Jak jsem naprogramoval aplikaci, která pomáhá auditu i RC
Tomáš Míček nastoupil k nám do Risk Consultingu (RC), konkrétně do týmu ITA, tehdy pod názvem IRM (Information Risk Management), ještě během studií na ČVUT. Po třech letech v KPMG se vypracoval na seniorní pozici a v mezičase kromě provádění datových analýz, IT auditů a automatizací procesů, vytvořil svou vlastní aplikaci. Jeho RCDA dnes usnadňuje život našim auditorům i Tomášovým kolegům z týmu.
Všechno to začalo před třemi lety
Příběh RCDA se začal psát, kdy jsem do RC, respektive Information Technology Advisory (ITA) nastoupil (více se o tomto týmu dozvíš zde). Tehdy mě zaujala práce dnes již bývalého kolegy, který dělal datovou analýzu a občas programoval v Pythonu. Ačkoli se v té době nejednalo o můj oblíbený programovací jazyk, přece jen jsem mu dal šanci – začal jsem pracovat na menších projektech a postupně jsem mu přicházel na chuť. Po nějakém čase jsem si Python vyloženě oblíbil, načež jsme se zmíněným kolegou dohodli, že bych se samostatně mohl ujmout úkolu, na který jemu nestačila kapacita – naprogramování plánovací aplikace pro ITA tým na Journal Entries (JE) zakázky (testování účetních deníků).
Prvotní verze
Ponořil jsem se tedy do programování a přibližně po roce (aplikaci jsem totiž z velké části dělal, když jsem zrovna neměl klientskou práci), vznikla první verze RCDA. V té době pouze pro JE zakázky. Protože aplikace vzbudila jen samé kladné ohlasy, šla prakticky záhy do ostrého provozu. Posun z excelové tabulky do webového rozhraní byl uživatelsky velmi příjemný a aplikaci začal chválit také audit.
Neustálé vylepšování
Tím ale příběh nekončí. Stále jsem viděl, že se dá na aplikaci hodně co zlepšovat, a proto jsem přicházel s novými nápady. V první fázi byla určená jen na plánování JE zakázek. Další rok se na manažerské úrovni rozhodlo, že ji chceme rozšířit o General IT Controls (GITC) modul, kdy bude možné evidovat podobným způsobem také GITC zakázky, které do té doby byly také pouze v excelu. Postupně tedy RCDA enormně narostla.
RCDA včera a dnes
Dnes můžeme v aplikaci evidovat, jak JE, tak GITC zakázky, vytvářet a sledovat budgety, sledovat vytíženost lidí, přiřazovat lidi k zakázkám nebo kontrolovat stav na zakázkách. Aplikace je také napojená na data z Timesheetu (interní aplikace pro zadávání pracovní docházky), dají se zde komentovat zakázky, sledovat historie a spousta dalších věcí. Vyjmenovat vše by bylo na dlouho. Velkou část věcí aplikace automatizuje, a pomáhá nám tak v našich vytížených sezónách. Není proto divu, že se RCDA zalíbila i několika sousedním zemím čili je pravděpodobné, že ji v jisté formě od nás převezmou. Do budoucna bychom tak mohli uvažovat o provázanosti aplikací sousedních zemí s námi.
Zaujal tě příběh RCDA? Tak mrkni na volné pozice, pošli životopis, a třeba to budeš příště ty, kdo bude stát u vzniku takového projektu.