ACCA zkoušky pro nováčky
Ačkoli díky stáži už nejsem úplným nováčkem, tak ACCA pro mě je nová zkušenost. Studium jsem zahájil v souladu s firemní politikou až při hlavním pracovním poměru. Jak to u nás funguje?
Studiu předchází uznání některých zkoušek na základě vašeho dřívějšího studia, typicky podle předmětů odstudovaných na vysoké škole. Pak se můžete přihlásit na kurz a začít. Abych to trošku specifikoval, nehlásíme se úplně sami. Protože v KPMG každoročně začíná studium ACCA desítky nových kolegů, za které firma také hradí poplatky za kurzy a následné zkoušky, tak máme koordinátorku z našeho HR oddělení, která se o nás stará. Organizuje nám přihlášky, termíny kurzů, termíny zkoušek. Naší jedinou starostí pak je se kurzu zúčastnit a složit zkoušku.
Musím se smát, když jsem si ještě před pár lety říkal, ať už tu školu mám za sebou a nikdy vice nechci o škole slyšet. Ještě jsem neměl ani poslední státnice a už jsem seděl na kurzu manažerského účetnictví. Jak moc náročný kurz je, záleží na zkušenostech každého. Asi nejlepší postavení mají kolegové, kterým zkouška skoro mohla být uznána na základě studia z vysoké školy, ale nestalo se tak. Naopak nejslabší výchozí pozici mají účetnictvím nepolíbení. I když je to relativní, protože pak nejste svázáni a přijímate nové informace svobodněji, než když vás ruší změny proti školnímu výkladu.
Názor na kurz a přístup k němu se různí. Někomu vyhovuje vice samostudium a v kurzu vedeném ve třídě s ostatními nevidí přínos. Jiný zase rád využije kurzu vedeného ostříleným lektorem, se kterým jde v reálném čase řešit problémy, které nás během kurzu trápí. Otázkou přístupu je také cílení výsledku. Existují rebelové, kteří považují za optimální výsledek 50 %, což je minimální počet bodů pro splnění. Vyznavači této teorie raději riskují spadnutí na špatnou stranu barikády, než by věnovali studiu příliš mnoho času. Potkat ovšem můžete i ambicióznější kolegy, kteří se mohou pochlubit nejlepším výsledkem v České republice i větším regionu.