Pár rad a tipů na to, jak úspěšně proplout výběrovým řízením
Když už tady máme novou náborovou sezónu, rozhodně by se hodilo shrnout, jaká byla úspěšnost přijetí absolventů/studentů do KPMG v roce 2013. No a taky Vám zkusím dát pár tipů na to, jak v klidu (alespoň trochu :)) proplout blížícím se výběrovým řízením.
Jak to bylo s celkovou úspěšností přijetí v rámci všech oddělení v roce 2013? Celkem se v rámci náborového procesu do databáze přihlásilo 1 785 uchazečů – čerstvých absolventů/studentů VŠ. Z těchto studentů bylo 721 uchazečů pozváno na testování matematických, logických a jazykových dovedností. Celkem 507 uchazečů o práci u nás se na testy dostavilo a z nich do Assessment Centra postoupilo 215 absolventů. Šťastných 52 kandidátů nastoupilo do jednotlivých oddělení v KPMG. Co se týče konkrétně daňového oddělení, celkem se daňařem u nás chtělo stát 210 uchazečů, z nichž jsme jich otestovali 90. Do Assessment Centra postoupilo celkem 40 uchazečů, z nichž 9 statečných a úspěšných nastoupilo k nám do oddělení (jedná se o kandidáty pouze do Prahy a není tam započítán výherce daňové soutěže Pavel). Poměr 9/90 čili 10% úspěšnost (z těch 210 celkových uchazečů jen 90 splnilo základní požadavky, např. VŠ vzdělání, jazyky, atd.), to nezní úplně zle, ne?
A co udělat pro to, abyste byli mezi těmi statečnými a úspěšnými? Tak za prvé je třeba splnit základní požadavky, jako je například už zmíněné VŠ vzdělání či velmi dobrá znalost angličtiny (výhodou je němčina či jiný cizí jazyk a také studijní nebo pracovní pobyt v zahraničí). Pak už Vás čekají elektronické testy, které prozkouší vaše analytické schopnosti (analýzy grafů a tabulek), logické myšlení, multitasking a třeba taky paměť (která se pak z vlastní zkušenosti v praxi fakt dost hodí ). Testy jsou navrženy zábavnou formou – vlastně se u nich i celkem pobavíte. Abyste věděli, co Vás u testu čeká, naši kolegové navrhli speciální aplikaci pro mobilní telefon, kde si ukázky testů můžete nanečisto vyzkoušet i vy. Rozhodně si to párkrát zkuste, budete vědět, co Vás zhruba čeká. Zároveň to chce oprášit znalost anglické gramatiky (z vlastní zkušenosti je nejlepší starý dobrý Murphy) a také si zkusit napsat pár esejí v angličtině (nebo i němčině), kde si osvěžíte slovíčka i vhodné fráze. Pokud se Vám podaří úspěšně proplout touto pasáží, tak už na Vás čeká Assessment Centre. Tady bych Vám doporučila si přečíst článek od Karin, kde najdete podrobnější info o tom, jak bude probíhat Assessment Centre v roce 2014. Podrobnosti se dozvíte také přímo na kariérních stránkách KPMG. Já bych Vám za sebe poradila, ať jste hlavně přirození a na nic si nehrajete, protože se to pozná (buď už na AC, při pohovoru anebo nejhůře až v práci). A dále, nebojte se říct svůj názor, protože kdo říká, že existuje jen černobílá odpověď? Prostě když si to obhájíte, tak je to v pohodě .
A když už proplujete až k pohovoru, tak moje rada zní připravit si nějakou vhodnou otázku na manažera, partnera či kolegyně z HR, abyste dali najevo, že o práci v KPMG máte skutečně zájem a nenechte se zaskočit nečekaným dotazem. Nestyďte se, ale také nebuďte povýšení. A taky se nelekněte, až v průběhu přijde Gray a vyzkouší si, jak jste na tom s angličtinou (nejde ale o nikterak odbornou angličtinu – prostě jak jste schopní reagovat na dotazy v angličtině ).
Rozhodně doporučuji zapsat se na workshop „Jak přežít výběrové řízení“, kde se dozvíte jak správně sestavit zajímavé CV, motivační dopis či jak zaujmout na pohovoru. „Curriculum Vitae in English“ je workshop, kde Vám rodilý mluvčí předá tipy, jak sestavit bezkonkurenční CV v angličtině. Pokud se ještě chcete přesvědčit, že práce v KPMG je pro Vás stvořená, doporučuji zajít ještě omrknout workshopy, kde nahlédnete pod kůži daňového poradenství, poradenských služeb a auditu.
Přeju hodně štěstí a neváhejte se mě nebo kohokoli z nás na cokoli zeptat!