Zpět na články

FAQ: Co dělat teď, aby to po škole klaplo?

Často dostávám dotaz, jak jsou důležité známky při výběrku. Odpovídám, že často vůbec. Je totiž celkem jedno, co za aktivity děláte během studia, ale pokud jenom studujete, tak pak vám dobrý známky mohou pomoct.

Všechno je to o schopnosti ukázat, že jste aktivní jednotlivec, který se sebou během studia něco dělal. Může to být cokoliv: hard-core studium, práce anebo aktivní zapojení v nějaké (třeba sportovní) komunitě apod. Pokud k tomu ještě umíte doložit výsledky nebo naučené zkušenosti, tak nás to zajímá a vám to určitě ulehčí výběrové řízení. Je to totiž jedna z věcí, která vás může ve výběrovém řízení odlišit a posunout dále.

Co hledáme, jsou zkušenosti a znalosti: Jak jste je získali, nám je jedno. Jednodušší to budete mít, pokud je máte podložené (vítězství v soutěži, vyznamenání, atd.), ale není to nutné. Tři základní kategorie aktivit, které rozepíšu, jsou: studijní, komunitní a pracovní.

* * *

Studijní typ

Charakteristika: Chci si odnést ze studia maximum. Získávám akademické znalosti a přináší mi to výsledky. Mám vyznamenání, prospěchové stipendium a / nebo červený diplom. Jsem úspěšný v esejistických soutěžích a / nebo byla moje bakalářská / diplomová práce nějak oceněna. Zapojuji se během studia do výzkumných grantů.

Studijní výsledky jsou často velmi podceňované. Důvodem je, že tyto výsledky mají často lidé, kteří studují relativně jednodušší obory anebo jejich hlavní deviza je schopnost velkoobjemového memorování. Ukažte, že schopnosti, kterými jste dosáhli těchto svých úspěchů, jsou výjimečné. Zamyslete se nad konkrétními schopnostmi a znalostmi, které jste během svého premiantského studia získali.

Komunitní typ

Charakteristika: Rozhodl jsem se, že budu věnovat svůj čas činnosti v rámci určité komunity. Pracuji na sobě a vím, co mi členství v této komunitě přináší. Zastávám různé role v dané komunitě (organizuji schůzky či jiné akce, vedu setkání, rozumím cílům dané komunity i své roli v ní) anebo jsem v rámci dané komunity výjimečný, např. vyhrávám soutěže, reprezentuji klub / Českou republiku.

Existuje řada takových komunit a nemusejí být pouze vysokoškolské. Pokud jste od mala členem skautu a fungujete jako vedoucí, je to rozhodně relevantní komunitní zkušenost. Pokud jste se věnovali volejbalu a v současnosti třeba trénujete žáky, rovněž je to relevantní komunitní zkušenost. Pokud pořádáte LARPy, setkání přátel comix anebo historického šermu, pořád to představuje relevantní komunitní zkušenost.

Na vysoké škole se můžete zapojit do řady již existujících uskupení: může to být AISEC, Club 307, Toastmasters, debatní klub, klub deskových her, výběr je nepřeberný. A pokud se vám žádný z existujících nelíbí, tak si založte vlastní.

Pracovní typ

Pracuju. Získávám pro budoucnost relevantní pracovní zkušenost. Pracuji v oboru anebo mám významnou zodpovědnost.

Pracovní zkušenosti jsou často velmi přeceňované. Pokud pracovní zkušenost nedává smysl, přinesla vám jen peníze. Tečka. Pokud nepracujete v oboru, ani nemáte významnou zodpovědnost, tak musíte umět vysvětlit význam své pracovní zkušenosti (např. jak jste používali své dovednosti, organizační schopnosti, jak jste řešili problémy a komplikované situace apod.)

* * *

Uvedené tři typy jsou asi ty nejzákladnější, se kterými se potkáváme. Hlavní je zkrátka umět ukázat, že smysluplně využíváte svůj čas vzhledem k pozici, na kterou se hlásíte. Brnkačka, ne? smiley Hodně štěstí. smiley

Volné pozice