Management Consulting dobrovolně na safari
Jak to vypadá, když vypustíte kancelářské krysy za denního světla do přírody? Straaašně si to užijí!
Jak tady Simča už jednou zmiňovala, každý zaměstnanec KPMG má k dispozici jeden pracovní den v roce na účast v dobrovolnických aktivitách. Abychom ho ale využili co nejefektivněji, rozhodli jsme se v rámci jarních dobrovolnických dnů, které pořádá naše CSR (Corporate Social Responsibility) oddělení uspořádat jeden samostatný pro Management Consulting. Začali jsme vymýšlet, kam bychom vyrazili a jak nejlépe spojili využití našeho volného dnu s užitečným. Nápadů jsme měli hodně, když však naše kolegyně Lucka navrhla možnost návštěvy ZOO Dvůr Králové a pomoc s jarním předsezonním úklidem safari, byli jsme jednohlasně pro. Všem se nám to velmi líbilo a ve spolupráci s naší CSR koordinátorkou Klárou a vedením ZOO jsme začali s přípravami.
Nejdříve jsme domluvili termín a potom akci oficiálně vyhlásili v našem oddělení. Protože kapacita byla omezená, volná místa se zaplnila během několika dní. Účast přislíbili i dva z našich partnerů (a reálně se zúčastnil jeden, což považujeme za velký úspěch, takže díky, Evo) a dalších osmnáct kolegů. Akci jsme naplánovali na pátek, ale vzhledem k větší vzdálenosti od Prahy jsme hromadný odjezd stanovili na čtvrteční večer. I přes důslednou koordinaci se všem bohužel nepodařilo dostavit se ve stanovený čas do Starého pivovaru ve Dvoře Králové, a to hlavně z důvodu chybějící navigace a spícího navigátora v autě. Zábava byla večer samozřejmě v plném proudu, ale na úklid safari jsme se tolik těšili, že jsme pobyt v restauračním zařízení zbytečně neprotahovali. Jedním z nejzapeklitějších úkolů bylo vrátit se zpátky na hotel, Ve Dvoře totiž nemají funkční taxislužbu, ale i takové překážky se nám nakonec podařilo úspěšně překonat.
Ráno po snídani jsme si vyzvedli svačinu a oděni do modrých triček s KPMG na zádech jsme se vydali do terénu. Utvořili jsme několik menších skupinek, které byly na korbě náklaďáku rovnoměrně rozdistribuovány po areálu safari a kterým pak byla přidělena práce dle fyzických možností schopností- například snižování entropie melioračních žlabů (také známé jako čistění rigolů), sbírání nerostů větších než malých, kultivace povrchu pozemních komunikací a kolekce nekrotických stromových výběžků (sbírání suchých větví). Vzhledem k našemu kancelářskému zaměstnání jsme se do práce pustili s velkým nadšením a dalo by se říci, že i úspěšně. Kaňku na čistém papíře zanechal pouze tým, který nadšením z fyzické námahy v rámci sběru kamenů v kozím výběhu omylem vykopal i betonový patník…
Po obědě v jídelně U Lemura nás za odměnu zavedli do výběhu žiraf a zeber, které jsme si za odborného výkladu prohlédli s velkým zájmem. Po přednášce, jejímž hlavním závěrem bylo, že zebry mají agresivní tendence a na žirafách se opravdu jezdit nedá, jsme se vrátili na svá stanoviště a znovu se chopili lopat a košťat. Kamenosběrači byli pro jistotu přesunuti na nové místo a dostali k vyklizení celý kus melioračního žlabu u výběhu se lvem. Námahou nám vytrávilo, ale naštěstí jsme měli veškerou práci hotovou, a tak jsme si v klidu v přístřešku u šelmince snědli obložené chleby, které jsme dostali k odpolední svačině.
Když jsme vyrazili ze safari k branám ZOO, začalo pršet a všichni jsme měli radost jak z vykonané práce, tak z počasí, které se nám nakonec vyvedlo. Naplněni zážitky z nových zkušeností s kolegy a dobrým pocitem z pomoci jsme na zpáteční cestě do Prahy již plánovali další společný dobrovolnický den, na který se už teď všichni těšíme.