Zpět na články

Ještě k tomu povyšování…

Na svůj poslední článek o povyšování jsem dostala několik zajímavých dotazů, a protože jsem se jako obvykle trošku rozepsala, napadlo mě to všechno shrnout do jednoho článku.

Co musí člověk udělat pro to, aby byl povýšen? Nebo je to tak nějak automatické?

Pozor- povýšení u nás určitě není automatické. Nedá se to tu jen tak odsedět :-)
V podstatě to funguje tak, že na začátku fiskálního roku si každý se svým manažerem stanoví vlastní cíle (čeho by chtěl za rok dosáhnout, na jakých projektech pracovat a za jakou práci mít zodpovědnost nebo co by se chtěl naučit, jakých školení se zúčastnit a v čem se zlepšit).
Podle toho se pak celý rok snaží člověk pracovat a splnit co nejvíce. To se potom hodnotí dvakrát do roka, cíle se dají různě upravovat podle situace a hlavně- na konci roku- teď v létě se cíle vyhodnocují a jejich splnění/ nesplnění slouží jako hlavní kritéria k povyšování.
Taky samozřejmě záleží na tom, jak ambiciózní cíle si člověk stanoví, aby to k povýšení stačilo. Když si tam napíšu, že mám v příštím fiskále za cíl chodit včas do práce, tak to asi manažery, kteří o povýšení rozhodují, úplně neohromí...
Vlastně je to hodně individuální, ale jinak to asi nejde, protože každý pracujeme na hodně rozdílných projektech.

 

Kolik mě stálo povyšování času?

V současné chvíli můj timesheet ukazuje přesně 1720 odpracovaných hodin od začátku fiskálního roku (1. října) až do teď, přičemž standardní počet je 1640 a víc jak polovina této práce byla přímo pro klienty. To znamená, že mám přesně 80 hodin přesčasů (10 dní dovolené navíc :) a průměrně jsem za těch 205 pracovních dní, co už uplynuly, pracovala 8.39 hodiny (8 hodin a 23 minut). Reálně ty přesčasy samozřejmě vypadají malinko jinak, doporučuju kouknout  sem, ale nepřijde mi to tady nijak hrozný :-)

 

Dostaneš teď svou kancelář?

Je pravda, že u nás je od pozice Senior Consultanta nárok na to sedět v kanceláři místo open spacu (ale myslím, že v každém oddělení je to malinko jinak nebo od jiné pozice). Já osobně bych ale asi radši zůstala v “openu” (což už jsem nenápadně párkrát zmínila v kanceláři před naším operations managerem- naposledy myslím včera J). Je jasné, že v kancelářích, kde sedí jenom pár lidí je asi větší klid na práci, ale mě celkem vyhovuje to, že se tady pořád něco děje, někdo něco řeší a je tady obecně velká zábava. Když je potřeba soustředit se na práci, tak prostě ten hluk kolem dokážu odfiltrovat nebo si pustím nějakou hudbu. A když je úplně nejhůř, tak se zavřu někam do klidu…

 

Na stránkách uvádíte, že v KPMG v současnosti pracuje 42 procent mužů a 58 procent žen. Přesto například v roce 2012 bylo na pozici manažera povýšeno 14 lidí a z toho jen 2 ženy. Bylo pro vás "těžké" získat povýšení? Všímáte si této nerovnoměrnosti? Čím je způsobená?

 

Co se týká povyšování a celkové „gender situace“, udělala jsem lehký statistický výzkum na HR:

  • Momentálně je poměr ve firmě 44% ku 56% ve prospěch žen, ale v našem oddělení (Management Consulting) 73% ku 27% ve prospěch pánů! (což mě lehce překvapuje, protože zrovna teď kolem mě sedí převážně holky).
  • Letos byl poměr přijatých absolventů 51,5% mužů a 48,5% žen.
  • Celkové povýšení v rámci firmy bylo 52% ku 48% ve prospěch žen, takže žádná hrůza.
  • K jednotlivým pozicím: Na post Managerů to opravdu bylo 14:2, ale Senior Managerů už bylo 4:2 a Directorů (ta nejvyšší pozice těsně pod partnerem) 1:1.
  • Navíc jsem zjistila, že v rámci Management Consultingu bylo povyšování celkově 33% ku 66% ve prospěch pánů, takže s ohledem na celkový poměr jsme to my holky z MC vlastně vyhrály. Mimochodem na pozici Senior Consultanta nás bylo tento rok povýšeno 5 holek a 1 kluk!

Abych to uzavřela, já tady vcelku žádnou nerovnoměrnost vědomě nevnímám, vlastně jsem si až doteď ani nevšimla, že je tady o tolik víc mužů než žen. Ale např. v auditu je to asi naopak…

Ano, získat povýšení bylo pro mě letos celkem náročné, ale rozhodně to nebylo tím, že jsem holka, ale celkovou náročností práce, přibývající zodpovědnosti atd.

Ale zároveň souhlasím, že manažerů je tady prostě víc než manažerek. Podle mě je to hlavně tím, že povýšení na takovou úroveň prostě přichází ve chvíli, kdy některé dámy mají jiné starosti (mateřská, vdávání a spol.) a některé si prostě jenom chtějí najít nějakou míň náročnou práci…  

Volné pozice