Zpět na články

Jak na stáž do KPMG

Petr je hrdým nositelem KPMG barev, ale zároveň student manažerské informatiky na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci (TUL) a také nadšenec pro datovou analýzu, investiční trhy a finance. Do oddělení Risk Consultingu (RC) nastoupil v rámci povinné dvousemestrové praxe. O tom, jak se mu podařilo na stáž dostat a na čem u nás v „ársí“ pracuje, píše níže.

Za zeptání nic nedáš

Prvně jsem svou vysněnou praxi hledal ve svém okolí. Nicméně Liberecký kraj nabízí oproti Praze výrazně méně pracovních možností, a tak jsem váhal, kam vlastně jít. Náhodou na mě na pracovním portále vyskočil inzerát KPMG na pozici Business Analyst v týmu Financial Risk Management, který mě zaujal. Abych byl upřímný, v rámci studia jsem se s regulacemi bank či řízením rizik pořádně nesetkal, ale popis práce (především technických dovedností) se mi líbil. Pozice sice nebyla vypsána pro stážisty, ale i tak jsem si řekl, že za optání nic nedám. Takže jsem zkusil štěstí, poslal životopis, motivační dopis, vyplnil přijímací testy a možnost stáže si v KPMG bez problému domluvil.

Výběrko a onboarding

V následujících dnech jsem dostal pozvání na pohovor, který v KPMG probíhá ve dvou kolech. Není se ale čeho obávat. Mně osobně pomohlo, že jsem byl v neustálém kontaktu s recruiterkou, která mi byla v průběhu výběrka oporou a ochotně a trpělivě odpovídala na veškeré mé dotazy.

Po úspěšném absolvování pohovorů jsem v létě nastoupil. První den dopoledne na mě čekalo povinné školení základů bezpečnosti, prohlídka budovy a předání firemního notebooku. Po polední pauze jsem se seznámil s novými kolegy, kteří mi hned na začátek zadali práci na první zakázce. Líbilo se mi, že jsem dostal zadání na spíše technickou práci, která odpovídala mému profilu a nebyl jsem hozen do něčeho absolutně neznámého. Z počátku jsem často nevěděl, jak mám pokračovat, ale nebál jsem se zeptat a vždycky mi někdo z kolegů vše vysvětlil do detailu.

Na jakých projektech jsem se podílel

I jako stážista jsem měl možnost pracovat na opravdu rozmanitých projektech. Podílel jsem se na vytváření automatizačních nástrojů pro regulatorní reporting, výpočet očekávaných úvěrových ztrát (ECL), vytvářel jsem prezentace pro externí školení a účastnil se mnoha schůzek s klienty. Projekt, který mě bavil nejvíce, bylo psaní byznysové analýzy na nástroj pro výpočet ECL.

Technické skupinky

Na podzim jsem byl u zrodu interního projektu ­­- technické skupinky, ve kterých si s kolegy napříč oddělením předáváme znalosti z tvorby databází, BPMN a UML notací, jazyků Python, R, SQL a VBA. Což je opravdu skvělá zkušenost, která se mi obzvláště líbí, protože na sobě vidím neskutečný progres za poměrně krátký čas.

Pro koho je stáž v RC jako dělaná

Osobně si myslím, že je praxe v RC ideální pro studenty mého oboru, protože stejně jako náš obor i toto oddělení propojuje finanční a ekonomické znalosti s těmi technickými. V KPMG jsem maximálně spokojen a budu zde i nadále nabírat zkušenosti při magisterském studiu.

Pokud jsi student Technické Univerzity v Liberci a možnost praxe v KPMG tě zaujala, tak mě neváhej kontaktovat na LinkedInu a já ti rád poskytnu více informací.

Volné pozice