Zpět na články

Statistika výběrového řízení aneb Dále postupují… Kdo, já?!

Na blogu lze nalézt slušnou porci článků k výběrovému řízení. Přišlo by mi hloupé nevyužít před vším tím testováním všechny dostupné zdroje, takže jsem je měl před výběrkem samozřejmě nastudované. Nezbytné to určitě není a pracovní nabídku dostali i kolegové, kteří o blogu nikdy předtím neslyšeli. Na jedné straně je tedy informací přehršel, ovšem na té druhé mi jeden pohled navzdory množství článků chybí. A to ryze subjektivní dojmy, které poskytnu na dalších řádcích. Jaké mě provázely v jednotlivých kolech pocity?

Pro nedočkavce přidávám rovnou na úvod vytoužený grafík. Interpretaci nechám na vás.

Linert_Jirka_Picture

 

První a rozhodně nejdůležitější krok je odeslání přihlášky. Z důvodů, které neumím blíže specifikovat, se velká část uchazečů sama eliminuje už v tomto bodě. Nebuďte líní a udělejte to. Nikdo jiný to za vás neudělá. Životopis stejně jednou budete potřebovat. Máte už zkušenost s podobným výběrovým řízením? Ne? To byste měli tuplem nějakou přihlášku poslat, abyste ji co nejdříve získali. Je to zadarmo a k nezaplacení zároveň. Můžete získat zajímavou pracovní nabídku, ale zaručeně dostanete zpětnou vazbu, jak jste si vedli – tedy potažmo návod, co zlepšit. Pokud jste dost sečtělí na to, abyste vůbec uvažovali o práci ve společnosti jako KPMG, zvládnete i motivační dopis. Berte to jako zkoušku, zda umíte v dnešní době ještě napsat souvislý a smysluplný text delší než SMS nebo email.

Jestli překonáte porodní bolesti a splňujete základní předpoklady pro danou pozici, nemine vás pozvánka do testovacího centra. Mimo jiné tam dostanete možnost prokázat své prozaické nadání na vyšším levelu. Nejenže půjde o souvislý text, ale píše se rukou! Pro mě nastal zlomový bod. Věděl jsem, že když zvládnu toto, nic mě nezastaví. Esej ručně píšu zhruba jednou ročně a letos jsem kvótu již vyčerpal. Co se všech dalších testíků týče, stačí mít na vědomí, že nemusíte každý splnit na 100 %. Pokud by se náhodou někdo dopracoval na absolutní úspěšnost, následuje nejspíš rovnou pracovní nabídka. My ostatní čekali na email, který nás zval do “acéčka”. Domnívám se, že po testech každý dokáže realisticky zhodnotit šance na další postup. V tuto chvíli jsem nepochyboval, že půjdu dál. Řekl bych, že testy byly příjemně náročné.

V AC bych vypíchnul především velmi dynamickou atmosféru, kdy si člověk vážně nemohl být jistý, co si ti tři hodnotitelé právě myslí. Neustálé psaní poznámek mě notně znervózňovalo, možná to byl účel a jen si kreslili obrázky. Občas byli milí, chvílemi ale přitvrdili a tvářili se všelijak. Alespoň to občerstvení bylo stabilně vynikající. Protože testy značně sníží řekněme rozumový rozptyl všech uchazečů, buďte si jisti, že ostatní uchazeči v AC sdílí vaše aktuální pocity. Pokud něčemu nerozumíte, něco vám přijde těžké, něco vidíte poprvé atp., ostatní to mají velmi podobně. Opět platí, že nemusíte vědět všechno, ale je potřeba se na novou situaci rychle adaptovat a chovat se jako člověk. Stres občas způsobí, že u některých lidí začnou převládat spíše zvířecí pudy, vzteklina a tak. V případovkách jsme hráli role, ve kterých drtivá většina z nás nikdy předtím nebyla. O to větší to byla zábava!

Zábavu po několika hodinách vystřídal adrenalin. Ani jsme nevěděli, kolik z nás, tuším devíti, půjde dál. Každopádně jsem si střízlivě vytipoval tři a já mezi nimi nebyl. Klíč k úspěchu mi dodnes zůstává neznámý, netrefil jsem se v mém odhadu ani jednou. Je fakt, že všichni byli dobří, naopak bylo těžší vybrat slabší článek. Není bez zajímavosti, že všichni čtyři postupující studovali VŠE v Praze na třech různých fakultách, přičemž složení celku bylo pestřejší. Nepostupujících mi bylo líto, protože to byli velmi kvalitní „soupeři”, i když v průběhu jsem je jako rivaly ani nevnímal. Byla to pro mě parta zajímavých lidí, se kterými jsme si pár hodin „hráli”.

Samotný pohovor, který následoval po pár dnech, je opředený mnoha mýty. „Kde se vidíte za pět let?“ I kdyby se vás na toto či jiné klišé náhodou někdo zeptal, musíte být připraveni na všechno, nebo alespoň schopni vhodně reagovat. Snad záleží i na složení „poroty”, ale obecně budete mít pohovor takový, jaký si ho uděláte. Dosud jste v rámci výběrka tvořili část skupiny, nyní vystupujete sami za sebe. Buďte v pohodě, bude pohodový. :-) Nejde o křížový výslech. Jedná se o unikátní příležitost, kdy se firma prostřednictvím svých zástupců blíže seznámí s vámi a vy s ní. Sladíte si noty a zjistíte, jestli by ta práce pro vás byla vůbec vhodná a budoucí spolupráce možná. Nevhodnost může být pro stážisty způsobena třeba neslučitelností se studijními povinnostmi. Absolventům se nemusí zdát mzdové ohodnocení, i když to není moc pravděpodobné, nebo vidina přesčasů a cestování spojeného třeba s pozicí auditora.

Pokud jste se dostali až k pohovoru, nejspíš nepotřebujete poradit, jak ho absolvovat. Nejdůležitější je zachovat klid, zbytek se poddá. „My vám zavoláme“, loučí se usměvavá personalistka. V hlavě si přehrávám, jak pohovor probíhal. Pocit mám dobrý, ale konkurence je velká a firma si může dost vybírat. Zhruba po dvou hodinách přichází vytoužený telefonát, prý mám ještě přijít na další pohovor. Ovládla mě euforie, při odesílání přihlášky bych v takový úspěch ani nedoufal.

Čistě pro pořádek si ujasněme, že pohovor s partnerem se neodehrává za přítomnosti vaší drahé polovičky. Jistě je dobré s nejbližšími vše probrat, ale tito partneři představují nejvyšší pozice ve firmě. Není ani nijak složité si je „prolustrovat“, vše potřebné je na stránkách firmy. Koneckonců oni dělají to samé, nejspíš vás překvapí jak důkladně. „Můj“ partner byl opravdu velmi detailně seznámený s mojí dokumentací za celé výběrové řízení. Co jsem slyšel od kolegů, nebyla to náhoda ale spíše pravidlo. Netrvalo dlouho a udělal na mě takový dojem, že chci být jako on. :-) Na konci velmi otevřeného rozhovoru v přátelském duchu mi předložil pracovní nabídku. Šanci jsem tedy dostal, teď je na mě, jak s ní naložím.

Koho by zajímalo, jak moc to má u pohovoru s partnerem v kapse, tak prozradím, že úplnou jistotu mít nemůžete. Ale procento odpadlíků v této fázi je ještě nižší, než celková úspěšnost výběrového řízení, viz úvodní graf.

Volné pozice