Inventury, část druhá
Bylo to ode mě nezdvořilé. Nakousnul jsem pár zajímavých předmětů z inventury, ale zůstalo u zmínky. Rád bych to nyní napravil.
Během inventur se můžete setkat se spoustou zajímavých věcí, ke kterým byste se jinak asi nedostali. Z těch běžnějších věcí se může jednat o autosoučástky, které právě vypadly ze stroje. Vzhledem ke struktuře průmyslu v České republice vás asi nepřekvapí, že zásoby automotive firem počítáme velmi často.
Významnou položku zásob tvoří často paliva. Ať už jde o nádrže s naftou nebo kopec uhlí. To jsou speciální položky, protože je na rozdíl od těch autokomponentů většinou nebereme do ruky, ale více spoléháme na měřící techniku, kdy hladinu zaměřují senzory nádrže. Nebo se množství uhlí spočítá podle zaměření geodetem. Vzorečky ze střední školy by na hromady uhlí fungovaly jen velmi omezeně, protože se často jedná o tvary postrádající pravidelnost.
Občas se můžete dostat i k výrobě strojů, které se ve velkém využívají v produkci nějakého spotřebitelského zboží. Jindy počítáte ono zboží. Kouzelné je, že zatímco při auditu s týmem u klienta se stáváte součástí kancelářského prostředí, tak při inventurách chodíte častěji tam, kde obvykle potkáváte nápisy “Vstup pouze pro personál”.
V prostorách s větším využitím chemie můžete potkat skutečné poklady. Například dostanete do ruky zlato nebo jiné drahé kovy. Když pak zjistíte, jaké je hodnota těchto artiklů, nestačíte se divit. Dostali jste do ruky cihlu a mohli byste ji klidně vyměnit za nové auto. Tomu většinou odpovídá také zabezpečení takových předmětů. Mimochodem občas počítáme i ta auta, když je tu o nich řeč.
Když už jsem si myslel, že jsem viděl a počítal všechno, co se u našich klientů počítat dá, zase se objevilo něco nového, a to mě na inventurách baví.