Zpět na články

Pár tipů pro Nepražáky - jak a kde hledat ubytko v Praze

Nadšení a radost z vysněné nabídky práce v KPMG rázem přebil můj tupý výraz a hlavně strach z toho, kde vlastně složím hlavu a kde budu bydlet. Začala jsem panikařit a zmobilizovala všechny dostupné sociální sítě, kde mám naštěstí velmi shovívavé ale i sdílné přátele. Mrkni na mou prvotinu na blogu! Zn: #SuZMoravyŽijuVPraze :-)

Takže jaké kroky podniknout hned potom, co se rozhodneš vystoupit ze tvojí komfortní zóny a podniknout nové velké životní dobrodružství?

Co můžeš udělat?

Sociální sítě

Facebook

Rozhodně se tedy neboj využít silných zbraní sociálních sítí. Na Facebooku, ale i na Instagramu si načrtni nějaký originální příspěvek na zeď, který nemůže nikdo přehlédnout. Roztomilá zvířátka, vtipná meme nebo šokující informace upoutají pozornost vždycky. Můj tip?

1

Instáč

Instagram je populární především u mladších generací. Tady si můžeš pohrát s příběhem na istastories, ale taky určitě záleží na tom, jaký máš dosah a sledovanost. Doporučuji používat hashtagy, umístění lokace - pak máš šanci, že si příběh prohlédne třeba celé město. :-) Takhle to pojal jeden můj kamarád:xxx

Specializované skupiny na Facebooku

Někdy se vyplatí požádat o přístup (hacknout) nejrůzněji zaměřené sociální skupiny na Facebooku. Mají většinou i tisícovky členů, a když budeš pozorný/á, může na tebe vyskočit osudové hnízdečko. Vyplatí se tedy opravdu bleskurychle reagovat. Do skupiny se dostaneš jednoduše – stačí zadat do facebookového vyhledávače klíčová slova jako „Praha“, „nájem“, „flatshare“ a jistojistě na tě během okamžiku něco relevantního vyskočí.

Pár příkladů skupin, kterých jsem sama členkou, a se kterými mám sama dobré zkušenosti, jsou níže:

2

3

Další:

Tvoji noví kolegové

Neboj se obrátit na HR oddělení nebo se poptej nových kolegů. Můžeš je najít třeba na Linkedinu nebo se seznámit už při výběrku a probrat s nimi možnosti. V rámci společností také existují interní komunikační kanály, u nás v KPMG je to online newsletter Echo a pro nováčky uzavřená FB skupina, kde sdílí tvoji noví kolegové a kolegyně nabídky bytů k pronájmu. Zaručí ti to jistější a taky bezpečnější vyhledávání. 

Weby s realitami

Co se týká dalších možností na webu, online či tištěné inzerce - u těch je jeden háček. V dnešní době je šílený přetlak ze strany poptávky a na jeden inzerát tedy mnohdy odpoví i stovky zájemců.

Proto bych doporučovala nespoléhat pouze na jeden zdroj a rozprostřít své zájmy do všech možných kanálů, zvýšit své šance na maximum a hlavně celý už tak vyčerpávající proces zrychlit.

4

Bez realitky

Konkrétním místem, kam s inzerátem s tvojí poptávkou, nebo kde prohlížet inzeráty s nabídkami, může být třeba oblíbený web Bezrealitky.

Tady si můžeš filtrovat nabídky na trhu s nemovitostmi. Co se mi líbí - kromě toho, že neplatíš žádné provize realitce, aplikace umožňuje prověřit důvěryhodnost prostřednictvím premiových profilů.

5

Ulovdomov.cz

Zajímavý přístup k vyhledávání ubytování má nadupaná aplikace UlovDomov.cz, která má i svůj blog s užitečnými články, které radí, na co třeba nezapomenout při stěhování, nebo pomůžou s lovením toho pravého domova.

6

Espolubydlení

Zde je alokována velká spousta nabídek; jejich stránky sice působí celkem zastarale a uživatelsky nepřátelsky, ale po chvíli se v tom zorientovat dá. Najít tam můžeš nabídky na sdílené bydlení. Takže pokud nechceš být asociál a nevadí ti sdílet byt či pokoj, nebo zrovna nemáš komplice, který by hledal s tebou, můžeš mrknout sem. Stránka je oblíbená mezi vysokoškoláky, kteří mají plné zuby kolejí. Takže budeš v mladém kolektivu a třeba zažiješ nějaké akademické dobrodrůžo. Kromě spolubydlení tam samozřejmě najdeš i nabídky na pronájmy celých bytů.

7

Kolik tě to bude stát?

Ceny se pohybují v závislosti na dojezdové vzdálenosti od centra Prahy, velikosti bytu, cenách realitních makléřů, vybavenosti a tak dále - klasika. Obecně je teď cenová hladina nastavená hodně vysoko, ale pokud máš stálý příjem, je bydlení pořád ještě dosažitelné.

Pokud budeš hledat třeba samostatný pokoj na Letné, Vinohradech, Smíchově či v Karlíně, měl by ses vejít do cca 7 – 8.000 Kč. V Nuslích, Podolí nebo na Žižkově to bývá levnější kolem 6 – 7.000 Kč. Pokud by sis hledal bydlení mimo širší centrum za cenu času na dojíždění, můžeš sehnat ubytko v řádech o pár stovek levnější.

Každopádně tady vždycky platí pravidlo, že když se do toho hledání pustíš intenzivněji, určitě najdeš ubytování i výhodnější.

Vzdálenost je jinak mnohdy zapeklitá věc, každopádně v čem jsem si oblíbila Prahu, je její sofistikovaný a levný systém MHD. Takže i kdybys našel/a byt třeba v Letňanech, Modřanech nebo v Krči, do práce se dostaneš do půl hodiny.

Je třeba se akorát obrnit, na začátku budeš potřebovat jednorázovou sumu na vratnou jistotu (dříve kauci), která bývá ve výši 2 měsíčních nájmů.

Na co dát pozor

Určitě si vždy ověř reference na pronajímatele/realitku. Já si třeba moc neuvědomovala, že je Praha tak velká a nízké ceny jsou mnohdy zákeřně třeba ještě s hodinovým dojížděním. Takže to brát v úvahu. 

Zkoušela jsem zjistit od kolegů ještě nějaké fígle na co dát pozor, protože já su sama náplavka. Lukáš z HR vzkazuje: ,,Dej si pozor na podvodné realitní makléře, kteří vypadají jak podnikatelé z devadesátých let." A hlavně, což myslím, že je samozřejmost, před podpisem si pořádně přečti smlouvu. Raději ji i někomu ukaž.

Na závěr bych dodala, že je velká výhoda, když někdo ze tvých známých vlastní dodávku. A taky když si pro stěhování vybereš den, kdy není průtrž mračen nebo největší česká vichřice všech dob, že ti z toho odlétne lednička. A taky pokud bydlíš například v osmém patře, tak si pohlídej na stěhovací den funkční výtah. Pokud nefunguje, potřebuješ mezi stěhováky minimálně čtyři Sparťany :).

Skvělé je, že si v Praze, díky její barevnosti a rozmanitosti, najde to svoje prostě každý. Její konstantně neutuchající živoucí energie tě nenechá ani dospat, i když by to mělo být u tebe v novém, u tebe doma.

 

Volné pozice