Credit review – další lahůdka pro asistenty z FS
Kdo ještě snad váhá nad tím, do jakého oddělení si dát přihlášku, bude mít, doufám, po přečtení následujících řádků jasno, že FS rozhodně není špatná volba. Většina asistentů u nás má totiž během předauditu (interim auditu) milou povinnost provádět tzv. credit review neboli prověrky úvěrů. Tak jako asistenti z oddělení COM1 a COM2 jezdí na inventury, my máme credit review.
Prověrka úvěrů je jednou z nejtypičtějších auditních procedur, které se během auditu banky, družstevní záložny nebo jiné úvěrové instituce provádí a která je zcela jedinečná právě pro oblast finančního světa. Poskytování úvěrů je jak známo jednou ze základních bankovních činností generující zisky, proto je logicky podrobena detailnímu zkoumání ze strany auditora.
Smyslem prověrky úvěrů je především posoudit přiměřenost zaúčtované opravné položky k úvěrům. Zde je důležité zdůraznit, že opravné položky k úvěrům jsou jednou z položek vykázaných v účetní závěrce, jejichž výše do jisté míry závisí na úsudku vedení banky. Navíc, opravná položka je nákladovou položkou, snižuje tak účetní zisk banky a proto zde existuje riziko, že vedení banky s nimi bude manipulovat tak, aby byl účetní zisk podle jejich představ. Manažeři banky mají zpravidla velký zájem na výši účetního zisku, jelikož se od něj odvíjejí jejich bonusová schémata. To, aby si banky nemohly pomocí opravných položek navíc uměle snižovat daňovou povinnost, je ošetřeno legislativně tím, že pouze velmi malá část opravných položek z úvěrů je daňově uznatelná. Daňovou účinnost pro tyto účely upravuje zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů. Zjednodušeně, pouze 2 % opravných položek jsou daňově uznatelná.
A co konkrétně asistent během prověrky úvěrů dělá? Nejprve od banky obdržíte všechny relevantní dokumenty pro Vámi vybraný vzorek úvěrů a to buď v elektronické, nebo papírové podobě. Testuje se pouze vzorek úvěrového portfolia, protože by nebylo technicky ani časově možné otestovat všechny úvěry. Úvěrová složka může být různě obsáhlá; není výjimkou, že k jednomu úvěru dostanete 2 nebo 3 přetékající šanony. V takovém případě je strategie jasná – takovému úvěru se vyhnout a přepinknout ho na někoho jiného. Pokud však není jiná možnost, musíte se začít šanony pomalu prokousávat.
Taková složka zpravidla obsahuje úvěrovou smlouvu s dodatky, zástavní smlouvy s dodatky, úvěrový návrh, který obsahuje cenné informace o dlužníkovi (majetková struktura), jeho finanční situaci, informace o jeho podnikání (v případě korporátních úvěrů) a informace o jeho hlavních dodavatelích a odběratelích, o účelu půjčky, rizikové ohodnocení klienta, jehož výsledkem je přidělený interní rating, ohodnocení kolaterálu apod. Dále v ní naleznete interní review úvěru, který si banka provádí sama pro sebe zpravidla na roční bázi. Pokud je úvěr zajištěn nemovitostí, je důležitou součástí úvěrové složky ocenění dané nemovitosti. Spolu s ním by neměl chybět návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí, aktuální výpis z katastru nemovitostí, z jehož části C „Omezení vlastnického práva“ je patrné, že zástavní právo je zapsáno v dané výši ve prospěch banky a to na prvním místě. V případě zástavy nemovitosti je rovněž v zájmu banky, aby daná nemovitost byla pojištěna a aby případné pojistné plnění bylo vinkulováno na banku. Tolik jen pro představu, kompletní složka toho samozřejmě obsahuje mnohem více.
Potom, co obdržíte zmíněné dokumenty, začnete vyplňovat do předpřipraveného vzorového souboru informace, které se dozvíte ze složky. Zajímá vás, jaký je úvěrový rámec, splatnost, úroková sazba, apod. Dále se uvádějí informace o dlužníkovi, o jeho finanční situaci o jeho podnikání, jeho konkurentech, o vývoji segmentu trhu, ve kterém působí a další. V této chvíli provádíte rovněž základní finanční analýzu jeho výkonnosti a finančního zdraví; zdrojem informací jsou finanční výkazy, které dlužník bance pravidelně předkládá.
Jednou ze zásadních částí credit review je posouzení již zmíněného zajištění úvěru nebo-li kolaterálu. Úvěr je zpravidla zajištěn několika zajišťovacími instrumenty, kterými mohou být směnky, zástavní právo k nemovitosti, zástavní právo k obchodnímu podílu, zastavení běžného či termínového účtu, zajištění postoupením pohledávek, zastavení cenných papírů, zastavení movitého majetku, bankovní záruka nebo ručitelský závazek. Jako asistent auditora nejprve posuzujete zajištění tak, že se ujistíte, že zástavní právo vzniklo, když se přesvědčíte o existenci smlouvy a dokumentu, který dokládá vznik zástavního práva. Poté zjistíte reálnou hodnotu zástavy (např. ze znaleckého posudku, tržní ceny, vlastního ocenění, apod.) a přesvědčíte se, zda banka zohledňuje zajištění v čisté realizovatelné hodnotě. Realizovatelná hodnota zajištění se stanoví pomocí koeficientů, které nabývají hodnoty od 0 % do 100 %. Je zřejmé, že koeficienty se budou u zajišťovacích instrumentů lišit a jejich určení je subjektivní záležitostí. Na Vás je, abyste posoudili, že koeficienty používané bankou jsou přiměřené kvalitě zajištění. Nejdřív to není nic jednoduchého, ale postupem času se zlepšujete a pak už to jde rychleji. Na závěr zkontrolujete, že banka v databázi zajištění uvádí správné hodnoty.
Asi nejdůležitějším výstupem, který by měl z credit review vzejít, je posouzení, zda opravná položka, která banka k úvěru vytvořila, je přiměřená. Je jasné, že pokud je úvěr kvalitní, tzn., pokud dlužník splácí včas a úvěr je kvalitně a dostatečně zajištěn, není o tvorbě opravné položky ani řeč. To ale samozřejmě není pravidlem. Banky se v souvislosti s opravnými položkami řídí vyhláškou ČNB č. 123/2007 Sb. Podle této vyhlášky si banka může vybrat jednu ze tří možných metod pro tvorbu opravných položek. Asistent auditora by měl všechny 3 znát, umět s nimi zacházet a interpretovat jejich výsledky.