Zpět na články

Assessment Centrum, AC, přijímací řízení, náborovky … každému jak je libo

V poslední době mě několikrát oslovili lidi zvenku ohledně AC – jak to probíhalo, jak se připravit na esej, zda vybrané oddělení je vhodné a tak podobně. Pochopila jsem, že čas „Ácéček“, kdy ve spodních patrech budovy se potí lidé u compu a řeší případovky je neúprosně zase tady.

Napadlo mě, že by bylo dobré shrnout nějaké postřehy od kolegů, kteří tuto šílenou proceduru podstoupili minulý rok (už je to přece jen nějaký ten pátek, kdy jsem se tehdy ještě u papíru a propisky stresovala já, a pak 14 dnů čekala na výsledky) a doplnit tak náborové brožury a oficiální linky o ne až tak oficiální informace :-). Snad bude všem ku pomoci nebo alespoň částečně odbourá stres.

 

Na úvod ale pár informací o průběhu výběrového řízení

Vyplníte formulář na našich webových stránkách – uvedete informace o svém vzdělání, jazykové vybavenosti, přiložíte motivační dopis a životopisy v ČJ a AJ

Pokud budete splňovat kritéria požadovaného profesního profilu, zašleme vám e-mail s registračními údaji. Z nich si vyberete termín vašeho výběrového řízení (od února do května).

Následovat bude pozvánka na testovací část, která se skládá z on-line výkonových testů testujících vaše logické a analytické myšlení, eseje a testu z angličtiny (pro zájemce i z němčiny) a z eseje v českém/slovenském jazyce. O výsledku Vás informujeme nejpozději v následujícím dnu.

Když úspěšně zvládnete testovací část, postoupíte do dopoledního Assessment Centra, kde vás čeká interaktivní část výběrového řízení. Ta se skládá z řešení případových studií a krátké prezentace v anglickém jazyce. Assesment centrum probíhá jeden nebo dva dny po testování.

Posledním kolem probíhajícím v odpoledni téhož dne jsou pohovory s manažery a partnery společnosti a zástupci HR oddělení.

Ještě v tento den se dozvíte výsledky a jste pozváni na další den ke krátkému pohovoru s partnerem oddělení.

Pokud vás vybereme do našeho týmu, ještě ten den od nás dostanete pracovní nabídku!

 

A jaké jsou reakce?

Lucka

"Na AC jsem se celkem těšila. Jako studentka VŠ jsem nebyla pod tlakem, že nemám práci a tak jsem si to AC užila a možná i tento fakt sehrál úlohu v tom, že mně nakonec vzali. AC v KPMG vedla personalistka Eva Straková spolu s Hanou Velíškovou a Ivanou Stibůrkovou jako zástupkyni z daní. Po celý čas panovala na AC uvolněná atmosféra. Z velké míry k tomu přispěl i fakt, že se na AC střetla parta skvělých lidí, z kterých se dva (Stáňa a Jirka) nakonec stali mými kolegy. Nebyl tam nikdo, kdo by si tvrdě šel za svým názorem, vždy jsme se při úkolech shodli na nějakém kompromisu. I samotné úkoly byly postavené tak, aby se ukázalo, kdo dokáže pracovat v týmu. Prvním úkolem bylo připravit krátkou prezentaci v angličtině na vybrané téma (zvolit jsme si mohli z pěti témat) a cílem bylo (podle mně) být originální a zaujmout. Další dva úkoly spočívali v tom, aby jsme se všichni shodli na řešení problému a přijali jednotné stanovisko. Personalistky si všímaly jak reagujeme, jak se chováme k ostatním a jak zvládáme práci pod stresem.

Jako velké plus vidím fakt, že výsledky jsme měli obratem. Manažerka + zástupkyně PPC se poradily a daly nám do hodinky vědět. To fakt oceňuju.

Celkově to můžu shrnout jako cennou zkušenost a příjemně strávené dny."

 

"Přijímací řízení jsem absolvovala cca před čtyřmi lety. Nebudu lhát, taky jsem z toho měla vítr, ale určitě se to dalo zvládnout. Hlavně to chce pohodu a nepropadat stresu, o to lepší budou výsledky.

Co se týká eseje z mé zkušenosti se nejednalo o nic odborného. Šlo spíše o to, aby se otestovalo vyjadřování (zda to, o čem píšete, má hlavu a patu) a alespoň částečně zvládáte psanou angličtinu. Tématicky se na tuto část asi nedá moc připravit, ale doporučila bych Vám se podívat na nějaké psané anglické texty např. o politickém dění nebo jak strukturovat dopis/e-mail. Určitě bude pro Vás plus, když prodáte slova typická pro psaný text (with respect to, however, relating to, kind regards, etc. :-))."

 

Martina a její příspěvek s názvem Tajemný pojem AC

"Až po pár rokoch na vysokej škole som sa dozvedela, čo znamená skratka AC v spojení s personalistikou, konkrétne v oblasti náboru zamestnancov. V rámci jedného predmetu zameraného na riadenie ľudských zdrojov sme na úvodnej hodine mali obsah kurzu, kde sa vynímala táto nejasná skratka AC/DC. V prvom momente som si spomenula na hudobnú skupinu s takýmto názvom, ale bolo jasné, že tou skupinou sa na prednáške zaoberať nebudeme. Po pár týždňoch som sa dozvedela, že AC, teda Assessment center znamená: „Assessment Centrum (AC) je speciální diagnostická metoda, která se používá pro výběr zaměstnanců z většího počtu uchazečů. Termín Assessment centrum je možno přeložit do češtiny jako hodnotící centrum nebo diagnosticko-výcvikový program.“

Po tom, čo to všetko obsahuje a aké to môže byť náročné, som si povedala, že sa mu budem vyhýbať a nebudem posielať svoje CV do firmy, kde je potrebné prejsť cez AC. Opak je pravdou a ja píšem tieto riadky ako zamestnanec KPMG, kde je AC povinnou súčasťou výberového konania, konkrétne jeho druhou časťou.

Keď píšem druhou časťou, tak najprv musíte úspešne zvládnuť testovaciu časť, ktorú tvoria testy všeobecných predpokladov. Tie sme absolvovali na počítačoch v podobe, ktorá je veľmi príjemná až hravá. Znova som si spomenula na svoje študentské časy, keď som v rámci iného predmetu z oblasti personalistiky (na bakalárskom štúdiu som bola presvedčená, že chcem pracovať v oblasti HR) mohla tieto testovacie nástroje vyskúšať. Najväčšie obavy som mala však z testu z angličtiny. Totiž, predtým, než som poslala CV do KPMG mala som možnosť stretnúť sa s manažérmi a inými zástupcami firmy a dozvedela som sa viac nielen o samotnej náplni práce, ale aj o postupoch výberového procesu. A vraj najhoršie dopadnú vždy testy z angličtiny. Preto asi rozumiete, že som pred nimi mala rešpekt. Najviac ma však pobavila téma eseje v nemeckom jazyku (test z nemeckého jazyka môžu absolvovať uchádzači dobrovoľne, nemčina je vítaná viac v daniach). Po všetkých tých testoch bolo potrebné len čakať. Čakanie na výsledky sú vždy najdlhšie. Ale večer, keď mi zazvonil telefón s neznámym číslom, vedela som, že idem ďalej. Toho tajomného AC som sa v tom čase už tak nebála, keďže som mala dostatok informácii a skúsenosti ako ho „prežiť“ a úspešne zvládnuť. A asi všetky tieto informácie k niečomu aj boli dobré, keďže píšem tieto riadky :)

A akú radu na záver k tomu, aby ste AC zvládli úspešne? Netreba sa báť, treba si veriť, že to zvládnete. Vašu sebadôveru posilní aj to, že ste naozaj poriadne motivovaní prácou vo firme. Je potrebné k tomu pristúpiť spôsobom, že „je to skvelá firma a ja sa chcem stať jej zamestnancom“. V samotnom AC sa netreba báť vyjadriť svoj názor. V podstate je nutné, aby ste sa vyjadrili a nejako prejavili. Veď ako inak môžete zaujať, že práve vy ste tá správna osoba, ktorú si majú spomedzi všetkých tých uchádzačov vybrať. Ticho a bez slov môžete sedieť niekde inde, napr. v divadle. V AC je potrebná aktivita. Ale všetko s mierou. Netreba to preháňať a ostatných účastníkov nepustiť k slovu. Pretože KPMG si síce cení individuálny výkon, ale dôležitejšia je však tímová spolupráca.

Tak veľa šťastia a úspechov v AC :)"

Volné pozice