Pět tipů, jak se z toho nezbláznit
Každý z nás určitě zažil moment, kdy se mu povinnosti hromadily, čas neúprosně ubýval, zkoušky se blížily a otázky neubývaly. Pokud máš pocit, že s vysokou školou tohle končí, musím tě zklamat. I v práci tě takové okamžiky mohou potkat, a tak bych se s tebou ráda podělila o pět tipů jak se z toho nezbláznit, které využiješ nejen v zaměstnání, ale i ve škole nebo v běžném životě.
Rada č. 1: Dej si pauzu
V momentě, kdy toho máš moc a tvůj rozvrh se hroutí je to pravděpodobně ta nejhorší rada, kterou ti může někdo dát (alespoň ti to tak připadá). Ať to zní jakkoliv neuvěřitelně, opak je pravdou. Pauza, která se mnohdy zdá nereálná, nám může pomoc. Krátký oddych, třeba v podobě procházky, pomůže osvěžit mysl a práce pak jde rychleji od ruky.
Rada č. 2: Poděl se o problém
Ačkoliv máš pocit, že se ti hroutí svět, věř, že v tom nikdy nejsi sám. Kolegové nebo spolužáci určitě zažili podobný moment. Často pomůže se s daným problémem svěřit. Někdo už totiž mohl něco stejného nebo podobného řešit a dát ti užitečnou radu. Pokud pro tebe i tak nikdo radu mít nebude, nevadí, i morální podpora je potřeba.
Rada č. 3: Začni od znova
Další rada, která zní bláznivě. Avšak občas je to to nejlepší, co v danou chvíli můžeš udělat. V momentě, kdy se točíš v kruhu, hodiny zíráš do jednoho souboru nebo papíru, máš celé vnímání už trochu pokřivené. Občas tedy není nic jednoduššího, než vzít čistý list papíru a podívat se na celý problém znovu.
Rada č. 4: Udělej si seznam a rozplánuj si čas
Pokud máš pocit, že se ti úkoly kupí a ty nevíš, kde ti hlava stojí, sepiš si všechno, co musíš udělat. Přiřaď jednotlivým úkolům priority a termíny a začni je odbavovat postupně. Jsou věci, které nehoří a mohou počkat. Efektivní plánování šetří nejen tvůj čas, ale hlavně tvé nervy.
Rada č. 5: Podívej se na problém z širšího úhlu
Často máme tendenci se zasekávat u jednoho problému nebo úkolu. Ten zpravidla, ale bývá součástí nějakého celku. Neuškodí tedy podívat se na daný problém ze širší perspektivy. V případě conslutingu, třeba právě z pohledu celého projektu a říct si, co stojí nad daným problémem a proč nám takový problém vůbec vznikl.
Říká se, že po vojně je každý generál, a proto i moje rady ber s rezervou. Jedná se spíše o sdílení tipů, které mám za těch pár let v consultingu ozkoušených a budu ráda, když pomohou někomu dalšímu.
Pokud patříš mezi ty, kteří si chtějí consulting vyzkoušet na vlastní kůži, určitě se podívej na naše kariérní stránky nebo mi napiš třeba na LinkedInu. Consulting už dávno není jen o analýze a transformacích. Aktuálně se věnujeme např. i vývoji SW, umělé inteligenci nebo data managementu.