Hey, what’s up?
Na konci září 2013 se mi naskytla příležitost vycestovat v rámci KPMG na 18-ti měsíční stáž na Floridu v rámci tzv. US Mobility programu. V USA jsem už téměř čtyři měsíce, a proto se s Vámi chci podělit o svoje první dojmy a zkušenosti.
Kancelářský hoteling
Kancelář v Tampě je v 17. patře, výtah tam vyjede rychleji než v Brně do pětky a trošku zaléhají uši…
Kromě krásného výhledu na záliv Tampa Bay zde máme systém tzv. hotelingu. Člověk si tedy musí místo dopředu zabookovat a pokud zapomene, může se stát, že na něj zůstane jen stůl v kuchyňce. V místní kanceláři vládne velmi neformální atmosféra a já si pořád nějak nemůžu zvyknout ráno zdravit manažera slovy: „Hey, what’s up?“ Standardní odpověď? „Not much.“
V čem se audit tady liší?
V ČR jsem auditoval především výrobní podniky a byl jsem zvyklý, že v průměru auditní zakázka trvá dva týdny. Můj první klient na Floridě podniká v oblasti Healthcare, jedná se o dcerku „public entity,“ takže děláme „integrated audit.“ To pro mě ve zkratce znamená detailní testování interních kontrol, sepisování dlouhých memorand a working paperů. Možná Vám něco říká zkratka SOX… Na tomto klientovi strávím během interimu a finálního auditu jedenáct týdnů.
Největší rozdíl oproti ČR zatím vidím ve vztahu auditor-klient. A je to pro mě vesměs příjemné překvapení. Oslovování křestním jménem je tu běžné, a každému meetingu předchází krátká neformální konverzace. S naším klientem máme velmi dobrý vztah. Přiznám se, že ze začátku jsem byl trošku nesvůj, protože v ČR se mě žádný klient neptal, co jsem dělal o víkendu, ale na tento způsob průběhu meetingu jsem si rychle zvykl a teď si dokonce troufám říct, že mi vyhovuje.
V ČR jsem se účastnil konferenčních hovorů minimálně. V Tampě touto činností strávím opravdu hodně času. Zdá se mi, že Američani to prostě milují. Konferenční hovor se skupinovým auditorem, s interním auditorem, s klientem, s manažerem a partnerem, prostě pořád něco… Pro mě je to asi největší „challenge.“ Někdy je velmi těžké se dostat ke slovu, když bych to opravdu potřeboval, a někdy se zase ke slovu dostanu nedobrovolně ve chvíli, kdy k danému tématu vůbec mluvit nechci.
Práce i zábava
US Mobility Program není ale jen o práci a auditování. Na začátku programu jsem absolvoval úvodní jazykový kurz a školení, kterého se zúčastnilo 28 stážistů z kanceláři KPMG v 18 zemích celého světa. Nejvíce zástupců měla Asie, a to 12 (Singapore 3, Malajsie 3, Čína 2, Japonsko, Taiwan, Bahrain a Vietnam 1). Následovala Evropa se 7 reprezentanty (Lotyšško, Malta, Bulharsko, Srbsko, Slovinsko, Slovensko a ČR). Amerika měla 6 zástupců (Mexiko 5, Brazílie 1). No a Afrika, odkud jsou tu 3 kolegové (Tanzánie 2 a Uganda 1). Věřím, že během těchto šesti týdnů se mi podařilo najít několik velmi dobrých přátel, které v budoucnu navštívím v jejich rodných zemích a naopak budu rád, pokud oni zavítají do Prahy nebo Brna.
Už v průběhu stáže je ale možné cestovat. Během úvodního školení jsme navštívili New York, Washington DC a Philadelphii. Vánoce jsme potom se šesti kolegy oslavili netradičním roadtripem. V našem itineráři bylo mimo jiné San Francisco, Los Angeles, Yosemitský národní park, Grand Canyon a Las Vegas. Navštívili jsme legendární vězení Alcatraz, projeli jsme kalifornskou nejznámější State road nr. 1 a zahráli si Black Jack v casinu hotelu Bellagio.
Poslední atrakcí jsou pro mě sportovní utkání. Zatím se mi podařilo zajít na americký fotbal, NHL a univerzitní basketbal. Na jaře probíhá v Tampě přípravný kemp legendárního baseballového týmu New York Yankees. Věřím, že stihnu jeden z jejich přípravných zápasů. Prostě jak říká Jirka Bouzek (toho času na Novém Zélandu), KPMG je prima cestovka.
Tomáš Veselý,
Senior Audit Associate, Coastal Business Unit, Tampa