Být či nebýt v open space
LEVEL UP - When a player of a videogame has earned enough experience points to acquire a new level in a skill or skills. Often is accompanied by the ability to wield new weaponry, access new places, or begin new assignments. (Zdroj: Urban Dictionary)
U nás tento jev nastává pravidelně vždy k 1. říjnu. Samozřejmě jen u těch, kteří nasbírali dost zkušeností a dovedností, aby vyšší level zvládli. Co se týče „new weaponry“, není to bohužel tak akční. Dostal jsem sice nově „supr zbraň“ v podobě E6230 s 3GHz i7 8GB RAM a 8hodinovou výdrží na baterku, ale to všichni. Při velké míře nadsázky a zavření všech očí našeho HR, kteréžto nemusí mít tolik pochopení pro tuto metaforu, by se sem dali započítat juniorní kolegové, kterým nově (občas) zadávám práci. „New assignments“ – to by vydalo na vlastní článek, ale nevím, jestli dostatečně atraktivní. Ale pokud by byl zájem… A konečně se dostáváme k nosnému tématu tohoto článku – „new place“.
Ne, nemyslím tím, že bych automaticky šel do kanceláře v Sydney, Londýně nebo Šanghaji. Ale „vyletěl jsem z hnízda open spacu mezi ostřílené konzultanty“ – do kanceláře, kde sedávám (a psávám) již 2 a půl měsíce, a rád bych udělal něco jako srovnání.
Hned na úvod – open space v MC se rozhodně nepodobá tomu v auditu, jak o něm psal Kuba. V MC se u klienta nepracuje v tak velké míře, a proto je u nás v openu výrazně živo. Zároveň si náš open space nepředstavujte jako jednu velkou plochu, kde jsou jen stoly a židle. Prostor je opticky oddělen paravány, takže abyste viděli druhým do monitoru, musíte pro to vynaložit určité úsilí. Pro lepší představu přikládám foto.
(Pozn.: kvalita fotky byla záměrně snížena za účelem minimalizace rizika nechtěného vyfocení neveřejné informace
Na ilustrační fotografii můžete vidět, že orientačně se pohybujete na škále od dveří k oknu. Tomu odpovídá i něco jako hierarchie – po příchodu vás zpravidla posadí ke dveřím a postupem času díky fluktuaci a přesunům se posunujete k oknu. Tam na vás čeká výhled podobný tomuto:
Kousek příjemné zeleně a hlavní vchod hotelu Hilton, kde se občas něco děje (např. návštěvy zahraničních představitelů a s tím spojených policejních manévrů – prostě spousta koukatelné akce). Také pokud by Vltava zvládla letní deště ještě hůře než letos, máte to z první ruky.
A nyní to srovnejme s mým nynějším výhledem:
Ano. Nyní mám výhled na vnitřní chodbu. Mohli bychom zde hledat výhody, jako že vidím, kdo se tady pohybuje, je lépe vidět, jak pracuji (a na můj monitor hůře), ale ve věci výhledu open space bezesporu vyhrává a připisuje si první bod.
Často zmiňovaná nevýhoda open spacu bývá výrazně rozdílná představa o optimální teplotě pro práci. Snad kvůli vysoké míře přátelskosti, shodnout se zda je příliš zima nebo příliš vedro nebyl ani tak problém. Ale jak jste si všimli na první fotografii, vzduchotechnika je umístěna pouze na straně dveří. Takže pokud jste se „probojovali“ k oknu, v letních měsících si budete klimatizaci užívat nejméně. Holt za úspěch se platí.
Zato v kanceláři je to jinak. Místnost je to menší a navíc uzavřená, takže se tady mikroklima udržuje výrazně snázeji. Méně lidí se i lépe domluví. Přestože podezírám náš termostat, že umí jen stav „Sibiř“ a „Peklo“, tak tady kancelář vyhrává. Léto jsem tady sice ještě nezažil, ale věřím, že se výhra kanceláře jen potvrdí.
Další (a asi i rozhodující, neb to začíná být příliš dlouhé) kategorií je atmosféra. Hluk a nemožnost koncentrovat se bývají obvyklými výtkami proti konceptu open spacu. Telefonující kolegové, hlasité bavení se, leckdy mimopracovně, to jsou všechno situace, které jsem v open spacu zažíval. Ale dobrá sluchátka a připravené playlisty jsou jednoduchým způsobem, jak se s tím vypořádat. To ticho v kanceláři pro mě byl zpočátku trošku nezvyk. Co se tedy týče možnosti soustředit se na práci, přednost kanceláře nikoho asi nepřekvapí. Ovšem v jednom kancelář nemůže být nikdy lepší – v té uvolněné atmosféře plné legrace. Ta ale nejde popsat. Tu člověk musí zažít.
Výsledek bych tedy shrnul do závěrečného doporučení – určitě nepřeskočte fázi sezení v open spacu (platí určitě pro MC), ale je nutné vědět, že nastal čas předat své místo mladším a jít dělat seriózního a vážného konzultanta .
Ale protože open space je peklo, tak pro jistotu přikládám 3, 5, 6 a 7 rad, jak tam přežít. Psali to na internetu, takže to musí být pravda.