Co musí umět nastupující auditor?
Několikrát jsem se už setkal s dotazem, co by měl umět absolvent, který chce nastoupit do auditu. Jednou se mě dokonce ptal nový kolega, který od srpna nastujupe a láme si hlavu s tím, co by se měl všechno přes léto naučit. Dal jsem dohromady pár tipů.
Hned první rada, která mě napadla je nejdůležitější:
Nedělejte nic, užijte si prázdnin!
Každý asistent vám potvrdí, jak je to hrozný naskládat všechny aktivity, které jste běžně přes léto stíhali, to 5 týdnů dovolené. Opravdu je to nemožné a první co vás potom napadne je, jak to bylo super mít čtyři měsíce prázdnin. Proto vám radím, užijte si ty poslední prázdniny, sejděte se se všema kamarádama a naplánujte si jednu kalbu za druhou. Potom už na to nikdy nebudete mít dost času ani nálady!
Pro ty z vás, co neví, co je to kalba nebo prázdniny, tu mám ještě pár nedůležitých rad.
Staň se účetním bohem!
Jestli jsem něco opravdu postrádal na začátku své „auditní kariéry“, tak to byly základy účetnictví. Kdo měl účetnictví na střední, nebo se tím více zabýval na vejšce, bude to celkem zvládat. Já jsem studoval gympl a na podnikovce jsme měli účetnictví jeden semestr… Není nic horšího, než když vás jako čerstvého auditního nováčka pošlou za paní účetní a ona vám vypráví, že to hodila na „třistajedenáctku“ oproti „šestsetdvojce“ a „třičtyřitrojce“ a vy vůbec netušíte o co kráčí . Navenek ale musíte dělat, že tomu perfektně rozumíte. Pak přijdete zpátky za kolegy do zasedačky a přetlumočíte jim, že to paní účtovala na nějakou „ třistajedničku“. Kolegové vám poví, že takový účet neexistuje a jdete se jako blbec zeptat znova, i když víte, že vám to stejně nepomůže
Nechci vás strašit. V praxi se hodně rychle naučíte vše, co potřebujete, ale alespoň zběžně se vyznat v tom, jak se účtuje banka, pohledávky, nebo závazky se vám bude určitě hodit a rozhodně to není nic složitého. Stejně tak se vám budou hodit čísla těch nejdůležitějších účtů, nebo hrubý přehled o tom, jak vypadá rozvaha a výkaz zisků a ztrát.
Expert na deriváty
Když u nás nastoupíš jako nováček, určitě se nepočítá s tím, že umíš auditovat. Pokud budeš umět trochu účetnictví, jak jsem zmiňoval nahoře, je to určitě velké plus pro tvoje hodnocení a především velká opora pro tvoje sebevědomí. Není to ale podmínka a tak se určitě nemusí bát ani ten, kdo se za účetního boha nepovažuje. Je ale potřeba počítat s tím, že první měsíce budeš chodit z práce docela vyšťavěný, protože toho nového na učení je opravdu hodně.
Pro nové asistenty se většinou nechávají sekce pohledávek, zavázků a bankovních účtů. Některé společnosti ale můžou mít jednoduché třeba i mzdové náklady, nebo majetek. Na to se není třeba nějak extra připravovat. Spíš to říkám proto, aby jste se nebáli, že dostanete auditovat třeba finanční deriváty, nebo rezervy. I když, jeden nikdy neví…
Tabulkový specialista
Jestli ale opravdu chceš něčím zazářit, tak je to znalost excelu. Budeš s ním pracovat denně a je potřeba ho znát dobře. I když se ze začátku velké nároky nekladou, bez kontingenční tabulky, nebo základních funkcí se neobejdeš. I když jsi úplný nováček, někteří vedoucí by nemuseli zrovna dobře nést, když budeš vytvářet kontingenční tabulku půl hodiny s pomocí excelovské nápovědy . Jestli má něco cenu, doporučuju podívat se na funkce IF, VLOOKUP nebo třeba SUMIF. Dále je potřeba umět sestrojit pivotku, ovládat filtry a grouping. A proč mluvím v pseudoangličtině? Protože veškeré programy jsou u nás v angličtině a na to je potřeba taky se připravit. I když víš, co hledáš a jak na to, anglický excel ti to může občas dost zkomplikovat, když na to nejsi zvyklý a nikdy jsi s ním nepracoval.
Abych to shrnul, extra příprava zkrátka není nutná. Potřeba je pořádně si užít prázdniny, technické základy se člověk naučí na úvodních školeních a vše ostatní během prvních pár měsíců. Znalost excelu se opravdu hodí a vše ostatní, co jsem v tomto článku zmínil, je spíš nadstandard pro ty z vás, kdo chtějí být od začátku za hvězdu.
Tak nezapomeň, chce to úspěšně složit státnice, užít si léto v parádnim stylu a uvidíme se v září v kanclu. Čau.