Zpět na články

Nejvyšší čas začít s přípravou! Nejen na půlmaraton …

Člověk by si měl být vědom svých cílů, kam vlastně směřuje, čeho chce dosáhnout. Nic ale není zadarmo, a pokud chce nejen snít, ale sny si i plnit, musí pro to něco udělat. Já si chci na konci března užít Pražský půlmaraton a pokud možno se alespoň přiblížit mému loňskému životnímu výkonu (1h 35min) – proto jsem začal trénovat už před dvěma týdny. Co vaše cíle a vaše příprava?

V jednom z minulých článků na svém blogu (V kazdem z nas je kousek Shirley Valentine ...) jsem psal o tom, že snění je krásná věc, ale je třeba k němu přistoupit alespoň trochu realisticky. V první řadě si musíme stanovovat takové cíle, kterých budeme schopni jednou dosáhnout a hned potom se zamyslet, co pro to můžeme udělat. Zadarmo ani kuře nehrabe, ať už se chystáme na běžecký závod, na zkoušku ve škole nebo na pracovní kariéru. A základ úspěchu je začít včas.

 

Moje příprava - nejen na půlmaraton

Na základě rad kamaráda/trenéra a letos už i na základě vlastní zkušenosti jsem s tréninkem na půlmaraton začal s téměř tříměsíčním předstihem. Snažím se běhat třikrát týdně, první měsíc nabírám především objem (tj. pomalý běh, začínám na 30-40 minutách, po zmíněFoto: Iva Dobiášovskáném měsíci bych chtěl být na cca 70-80 minutách souvislého běhu), pak začnu trénovat i rychlost při zachování objemu (tj. doprostřed tréninku budu vkládat sadu krátkých úseků sprintem nebo půlhodinu závodním tempem na 10km). Není to úplně dokonalý plán, ale loni fungoval a co je hlavní – takhle mi vyhovuje a běhání mě baví.

Ne vždy se mi ale povede dobře se připravit na to, co bych chtěl dokázat. Například kdybych mohl zpětně něco změnit na svém vysokoškolském studiu, byla by to velmi pravděpodobně větší snaha o výjezd do zahraničí. Ten jsem začal řešit lehkovážně až na poslední chvíli a nakonec jsem celé studium absolvoval v Praze. A přitom stačilo málo – vzpomenout si včas, dát si více předmětů v cizím jazyce, nechat si vystavit kopii ztraceného jazykového certifikátu (protože to prý nejde na počkání) apod. Nebo porozhlédnout se po nabídce firem - viz odkaz na konci tohoto článku.

 

Příprava na budoucí zaměstnání

A ještě na jeden případ bych rád upozornil, byť mě se zrovna netýkal – hledání práce. I ve svém okolí mám kamarády a známé, kteří práci a mnohdy ani brigádu nechtějí řešit, dokud nemají dokončené studium. Po státnicích a obhajobách si dají týden „oraz“ a pak se teprve začínají rozhlížet. Jenže najít vhodnou práci, která bude odpovídat nárokům dnešních absolventů, není rozhodně úkol na víkend! Někteří pak hledají půl roku i déle. Málokterá firma nabízí stáže v průběhu studia, ale spousta velkých firem hledá absolventy ve velkém časovém předstihu a netrvá na okamžitém nástupu. A i kdyby ano – minimálně získá uchazeč zkušenost z přijímacího procesu, pracovního pohovoru apod.

Typickým příkladem firmy, která nabírá s půlročním předstihem, je i KPMG. Do auditu i daní, což jsou obory s částečně sezónním charakterem, nabíráme naprostou většinu absolventů už na jaře, ale s nástupem až na podzim. Takže mají dost času si v klidu dokončit studium i užít si poslední prázdniny. V průběhu léta nebo na podzim už je pozdě – volné pozice už bývají obsazené. Kdo tedy uvažujete o kariéře v auditu či daňovém poradenství, pak je právě teď vhodná chvíle zaslat svůj životopis!

(pozn. o čem je práce v auditu či v daních se můžete dozvědět v článcích mých kolegů na tomto blogu - např. o pozici asistenta auditora ve Financial Services)

V management consultingu nabíráme průběžně dle potřeby jak plné úvazky, tak studenty na stáž, takže k nám posílejte životopisy klidně průběžně. Aktuálně například hledáme dva studenty nebo absolventy do IT Advisory, kdyby měl někdo zájem (podání žádosti online) .

 

No a co vaše sny a cíle? Chystáte se na půlmaraton? Máte stanoven cíl, za kolik byste to rádi dali? Už trénujete?

A kariéra? Už máte vybraný obor? A firmu? Už jste poslali životopis? Nebo máter rádi adrenalin a necháte to až po státnicích? :-)

 

 

PS: Kdo z vás taky lituje, že během studia nestihl žádnou zahraniční zkušenost, zajeďte se podívat za peníze KPMG do Hongkongu. Pozor - přihlašování končí za pár dní!

 

Volné pozice