Finalisté daňové soutěže. Jak se jim u nás líbilo?
Před několika dny vyvrcholila daňová soutěž a její finalisté tak měli možnost strávit pár dní s námi. Jak se jim u nás líbilo a zda se stanou našimi novými kolegy Vám popíšou dvě finalistky.
Daňová soutěž se i pro mě stala vstupní branou do KPMG. Nyní jsem měla možnost vyzkoušet si roli v této soutěži z druhé strany a stala jsem se tak stínem tří studentů, které jsem požádala o jejich postřehy a dojmy. Tímto jim mockrát děkuji.
Studentka Kačka:
Stínovaní bylo super. Překvapila mě příjemná a přátelská atmosféra. Dozvěděla jsem se, co je náplní práce jednotlivých oddělení a dozvěděla se spoustu nových věcí. Člověk ve škole počítá daně a učí se teorii, ale teprve teď jsem si dokázala trochu představit, co vše práce v daňovém oddělení zahrnuje. Bylo zajímavé vyzkoušet si vypočítat daňovou povinnost a určovat daňově uznatelné náklady. Díky stínování nemusím dělat přijímací řízení. Zda dostanu nabídku zjistím, až výběrko proběhne a budu porovnána i s ostatními zájemci o práci. Jsem ráda, že jsem vyjela až z Brna a strávila 4 dny v Praze, byla to výborná zkušenost.
Druhá studentka Kačka :
Když jsem se dozvěděla, že jsem se v rámci daňové soutěže dostala až do pomyslného finále a byla vybrána mezi 6 studentů, kterým bylo nabídnuto čtyřdenní stínování v daňovém oddělení, byla jsem samozřejmě nadšená. Daně studuji, a tak jsem byla zvědavá, jak to v praxi funguje v tak renomované firmě jako je KPMG.
Pak mi ale hlavou začalo vrtat, co si mám pod pojmem "stínování" vlastně představit a otázky s tím spojené typu "A nebude to trapný jen celý den někomu stát za zády a sledovat ho?" Ano, tak nějak jsem koncept stínování do té doby skutečně chápala. Pak ale moje představy nabraly zcela jiné obrátky, když jsem obdržela email od HR s úvodními instrukcemi, kde mě zaujala část "setkáte se s kolegyní z HR, od které získáte potřebné dokumenty a počítače". "Cože? Počítače? Takže jako budeme muset pracovat? A co když to nebudu umět? A úplně se ztrapním?" Asi takový směr nabraly moje nové myšlenky ohledně stínování. Budoucím „stínům“ v KPMG rovnou prozradím, že ani jedna z mých extrémních představ se samozřejmě nerovnala realitě.
A teď už k odhalení pravé tváře stínování. Celý týden byl naprosto pohodový, zajímavý a bohatý na program. Postupně jsme prošli 6 daňovými skupinkami a měli tak šanci vytvořit si relativně objektivní názor na práci v každé z nich. Na začátku týdne jsme si jen pomalu zvykali na firemní kulturu „všichni si tu tykáme“ a na chodbách plaše klopili oči k zemi, když na nás někdo zcela neznámý houkl „ahoj“. To se ale postupně měnilo a ve čtvrtek už jsme zvesela neformálně zdravili i třeba Zdeňka Tůmu ve výtahu a rozdávali úsměvy na všechny strany. Zkrátka jsme se v KPMG za těch pár dní začali cítit jako doma.
První skupinkou, jejíž součástí jsme se na půl dne stali, bylo oddělení DPH. Padlo na ně spíše úvodní obecné povídání o práci v KPMG a odpovídání na naše zvědavé dotazy. Ale došlo i na odbornější zkušenosti – já jsem například měla možnost na hodinku se účastnit jednání s finančním úřadem, a musím říct, že na mě udělalo velký dojem, jak se manažer Tomáš „pral“ za svého klienta. I asistentka Katka se své úlohy - naší průvodkyně - ujala zodpovědně, a tak jsme měli možnost zúčastnit se slavnostního otevření nové „relax zóny“ s šampaňským a malým občerstvením. Už první den nás tedy zasáhla pohodová a přátelská atmosféra panující v celém daňovém oddělení.
Další dny už jsme byli trošičku víc zasvěcení i do samotné práce – téměř v každé skupince pro nás měli na závěr nějaký úkol, ať už cvičný nebo něco s čím zrovna potřebovali pomoc. Já jsem byla nejvíc nadšená ze skupinky GMS, které ale nikdo neřekne jinak než „fyzici“, jelikož se zabývá zdaněním fyzických osob (co ta zkratka znamená už jsem úspěšně zapomněla :-)). Tam se nás na úvodní povídání o skupince ujal manažer Pavel a pak s námi tři asistentky prošly postupně celý proces přípravy přiznání pro klienta – včetně veškerých programů, aplikací, administrativy apod. Takto vyškoleným nám pak bylo umožněno si přípravu přiznání také vyzkoušet – na reálném případu. Já osobně jsem z tohoto měla největší radost – pocit, že jsem, byť jen trošku, užitečná.
Podobná struktura našeho programu panovala i v ostatních skupinkách – povídání o tom čím se zabývají, praktická ukázka a nějaký zajímavý úkol.
Za možnost stínování jsem velmi vděčná – mám teď docela jasnou představu o tom, jak to v KPMG chodí, a odnáším si i přesvědčení, že bych toho všeho chtěla být součástí.
Pro doplnění jen uvádím, že Kačka mi sdělila radostnou zprávu, že již dostala nabídku pracovat v našem oddělení. Gratuluji!