M&A trochu jinak
Na našem blogu se v poslední době objevilo hned několik článků od kolegů z Deal Advisory, kteří klientům pomáhají s finanční stránkou fúzí a akvizic. Dnes ti představím další, na blogu doposud opomíjenou oblast, a to M&A z pohledu daní.
Proč ty daně vůbec řešíme
Každý z nás daně platí a obvykle častěji, než by se nám chtělo. Ať už je to bolestné ponížení výplaty daní z příjmu nebo tak trochu nepřímé zaplacení DPH při koupi basy piva na víkend. To stejné platí i pro společnosti, které se však v některých případech snaží tuto povinnost obcházet a vystavují se tak riziku možných sankcí ve víře, že se na to nepřijde. Anebo prostě dělají chyby. Pokuty jsou pak někdy mastné. Proto je z pohledu kupujícího rozumné si společnost („Target“), kterou by chtěl zakoupit, prověřit. V tento moment nastupuje náš tým, který provede poctivé Due Diligence (takzvané „DDéčko“), kde přehledně shrneme, jak na tom náš Target daňově je, zda v minulosti platil a pokud něco není v pořádku, tak i vyčíslíme možná rizika v případě budoucí daňové kontroly. Tato rizika pak hrají roli při vyjednávání výsledné kupní částky nebo promlouvají do přípravy kupní smlouvy.
Proč to není vždy jen pohodička
Na rozdíl od práce v ostatních oddělení zaměřených na jednotlivé oblasti daní je při práci na DDéčku potřeba pokrýt tak nějak vše, ať už je to daň z příjmů fyzických i právnických osob, DPH, převodní ceny nebo srážková daň, pokud dochází k výplatě dividend. Proto si člověk musí postupem času budovat všeobecný přehled napříč daňovými zákony. Když se k tomu přidá i skutečnost, že žádná akvizice není stejná a v případě přeshraničních transakcí je zapotřebí i úzká spolupráce s kolegy v zahraničních pobočkách KPMG, má člověk pocit, že je u každého projektu tak trochu na začátku. Možná je to hlavně můj pocit, protože po roce v KPMG na začátku opravdu jsem.
A co pak?
Pokud se klient nakonec pro koupi Targetu rozhodne, tak je náš tým obvykle připraven pomoci se zapracováním Targetu do současné skupinové struktury klienta tak, aby jeho daňová pozice a tím pádem to, co odvede státu na daních, bylo co nejnižší, přesto v souladu s legislativou. Tomuto procesu se říká „Structuring“ a je to vždy zajímavé mentální cvičení, které nám umožní proniknout do firemních struktur velkých českých i zahraničních firem. A z toho si člověk vždy něco odnese.
Něco závěrem
V našem daňovém M&A týmu se nezabýváme pouze fúzemi a akvizicemi, ale i mezinárodním zdaněním. Díky tomu je moje práce ještě o něco větší výzva. Co mezinárodní zdanění obnáší, si můžeš přečíst v některém z mých dalších článků.
A jestli by tě (nejen) M&A bavilo, dej nám o sobě vědět. Zrovna nabíráme.