KPMG. Nikoli však klasická oddělení jako audit či daňové poradenství, nýbrž podpůrná oddělení marketingu, HR či CSR, kam se student v KPMG za normálních okolností nedostane.

Když jsem poprvé vcházel do pražské kanceláře na Florenci, měl jsem trochu pochybnosti. Práce ve velkém korporátu mě nikdy moc nelákala, zbytek dokonala chladně vysoká formální úroveň mailů během organizace stáže. O to větší však bylo mé překvapení, když mě „má nadřízená“ Terka uvítala nejenom upřímným úsměvem, ale i otázkou, zda si můžeme tykat: „Tady si všichni tykají.“

Byl jsem krátce proveden po PPC oddělení (People, Performance & Culture), vyzvednul si čipovou kartu (bez elektronické autorizace se v budově nedostanete vlastně ani na WC) i vlastní pracovní počítač a za několik minut už seděl na místě, které mi bylo přiděleno pro první dva týdny. „Tak se přihlas do Outlooku a jdeme na to,“ povídá Terka. „Eee? Cože?“ povídá na to má na Gmail navyklá mysl. Navenek se však tvářím zcela profesionálně, takže nikdo nevidí, jak se v záchvatu paniky snažím přijít na to, jak ovládat program, který jsem dosud nikdy nepotřeboval používat. Naštěstí to opravdu není nic těžkého, takže o chvíli později již přijímám podklady pro svou práci.

První dva týdny trávím na Graduate Recruitment, který cílí na čerstvé absolventy a studenty VŠ. Zahrnuje v sobě správu náborových aktivit na absolventské pozice a stáže, prezentaci KPMG na nejrůznějších pracovních a studentských veletrzích, ale též i pořádání vlastních projektů, jako jsou například Daňová soutěž, Ace the Case nebo KPMG International Case Competition.

A právě třeba u posledně jmenované jsem měl možnost pomáhat s přípravou organizace a v prvním výběrovém kole byl dokonce součástí poroty. Už tehdy jsem byl fascinován propracovaností studentských projektů, a to jsem ještě nevěděl, jaké výkony týmy předvedou na finálovém dni v Praze: Skvělé zpracování (opravdu těžkých) případových studií, perfektní angličtina, vynikající prezentace, a to i přes velký časový pres, kterému byly týmy vystaveny. Být zde ta možnost, věřím, že by do celosvětového finále v Brazílii mohlo jet více týmů.

Od prvního dne v KPMG jsem se částečně podílel na procesu odmítání či posouvání kandidátů o práci dále do výběrového řízení (samozřejmě dle jasně stanovených kritérií). Kdo jste se hlásili o práci nebo stáž zhruba na počátku února, dost možná jste prošli i mýma rukama. :-) Díky těmto zkušenostem Vám mohu poradit následující: Zaprvé, mějte v životopise jasně uvedenou úroveň Vaší angličtiny dle mezinárodních standardů (nikomu se nechce zjišťovat, co znamená úroveň „docela dobrá“ ;-) ). Zadruhé, v žádosti o práci zašlete opravdu všechny požadované dokumenty. Pokud něco bude chybět, nemáte šanci pokračovat dále výběrovým řízením, dokud je nedoplníte. Zatřetí, pokud žádáte o (např.) asistentskou pozici do auditu a zároveň o asistentskou pozici do daní, pravděpodobně Vám bude zaslána zpráva s žádostí o upřesnění, která pozice je pro Vás preferovaná. Proto je dobré to mít promyšlené předem. Práce na tomto oddělení tak byla velmi užitečná i pro získání náhledu zevnitř.

Po prvních dvou týdnech na Graduate Recruitment jsem povýšil. Bohužel tedy pouze v rámci budovy, o šest pater nahoru, do oddělení marketingu...:-) Všimli jste si velkého KPMG banneru na Studenta.cz? Nebo postranních reklam na Facebooku? Projektu KPMG Podporuje sport a na to navázanou zábavnou a vědomostní soutěž o iPhone 5S a iPady? Vznik těchto věcí jsem viděl z první linie a na některých i měl tu možnost spolupracovat. Dále jsem mimo jiné zpracovával analýzu, zda rozšířit dostupnost aplikace Test2Job (zájemcům o práci fakt doporučuju) kromě OS Android a iOS též na Windows Phone, nebo třeba zpracovával seznam českých sportovců, kteří by v budoucnu mohli na vysokých školách studentům zajímavě přednášet jak o sportu, tak především motivaci, osobním rozvoji nebo vlastním podnikání. Čas na sedmém podlaží byl tedy strávený hodně kreativně.

Následující dva týdny na Learning & Development byly pro změnu hodně administrativního charakteru. Toto oddělení zodpovídá za zajišťování interních kurzů a školení pro vlastní zaměstnance, včetně komplexního vzdělávacího systému. A že je těchto kurzů skutečně hodně, jsem se mohl přesvědčit velice dobře na vlastní kůži během sepisování zpětných vazeb od účastníků do jednotných reportů. Po pár hodinách luštění nečitelných písem (Když někam dáváte feedback, pište, prosím, čitelně! :-) ) jsem byl sice vyždímán na max, ale nic člověku nepřipomene lépe, že práce je ne vždy jen a pouze zábava, takže i toto byla velice hodnotná zkušenost.

Každopádně s o to větší radostí jsem na poslední dva týdny nastoupil do oddělení CSR. Hned první den jsme totiž vyrazili na konferenci Voda 2014 a celkově se tyto dva týdny nesly v hodně inspirativním duchu. Blíže jsem se dozvěděl o principech CSR, mnohých jednotlivých společensky prospěšných projektech i aktivitách podporovaných přímo KPMG. Připomínkoval jsem Zprávu o CSR za rok 2013, která snad bude brzy na světě, dával dohromady data k výpočtu ekologické zátěže způsobené KPMG nebo třeba zpracovával komparativní analýzu kvality CSR v rámci velké čtyřky. A tedy: Zíral jsem. Věděl jsem, že KPMG na poli společenské odpovědnosti sbírá jedno ocenění za druhým, ale že ten rozdíl je tak velký, to jsem netušil. Ale nebudu tady nějak lacině chválit. Však vy si to už jistě dokážete najít sami. ;-)

Když jsem poslední den stáže procházel dveřmi kanceláře naposledy, přemýšlel jsem, jak si budu KPMG pamatovat. Tady jsou tři hlavní body:

1) Jako místo, kde práce nikdy nespí. Pokud je třeba, lidi v kanceláři sedí od rána do noci. Několikrát jsem odcházel až kolem osmé hodiny večer, včetně pátku, a zdaleka jsem nebýval poslední. Můj denní průměr odpracovaných hodin činil cca 9,5 hodiny.

2) Jako místo, kde je možno potkat velké množství příjemných lidí a naučit se spoustě nových věcí. Jsem přesvědčen, že mi stáž byla přínosná nejenom jako dobře vypadající položka do životopisu.

3) Jako místo, kde je naprosto úžasný výhled na Prahu. Sedět na terase v osmém patře, vidět přímo na Pražský hrad, moderní kancelářské budovy i staré centrum, popíjet u toho kafe (nebo horkou čokoládu), na tváři cítit první jarní sluneční paprsky, a do toho konzultovat byznys aktivity: Jednoduše k nezaplacení.

 

Děkuji všem, se kterými jsem přišel do styku, za dva příjemné a přínosné měsíce.

Filip Ščotka, student ESF Masarykovy univerzity

Volné pozice