Konzultant v týmu Technology? Hlavní jsou soft skills, zbytek tě naučíme
Martin Hladík pracoval pro technologické giganty, pak se úplnou náhodou ocitl v KPMG, kde se po dvou letech stal partnerem. Dnes řídí v oddělení Management Consultingu tým Technology a zájemcům o práci u nás z řad juniorů vzkazuje: Nemusíte být experti na IT. Stačí, že vás technologie baví, máte tah na branku a chcete se rozvíjet.
Mohu pracovat v týmu Technology, i když jsem nestudoval informatiku?
Určitě ano. Například z absolventa ČZU jsem udělal úspěšného analytika, který je dnes manažerem v bance.
Co tedy musím umět?
Dovednosti lidí v týmu Technology jsou různorodé, protože se každý zaměřuje na něco jiného. Jsme konzultační firma a radíme klientům, proto jsou nezbytné soft skills. Základem je komunikace, schopnost naslouchat, prezentovat, vyjednávat, argumentovat… Důležité je, abys rozuměl/a technologiím, respektive té oblasti, které se věnuješ.
S jakými programy tým Technology nejvíc pracuje?
Používáme řadu softwarových nástrojů jako je Enterprise Architect, Miro, Jira. Programujeme v Javě, Pythonu, SQL, R a dalších.
Bereme i absolventy?
Bereme. I čerstvý absolvent může pracovat na všech projektech, které děláme. A když nevíš, jakým směrem se vydat, udělej to jako já: zkus všechno.
Jak to myslíš?
Dělal jsem všechno možné. Programoval, analyzoval, řídil projekty… Manažeři mi důvěřovali, možná někdy až moc, ale díky tomu mi svěřili různé role. A to je to, co mě baví – dívat se na problém z mnoha úhlů pohledu. V KPMG se zabýváme nespočtem rozmanitých projektů, takže tu je velká příležitost k rozvoji.
Jaké projekty tým Technology řeší?
Radíme klientům se vším možným: jakou mít strategii pro zákazníky, jakou technologii použít pro řešení určitého problému, jak provést konkrétní změnu…
Na který projekt nejvíce vzpomínáš?
Projekty související s GDPR. Ochrana osobních údajů má obrovské dopady do procesů i technologií. Z prvního projektu byl nakonec obrovský byznys. Naše řešení se podařilo zjednodušit, zrychlit i zlevnit a využila ho řada klientů. Pak mě osobně baví digitalizace jedné energetické společnosti, což je dlouhodobý projekt, který stále běží.
S jakými překážkami se u projektů potýkáš?
Je zajímavé zabývat se tím, co je „rozbité“ a potřebuje opravit. Paradoxně technické problémy se dají opravit snadno, ale těžko se opravuje politika kolem. Velké organizace jsou často plné politiky a lidé vám neřeknou pravdu, takže dlouho hledáte příčinu problémů nebo je někdy těžké prosadit změny.
Jak si v tomto ohledu stojí KPMG? Také nejsme malá firma...
Dobře. Před příchodem do KPMG jsem pracoval deset let na manažerských pozicích v korporacích, jenže jsem se musel čím dál víc zabývat spíš vnitrofiremní politikou než skutečnou prací s klienty. Občas jsem si přišel vzdálený klientské práci. Do KPMG jsem původně šel nabídnout vlastní technologická řešení, práci jsem tu nehledal. Nicméně když přišla nabídka dělat klientské projekty takovým způsobem, abych do nich mohl být zapojený, neváhal jsem.
Co tě na práci v KPMG baví?
Baví mě různorodost projektů a právě to, že reálně pracuji na projektech. Co mě nebaví, jsou občasná nekonečná očekávání klientů, která vedou někdy k tomu, že člověk maká od rána do večera.
Jaká je podle tebe atmosféra v KPMG?
Jsem tu spokojený. Třeba jsem zjistil, že lidé z týmu Technology nechtějí mít firemní iPhony, ale vyhovuje jim práce s Androidem. Stačil jeden telefonát a změnili jsme to. V jiných firmách bych musel o takovou věc žádat formulářem a těch callů by bylo alespoň pět. Také vnímám pomalou změnu dress codu, čemuž hodně pomohl covid. Podle mě je důležité, aby se lidé cítili v práci dobře. Samozřejmě něco jiného je, když jdou ke klientovi. Je ale potřeba vědět, ke komu si mohou dovolit jít v méně formálním oblečení a kde je to nevhodné.
Jaká je budoucnost IT?
Budoucnost vidím v datech, v umělé inteligenci a ve službách typu Spotify, které můžeš používat, aniž bys byl skvělý programátor. Líbí se mi, jak díky chytrým mobilům umí IT každý používat, a myslím, že to proroste do všech oborů a povolání. Dnes se uživatelem stává kdokoliv, a tudíž na straně dodavatelů musí být daleko víc lidí, kteří budou zvládat technologie.
Jsi velkým fanouškem vína. Které víno je tvoje nejoblíbenější?
Víno mám rád, zatím mám favority ve Starém světě. Z podstaty své profese se jím zabývám analyticky, takže mám v záznamech asi sedm tisíc vín, abych je nezapomněl. Těžko se mi hledá to nej víno, ale v poslední době mi utkvěl v chuťové paměti třeba Ryzlink rýnský z vinice Šobes.
Na závěr by určitě všechny zajímalo, jak se ti podařilo stát se partnerem během dvou let?
Přišel jsem do firmy po čtyřicítce. :D
Do Technology právě hledáme šikovné studenty i absolventy. Jestli by tě to bavilo, dej nám o sobě vědět a třeba si plácneme.