Markéta Zapalačová
Audit Analyst
Markéta Zapalačová kouzlu auditu propadla na workshopech. Stala se naší ambasadorkou na Vysoké škole Báňské a pak nastoupila do ostravského auditu, kde pracuje už druhou sezonu. V článku ti vylíčí svou cestu a vysvětlí ti, že auditorskou hvězdou se můžeš stát i bez praxe a s průměrnou angličtinou. Stačí se jen nebát.
KPMG mě zaujala už na workshopech, které pořádala u nás na Vysoké škole báňské v Ostravě. Líbila se mi představa, že nastoupím jako KIP (tak u nás říkáme těm, kteří mají part-time pozici a ještě studují) do auditu, ale pomáhala jsem ve studijní organizaci, měla hodně studijních povinností a mimoškolní zájmy. Bylo mi jasné, že bych se všemu nezvládla věnovat naplno, tak jsem se zapojila alespoň jako ambasadorka. Životopis do auditu putoval až po škole a já věřila, že to klapne. Klaplo!
V KPMG asistenti kafe nevaří. Od začátku mají zodpovědnost za svou práci. Úkoly pro nováčky nejsou jednoduché, ale vždy nad nimi stojí někdo, kdo rád pomůže.
V prvním roce mě kolegové posílali na inventury a přidělovali mi ke zpracování jednodušší sekce, například peněžní prostředky (u nás zjednodušeně „banka“). Dívala jsem se, jaké má klient bankovní účty, kolik na nich má, a pak částky ověřovala na konfirmace získané od bank. Letos mi už dali na starost složitější sekce, za které se u nás považují třeba zásoby. Jednak jsem je fyzicky počítala na inventuře a pak o pár týdnů později do nich nahlížela prostřednictvím čísel.
Než mě přijali, nedovedla jsem si představit, jak bude zpracovávání auditních podkladů vypadat. Do praxe se mi na škole totiž nikdy proniknout nepodařilo. Chtěla jsem být premiantkou, a tak jsem nevynechávala přednášky a dobrých studijních výsledků dosahovala na úkor praxe. Vše mi ale objasnilo úvodní pětitýdenní školení. Tam mi kolegové hned dali počítač a ukázali, jak vypadá auditní dokumentace a její podklady. Bavili jsme se o situacích, které během auditu mohou nastat, nebo taky o testování, které budu provádět. S tím, co jsem se naučila ve škole, se to skvěle propojilo, jak puzzlíky.
Někteří mí spolužáci z VŠB se auditu báli kvůli své angličtině, a i já sama jsem se považovala za člověka, který angličtinou zrovna nevyniká. V KPMG její znalost potřebujeme hlavně kvůli dokumentaci. S tou pracujeme čistě v angličtině. Obsahuje většinou slovíčka z bynysu, která člověk před nástupem stejně většinou nezná. Pro tyhle případy existují slovníky. Ty ze začátku zachraňovaly i mě. S našimi klienty a týmovými kolegy však v drtivé většině případů komunikujeme česky, angličtiny se proto nemusíš bát. Jazykové nedostatky navíc můžeme vypilovat na skupinových lekcí angličtiny pořádaných přímo KPMG.
Jako ambasadorky se mě spolužáci moc neptali, i když jsem moc dobře věděla, že o audit zájem mají. Styděli se zeptat. Přitom není nic snazšího. Ambasadoři ti přiblíží samotnou práci, poradí ti, jak vypadají přijímačky, nebo uvedou na pravou míru tvoje obavy, třeba z angličtiny. Neboj se je oslovit, jejich seznam najdeš tady. Nejlepší je si je vyhledat přímo na sociálních sítích.
Nebo nám o sobě dej rovnou vědět, zrovna nabíráme a třeba se spolu setkáme na zakázce.
Audit Analyst