Zpět na články

Co jako bývalý zaměstnanec napíšu jednou o práci v KPMG?

aneb výhody práce v KPMG, o kterých se moc nemluví… Po dvou letech ve firmě jsem se rozhodl vyhodnotit má očekávání coby absolventa od práce v KPMG. Jak KPMG dopadla? Nastoupil bych znova?

Úvahu jsem rozdělil na dvě části: a) o čem se dle mých zkušeností mluví jako o výhodách práce zde, b) o čem se nemluví, ale dle mého názoru to výhody jsou.

1) O čem se nemluví

Zpětná vazba – hodnocení za každou větší zakázku

Dle mých zkušeností v naprosté většině firem dostane člověk zpětnou vazbu jednou za rok/půlrok jestli vůbec. Těžko se tak dozvídá, jak ostatní vnímají jeho výkon a silné a slabé stránky. To může být problém hlavně když se chce člověk posunout někam dál a neví přesně v čem by se měl posouvat. Jelikož u nás jsme hodnoceni za každou větší zakázku, dostává člověk zpětnou vazbu v průběhu roku. Bezprostřední zpětná vazba, může být i konkrétnější (užitečnější). Kolik té zpětné vazby tedy dostanete? Já jsem během jednoho roku napočítal přes 20 hodnocení za jednotlivé zakázky + 3 setkání na hodnotícím meetingu s manažerem (každý máme ve firmě přiděleného jednoho manažera, který nám pomáhá v osobním rozvoji).

 

Kompenzace přesčasů

Upřímně řečeno nevím jestli se o tomhle mluví či ne. Tady na blogu se o tom určitě mluví, ale stejně se občas setkávám s překvapivou reakcí, že někdo jako ve velké čtyřce je nám práce přesčas kompenzována. Přesčasy mimo sezonu si buď můžeme nechat proplatit, nebo si je vybrat formou volna.

Profesionální prostředí

Je jasné, že každá firma se honosí tím, že je číslo jedna ve svém oboru (kritérií dle kterých se dá hodnotit je mnoho tak si každý vybere jedno to své nej a prohlásí ho za nejspolehlivější – jak jinak… :-) ). Proto se raději vyhnu diskuzi typu kdo je největší.

Pro mě je důkazem profesionálního prostředí to, že zde pracují odborníci, kteří patří ke špičkám svých oborů (Jan Linhart, Zdeněk Tůma). KPMG si dokáže takovéto osobnosti nejen vychovat (Jan Linhart, Partner odpovědný za služby pro automobilový průmysl), ale je rovněž natolik atraktivní, že dokáže přitáhnout i kapacity zvenku (Zdeněk Tůma, bývalý guvernér ČNB). Jistým důkazem vysoké kvality služeb je také určitě portfolio klientů, kterým se může KPMG nejen v ČR ale i globálně chlubit.

2) O čem se mluví

Kromě výhod, o kterých se podle mne tolik nemluví, uvádím ty, které jsou stará známá věc (proto jen stručně)

 

Dobrá pracovní atmosféra – dobrý kolektiv

Nejsou to jen takové řeči? Ne nejsou… Proč je tomu tak právě u nás? Já myslím, že je to z několika důvodů.

  1. nastupuje každoročně velká skupinka mladých lidí, hned ze začátku spolu stráví na školení několik týdnů což kolektiv stmelí.
  2. všichni co nově nastoupí čelí podobným výzvám a pomáhají si (když už se znají z toho školení :-) )
  3. přijde mi, že lidé jsou již při assessment centrech vybírání i tak, aby zapadli

 

Velké pracovní nasazení

Mé očekávání splněno :-), opravdu se tady člověk nenudí a práce je hodně, což platí obzvláště v sezoně. Jsem však rád, že se nenaplnili mé černé představy o omezení rodinného/sportovního života na minimum. Stále zvládám chodit na fotbal, běhat maratony (tj. na ně i pravidelně trénovat), chodit do hospody s kámošema a třeba i jezdit na dovolenou :-) Zkrátka to, co jsem občas slýchával na vejšce, že soukromej život vstupem do BIG 4 končí je blbost.

 

Celosvětové renome firmy

Pracovní zkušenosti v KPMG otevírají pracovní nabídky nejen v ČR, ale i v zahraničí

 

Plat

Je rozhodně nad průměrem toho, co absolvent dostane jinde

 

Využití aj

 V práci se používá angličtina denně, takže člověk  jazykově „nezakrní“

 

Možnost růstu

Člověk má možnost jít krátce po škole rychle nahoru.

 

Vzdělání

O tom, že kromě ACCA studia absolvujeme spoustu dalších školení je tady na blogu už napsáno dost a ještě určitě hodně napsáno bude – jen ve zkratce: soft-skills školení, školení efektivity při práci, školení statistického software, školení naší auditní metodologie, školení základních a pokročilých funkcí Office, školení jak vyhledávat informace o podnicích a mnoho dalších.

 

 

Možná si teď někdo říká, proč je v nadpisu článku hovořeno o mé práci v minulém čase. Vycházím pouze z předpokladu, že všechno jednou končí  :-). A odpověď na otázku zda bych nastoupil znova? Určitě bych nastoupil znova. Mám pocit, že není mnoho prací/firem, které by absolventovi mohly dát tolik jako právě tato. Aspoň v mém blízkém okolí takové práce pro absolventy jsou jen těžko k nalezení.

Volné pozice