Zpět na články

Darujeme krev

Oceňuju aktivitu KPMG, která několikrát ročně zařídí návštěvu zdravotnického personálu z nemocnice v naší pražské kanceláři, aby dobrovolníci mohli darovat krev. Jak to probíhá?

V první řadě je nutné se registrovat, aby bylo možné zájemce efektivně rozdělit do vyhrazeného časového úseku (celé dopoledne) a nepřišli všichni najednou. Je na každém, jestli vedle pracovních povinností může strávit alespoň část dne darováním krve. Lepší je vyšetřit si den celý, jednak se jedná o firmou placené volno, a potom po odběru asi málokdo bude fungovat na 100 %. Budu trošku předbíhat, ale na mě slabost dolehla až asi po hodině a docela mě to zaskočilo.

Už několikrát jsem o darování krve přemýšlel, ale dosud jsem nevyvinul potřebnou aktivitu, aby k tomu došlo. Přitom vím, že i na VŠE se občas část školy promění v dárcovské centrum. Takže pro studenty doporučuju sledovat tuto příležitost. Každopádně nyní jsem měl v den odběru volný kalendář a na rozdíl od dřívějších termínů jsem nebyl mimo kancelář. Těžko se mi teda hledaly výmluvy, proč tam nejít. Nejsem zrovna fanoušek jehel, ale pro dobrou věc to pár minut vydržím.

Po příchodu do prostor, které byly v naší budově vyhrazeny zdravotníkům, probíhalo nejdříve vyšetření. Z něj mohlo vypadnout, že člověk není vhodný dárce. Ať už s ohledem na rodinnou anamnézu nebo vlastní zdravotní stav. Od zkušených dárců z řad kolegů jsem se dozvěděl, že pravidelně několik lidí přes vyšetření k odběrům neprojde.

Můj profil byl pro darování vhodný, takže jsem "postoupil do dalšího kola", což bylo samotné darování. To probíhalo asi pět minut. Poslední fází byla občerstvovací místnost, která měla do nemocniční stravy daleko. Jednalo se doslova o hostinu, kde mohli dárci nabrat síly na zbytek dne, ať už ho trávili prací či odpočinkem.

Volné pozice