Zpět na články

Připravit, pozor, stáž! Přes „acéčko“ do Corporate Finance

Rozhodli jsme se k nám do Corporate Finance začít pravidelně zvát každý rok několik stážistů. Jelikož je Assessment centrum asi tím největším strašákem, tak se vám jej pokusíme trochu přiblížit. Uvidíte, že se není čeho bát :)

Co vlastně dělá takový stážista

Na začátek musím uvést, že stážista u nás netráví první dva týdny skartováním, aby byl následně povýšen na obsluhu tiskárny, tak jako se to stalo mému kamarádovi v jiné Big4. U nás se začíná rovnou na tiskárně… Haha, teď vážně.

Rozdíl mezi asistentem (tedy vstupní pozicí na plný úvazek) a stážistou je minimální. I z tohoto důvodu jsou nároky na stážistu i očekávání od této pozice vysoké. Naši stážisti, kteří nastoupili v červnu, se již účastnili řady důležitých meetingů s řediteli a členy představenstev, podívali se na odbornou konferenci, vyrazili na několikadenní služební cestu a také navštívili provozy malé vodní elektrárny, potravinářské firmy, finanční instituce apod. Během toho všeho samozřejmě nezanedbávají ani své studijní povinnosti. Snažíme si vzájemně maximálně vycházet vstříc, co se týče nastavení pracovní doby.

Když k nám nastoupili, tak se prvních pár dní spíše rozkoukávali. Přece jenom nejsme rodinná firma, ale 700 lidí na 8 patrech pracujících  na desítkách běžících zakázek. Rychle se ale začali dostávat k dílčím úkolům a vyšší zodpovědnosti hned v několika projektech najednou.

Je jasné, že se nejdřív musejí naučit chodit, aby mohli běhat, ale jejich postup určuje jenom jejich šikovnost. I proto je to hlavní věc, na kterou se zaměřujeme při výběrovém řízení. My totiž chceme, aby naši kolegové byli co možná nejšikovnější smiley

Výběrové řízení – Assessment centrum

Abyste se mohli stát naším kolegou, tak musíte vykonat několik úkonů: oslovit nás, projít testem, být vybrán v assessment centru (AC) a oslnit nás při následných pohovorech. Dnes se budeme převážně věnovat AC, tedy té části, která je asi nejméně standardizovaná část našeho výběrového řízení.

O představení AC jsem poprosil Tomáše, který se úspěšně probojoval červnovým AC.

Assessment Centre do oddělení Transakce a restrukturalizace se v hrubých obrysech skládá z představení, dvou až tří týmových úkolů a několika individuálních úkolů. Tyto dílčí úkoly nemají stejnou váhu. Pokud se vám nějaký úkol nepovede a máte pocit, že už nemáte šanci, nevzdávejte to! Hned při dalším to můžete napravit.

Při představování se nenechte vyvést z míry, kdo co má vystudovaného a kde všude byl. Jak se jednou dostanete na AC, rozhoduje pouze aktuální výkon. S tím souvisí i další bod. Pokud uslyšíte, že se někdo účastnil již třeba pěti AC, neznamená to, že takový uchazeč ví, jak na ně, ale pravděpodobně je to přesně naopak.

Na začátku každé case study je rozhodně dobré pečlivě si přečíst zadání a uvědomit si, co má být vlastně výstupem. Podle toho je také dobré rozvrhnout si čas. Přehnaná snaha upoutat na sebe pozornost za každou cenu není na místě, protože to vyjadřuje, že zřejmě nejste úplně schopni pracovat v týmu. Nicméně pokud na druhou stranu nic neřeknete, nikdo nezjistí, jak uvažujete… Při AC se určitě cení kvalita přes kvantitu a méně je někdy více. Důležité je při řešení case study vyjádřit názory, které přináší nějaký nový pohled na problém a posouvají ho dál. Pokud v zadání například uvidíte nějaké číslo, nebude tam jen tak náhodně. Snažte se ho nějakým způsobem využít, než to udělá někdo jiný. smiley

Pokud dostanete vypracovat úkol, kde jste přísně limitováni časem, tak se nesnažte ze široka uvádět problém, ale buďte raději struční a věcní. Snažte se raději věnovat čas argumentům, které podporují váš názor anebo výsledné řešení. Nezabývejte se nepodstatnými kroky a plky, ale vypíchněte to nejdůležitější.

Dobré je také počítat s tím, že se můžete probojovat k pohovoru, jakkoliv tomu dopředu nevěříte – třeba jako já. smiley Snažte se tedy trochu připravit předem a uspořádat si v hlavě myšlenky. Byla by škoda kvůli tomu u pohovoru vypadnout. Nečekejte otázky typu „Kde se vidíte za 5 let?“. Pravděpodobnější budou otázky, kterými hodnotitelé budou testovat, jestli si vás dokáží představit jako svého kolegu. Jelikož ihned po úspěšném výběrovém řízení už to nejsou „ti za stolem“, ale vaši kolegové, je nejlepší si na nic nehrát a chovat se naprosto přirozeně.

Dá se tedy na AC nějak připravit? Částečně ano i ne. Určitě je dobré přečíst si základní poučky pro AC a podle nich se řídit, v závěru ale záleží na vašich schopnostech rychle a přesně reagovat. Nicméně nemějte z toho žádný přehnaný respekt. Většina nově přijatých uchazečů pravděpodobně nikdy předtím na žádném AC nebyla a zvládla to na první pokus. Třeba jako já smiley

Volné pozice