Tomáš Kočař
Advokát, Legal
Od projektů s často mezinárodním přesahem si Tomáš Kočař, advokát KPMG Legal, odskočil k podpoře lokální iniciativy Zachraň jídlo. Je z toho více než roční spolupráce, která vyústila publikací příručky, a především reakcí příslušných orgánů na nutnou změnu legislativy.
Během studia na základní a střední škole ve mně máloco zanechalo takové vzpomínky jako školní jídelna. Válka s noky, U.H.O. (rozuměj: univerzální hnědá omáčka) nebo detektivní hra, kterou by jeden nazval „Knedlík do jedné i druhé kapsy“, měly téměř vždy napínavější rozuzlení než výklad o životě a dílu Karla Čapka. Nebylo totiž tajemstvím, že nespotřebované jídlo stejně skončí v koši… A přestože od té doby již uplynulo mnoho let a kvalita jídla ve školních jídelnách se zvýšila, jedna věc zůstala pořád stejná a z dnešního pohledu až nepochopitelná. Zkostnatělá legislativa, která „nutí“ školní jídelny nesnědené jídlo vyhazovat, aniž by měly možnost ho darovat například na charitu. Tomu by však mohl být i s naší pomocí konec.
Začátkem loňského roku se na mě a další kolegy z KPMG Legal obrátily dvě mladé slečny ze Zachraň jídlo s prosbou o bezplatnou právní pomoc v souvislosti s jejich novým projektem, jehož cílem bylo zachránit nespotřebované jídlo ze školních jídelen a umožnit jeho darování například na charitu. Přiznám se, že do té doby jsem znal jen Dáme jídlo, které plnilo spíš opačnou roli, a o Zachraň jídlo jsem neslyšel. Nadšení slečen ze Zachraň jídlo, o kterém jsem se přesvědčil hned při prvním setkání, mě však donutilo udělat něco pro to, abych odčinil své dřívější hříchy. A přestože mi bylo jasné, že prosazení jejich nápadu bude komplikované a časově náročné, volba byla jasná.
Se Zachraň jídlo jsme se během chvilky dohodli na spolupráci a za uplynulý více než rok poskytli právní pomoc v nejrůznějších ohledech týkajících se darování potravin – od úpravy vlastnického práva k nespotřebovanému jídlu ze školní jídelny, přes možnost darování jídel až po odpovědnost při přepravě a výdej jídel. Výsledkem naší dlouhodobé spolupráce pak byla nejen nedávno publikovaná praktická příručka „Jak darovat hotové pokrmy?“, která je první svého druhu v ČR a která ještě zvýšila povědomí o činnosti Zachraň jídlo, ale především skutečnost, že na dlouhotrvající snahy o zamezení plýtvání jídlem konečně začaly slyšet i české úřady a například Ministerstvo zemědělství již začalo činit první kroky ke změně legislativy, která by proces darování nespotřebovaných jídel zjednodušila. A ačkoliv tato pozitivní zpráva potvrzuje, že naše pomoc nebyla zbytečná a že i právničina může přinášet ovoce, jde stále jen o kapku v moři. K dosažení cílů, které si slečny ze Zachraň jídlo vytyčily, totiž bude potřeba především změna zákona.
Pevně však věřím, že i k tomu brzy dojde a že budeme u toho, až se díky Zachraň jídlo bude ve školních jídelnách válčit už jen s příbory.
Snad blížící se změnu legislativy můžeš sledovat z první řady spolu s jejími iniciátory. Naše právní oddělení totiž hledá novou posilu. Podívej se na inzerát, pošli nám životopis a přidej se k našemu týmu.
Advokát, Legal