Zpět na články

„A to byste chtěli benefity.“

V tomto článku bych se chtěl podělit o informace na tu část pracovního poměru, o které všichni víme, že není vhodné se na ni ptát při pohovoru, ale zároveň nás všechny zajímá – firemní benefity.

Pravidelný měsíční plat a pocit dobře vykonané práce samozřejmě není jediný způsob, jakým se naše firma svým zaměstnancům odměňuje za poctivě vykonanou práci, ale je zde několik další způsobů souhrnně nazývané firemní benefity. Ono jich asi bude víc, než by se na první pohled zdálo, a třeba i některého kolegu překvapí. Výhodou příležitostné práce u různých klientů je to, že občas člověk zjistí, že ne vše co považuje za samozřejmé, není standard, ale svým, způsobem benefit.

Začněme typem „Nefinanční benefity“.

Zde se jistě dají zařadit 3 dny pracovního volna nad rámec standardní dovolené, oficiálně zvané Dny firemního volna. Jelikož je ale (prý) dle zahraniční praxe u nás zavedl František Dostálek a v interním reportingu jsou vykazovány pod kódem FHOLI, jsou familiérně nazývány ‚Františkovy holidays‘.

Dále tady máme společensko-kulturní akce. Sem jistě patří vánoční večírek – oproti jiným firmám naštěstí pořádaný v pátek a je možno se tak seznamovat s kolegy z jiných oddělení déle, než by bylo odpovědné v případě potřeby podávání pracovního výkonu následující den – a taky společná návštěva divadla – vždy jsou na výběr různá představení v různých divadlech (z jednoho takového představení jsem si vypůjčil název tohoto článku).

A nyní k těm finančním benefitům.

Nevím, s jakými finančními benefity jste se setkali vy, ale mě se vždycky vybavily stravenky. Stravenky na jídlo a v lepším případě na kulturu nebo sport. Takže možnosti značně omezené. V KPMG ČR jsem se setkal s liberálnějším jiným přístupem. Každému zaměstnanci je na začátku fiskální roku nahrána fixní částka na virtuální účet u partnera zprostředkovávajícího benefity, a každý si sám následně vybere z nabídky to, co jej láká a co využívá. Ať už je to kultura, sport, různé kurzy, zdravotní záležitosti nebo i ty stravenky.

Dále dostáváme příspěvky na životní pojištění.

V MC je od úrovně Consultant výše navíc ke stálému platu variabilní složka dle splnění cílů.

Co nemáme

Z právní formy naší společnosti je patrné, že asi nemáme zaměstnanecké akcie.

Ten největší benefit

Pokud nepočítám našeho řídícího partnera pro MC, tak pro mě osobně je největším bonusem asi kafe v kuchyňce. Jelikož jej piju hlavně pro jeho pozitivní účinky na mou schopnost neusnout a ne pro opojnou kávovou chuť, jsem s ním zcela spokojen. Když potom člověk zjistí, že u klienta nic takového nemají a mají možnost buď vlastní, nebo z automatu za deset korun, rázem se naskýtá otázka, kolik díky tomu ušetřím. Když si vezmu, že jich za týden vypiju i 20, tak se dostávám při hrubých počtech na 10 tisíc Kč. A ještě k tomu je nemusím danit. (Doufám.)

Volné pozice