Zpět na články

Kam si mám poslat životopis, audit nebo poradenství?

Budeš v létě končit školu a už se intenzivně zajímáš co potom? Lákalo by tě nejvíc poradenství, ale je těžké se tam dostat? Já myslím, že jsou i jiné zajímavé alternativy a některé se od poradenství ani moc neliší.

Samozřejmě i já jsem původně vůbec nechtěl jít do auditu, protože všichni říkali, že je to nuda a každý týden se dělá to samé. V té době mi vůbec nedošlo, že to říkají moji spolužáci, kteří stejně jako já netušili vůbec nic ani o auditu ani o poradenství laugh. A tak jsem před lety obcházel velkou čtyřku a hlásil se do poradenství. Na klasickou otázku, proč zrovna poradenství, jsem suverénně odpověděl, že chci něco finančně zaměřeného, ale určitě ne audit, tam je to hrozná nuda a pořád to samé dokola. A pak mi jeden manažer řekl, že „jen tak pro informaci, my v transakčním poradenství děláme skoro to samé jako v auditu. Takže jste se k nám přihlásil na pohovor a teď nám říkáte, že by vás ta práce vůbec nebavila. Nashledanou.“

Trochu mě to zarazilo a řekl jsem si, že se asi víc poptám, o čem vlastně poradenstvíaudit je, než budu zase příště za hlupáka.

Ty to máš jednodušší

v tom, že by ti mohl v rozhodování pomoct tento článek. Já jsem se hlásil především do transakčního poradenství, kde se provádějí prověrky společností při koupi nebo prodeji. To je v podstatě to samé, jako audit, akorát, že se neodehrává k poslednímu dni účetního roku, ale k datu nákupu nebo prodeje podniku.

Ostatní oddělení v rámci poradenství už jsou dost jiné v porovnání s auditem. Je proto důležité, aby sis na začátku položil otázku, co vůbec od práce očekáváš. V poradenství jsou malé skupinky lidí a většinou je každá specializovaná úzce na nějaký okruh, jako třeba IT, energetika nebo komunikační technologie. Pak taky záleží na tom, jestli se poskytuje poradenství například ve zefektivnění procesů, nebo v implementaci nějakého nového systému. Dá se tedy říct, že kdo se dostane po škole do poradenství, vypěstuje si specializovanou znalost pro nějaký obor, kterému se bude pravděpodobně potom věnovat třeba i celý zbytek své kariéry.

Audit může být lepší volba

jestli ještě úplně nevíš, co by tě zajímalo. Téměř každý týden budeš u jiného klienta a získáš zkušenosti z celé řady oborů od výrobních společností, přes developery a servisní organizace až po neziskové organizace. Před třemi roky bych rozhodně neřekl, že mě budou nejvíc bavit výrobní společnosti. Teď už vím, že se tudy bude ubírat moje další kariéra. Navíc výhodou velké firmy jako KPMG je, že je dost možností, jak přejít po pár letech třeba do poradenství a věnovat se určitému oboru detailněji.

Druhá věc, která se mi líbí na auditu, a není úplně samozřejmá v poradenství, je komunikace s klientem hned od nástupu do firmy. Na pozicích, kde se pracuje převážně z kanceláře, se do kontaktu s klienty zdaleka tolik nedostaneš . A to je přitom obrovská škola. Člověk se pořád učí něco nového. Jsem rád, že můžu denně pracovat na svých komunikačních a vyjednávacích dovednostech a věř, že to v praxi a naostro není vůbec nic jednoduchého. Paní účetní nám nedávají nic zadarmo a jedno slovo navíc může pořádně zavařit smiley.

Celkově se u nás můžeš těšit na zajímavou práci a super je, že se k ní dostaneš hned po nástupu. Na rozkoukání moc času není. Záleží na tobě, jestli nakonec zkusíš štěstí v poradenství nebo auditu. Každé má své pro a proti, ale v auditu máš rozhodně větší šanci na úspěch u přijímacího řízení (nastupuje větší počet nováčků). Ty další budou probíhat už teď v květnu a červnu s nástupem koncem srpna.

Tak se snad potkáme v září v kanclu. Zatím ahoj.

Volné pozice