Daňová soutěž startuje: z shadowingu na full time z pohledu daňového nováčka
Jednou z možností jak se dostat na pozici tax assistant do daňového oddělení ve společnosti KPMG, je program stínování. O ten je možné se právě teď ucházet prostřednictvím daňové soutěže. Po jeho skončení bývá vybraným uchazečům následně nabídnuta možnost spolupráce na plný úvazek. Jsou tyto dvě zkušenosti v něčem odlišné, v čem se stínování liší od skutečné práce?
Každá A1čka (začínající asistent) začíná „full-time“ pozici úvodním školením v Equitaně (pro více informací o školení doporučuji článek Úvodní školení v hotelovém rezortu Equitana), které je skvělým zdrojem informací a nezapomenutelným zážitkem jak odborným, tak společenským. Doporučení je zřejmé – přes den dávat pozor a odnést si co nejvíc informací, po večerech se zapojit do team buildingových aktivit. Sebekriticky musím říct, že u obou byla moje snaha, ale druhý bod jsem vzhledem k blížícímu termínu státnic dost výrazně ošidila. Nutno podotknout, že to v tomto případě hraní si na „asociála“ se vyplatilo, takže na „TO DO“ listu je škola nyní už „checked ;).“ Nicméně, team-buildingové aktivity, jako např. hledání pokladu v týmech s námořníky nebo hraní bowlingu či jiných sportovních aktivit byly skvělá doplňková činnost po celodenním školení :-).
Tematická školení probíhala i po návratu do Prahy v tréninkovém centru v budově KPMG, tudíž se není čemu divit, když jsme po 5 týdnech občas tápali, co že jsme se to vlastně učili na začátku. Ještě že k tomu jsou dostupné materiály :-) a je možné si všechno zopakovat. Informací je opravdu mnoho. V tomto se „full-time“ odlišuje od stínování kde se nepřepokládá, že musíme znát veškeré postupy a interní slang KMPG.
A teď už je na řadě opravdová práce :-). V daňovém oddělení probíhá od října do února rotace po odděleních, aby si každý vyzkoušel práci pro všechny skupinky a následně proběhla volba (manažerů i asistentů), do které skupinky asistent zamíří. Do konce roku není (naštěstí) daňová sezóna, tak je čas se rozkoukat po firmě, zjistit kde je které oddělení (především je velmi užitečné znát cestu na IT oddělení – tam vám vydají monitor, klávesnici atd. nebo trefit do oddělení PPC (people, performance, culture) – tam vědí všechno, co se interních procesů týče a ochotně se o všechny zaměstnance starají) a samozřejmě je třeba také znát, jak jsou rozmístěné jednotlivé daňové skupinky. Je zřejmé, že toto není nutné znát během stínování, protože jste po celý den s osobou, které děláte stín :-). V každém případě je milé, že hned na začátku vyfasujete firemní notebook včetně internetu a další nezbytné náležitosti.
Po pár dnech každý pochopí zdejší slang, např. „zafiluj to“ (znamená: ulož elektronicky do Data Management System a papírově s razítkem do šanonu), schůzka bude v „akvárku“ (to jsou ty zasedačky v každém patře ve špičce budovy směrem k magistrále), koukni se do TIPu, použij nový template (šablona), připrav balíčky (modré průhledné desky plné zajímavých informací pro klienta) atd. Kromě jiného je velmi užitečné si nastavit jako výchozí tu tiskárnu, která je vám nejblíže (pokud se vám nechce chodit pro tištěné verze například do auditního oddělení o 3 patra výše ;-). Ostatně, s tou tiskárnou je vůbec vhodné být zadobře, umí i skenovat, kopírovat, tisknout na hlavičkový papír atd. S odborným slangem jsem se částečně seznámila již během stínování, a tudíž to pro mě alespoň občas není úplná „španělská vesnice.“
Stejně jako během stínování i pro prvoroční asistenty platí heslo: Když si nevíš rady, máš kolem sebe řadu ochotných lidí, kterých se lze na cokoli zeptat :-), včetně žádosti o zpětnou vazbu na zpracování dílčího úkolu. Každý kdysi nějak musel začít, tak není třeba při přípravě překladu či mailu věšet hlavu, cílem je se vše postupně naučit, a to nejen v průběhu pátečních školení. Od starších kolegů v open space se lze dozvědět nejen rady po odborné stránce, ale i spoustu zážitků od klientů, sdílet s nimi radost z úspěšných zkoušek na daňové poradce a celkově legraci v open spacu. Za služebně staršími kolegy/kolegyněmi je třeba jít do kanceláře, ale i ti přes svůj plný kalendář vám ochotně poradí.
Takže pokud vás baví se dále vzdělávat a mít kolem sebe mladý kolektiv ochotných kolegů a kolegyň, dveře do KPMG jsou otevřeny :-).
Pokud se rozhodnete jít do KPGM, tak vám určitě shadowing program mohu doporučit, jelikož je do dobrá, ale nikoliv nezbytná, průprava do plnohodnotného procesu. Když poté přijdete do open spaceu, tak se necítíte jako ztracená rybička v akvárku ;).